Reklam Alanı
SON SORULAN GÜNCEL SORULAR
MERAK ETTİGİNİZ TÜM SORU VE CEVAPLAR BURADA
YENİ SORU SOR
Progesteron

Merhaba 7+3 haftalık gebeliğimde progesteron seviyem 20.8 çıktı normal midir progesteron hapı kullanmam gerekir mi düşük tehlikesi nedir
akademikannelik.com


Merhaba; hamilelikte progesteron seviyesinin yeterli düzeyde olmadığı durumlarda düşük riski meydana gelebilir. Progesteron hormonu, hem doğal yoldan oluşan gebeliklerde hem de tüp bebek tedavilerinde embriyonun rahme tutunmaya devam etmesi için önemlidir. Progesteron hamileliğin ilk trimesterinde olan kadınlarda 11.2 - 90 ng/mL arasında olmalıdır. Erken gebelik haftalarında normal gebelik için progesteron sınır değeri genel olarak 15 ve üzeridir. Genelde 15 üzeri normal kabul edilmektedir. Değeriniz normal sınırlar içinde yer almaktadır. Kan testinizin sonuçları referans aralığında çıkarsa, bu durum progesteron açısından herhangi bir sorun olmadığı anlamına gelir. Referans aralığının çok üstünde ya da çok altında bir seviye tespit edilmesi durumunda ise progesteron yüksekliğine ya da düşüklüğüne hükmedilebilir; bu durumda ise tedavi uygulanır. Değeriniz referans aralığında yer alsa dahi bazen doktorunuz başka faktörleri de göz önünde bulundurarak (kanama alanı, kese düzensizliği, geçmişte yaşanan düşükler, tüp bebek tedavisi vs.) önlem amacıyla yine de progesteron tedavisi uygulayabilir. Doktorunuz bu şekilde öneride bulunduysa uygulayabilirsiniz, kullanılan progesteronun bebeğe zararı yoktur. Sağlıklı Günler.

22.06.2022 22:21:31


Bu soru-cevap konusuna katılmak ister misin ? Tecrübelerini paylaşabilirsin.


SORU KATEGORİSİ

. ŞEKER YÜKLEMESİ
Merhaba, Şeker yüklemesi yaptırmalı mıyım? Doktorum tercihi bana bıraktı karar veremedim.

. Cinsiyeti
Ramzi teorisine göre karından bakılan ultrason da bebeğin plesantasının sol altta olması hangi cinsiyettir

. 35 yaş hamilelik
Merhaba 35 yaşındayım 3 aylık evliyim hamilelik düşünüyporum henüz olmadı. Hemen doktora gitmeli miyim ne yapmalıyım? Daha önce doktora hiç gitmedim

. Plesanta
Ulturasonda plesantayı nasıl ayırt edebilirim

. [email protected]
16 haftalık gebeyim cinsiyeti erkek dedi yanılma payı olurmu 16 haftalıkken

. Gebelik testi önce negatif sonra pozitif çıkan varmı
Merhaba hamilelik testi negatif olan ama hamile olan var mı yani önce negatif sonra poztf olma gibi bir durum olablir mi? bu testlerde hata oluyormu yaşayan varsa ya da yardımcı olursanız sevnrim

. Kimyasal gebelik
Kimyasal gebelik sonrası yumurtlama dönemi ne zamandır ve korunmaya gerek var mıdır ?

. Hamilelik
Merhaba 5hafdalik hamileyim adet agrisi gibi agrilarim oluyo normalmi?

. Adet Gecikmesi
Merhabalar adetim gecikeli bugünle birlikte 2.gün. Ben de. yaklaşık 5 gündür açık kahverengi lekelenmeler oluyor ara ara.Kan testi yaptırdım bugün 1.20 negatif çıktı. Ama ilkkez gecikti reglim. Geç döllenme olabilir mi?

. Implantasyon kanamasi
Merhaba 7si adetimin 28ci gunuydu adet oldum ama az geldi sora hic bir wey gelmedi 8i biraz geldi lekeli kimi oldu yani normal adet olmuyorum lekelenme gibi oluyor yerlewme kanamasi ola bilirmi?

. Alttan muayene
Hamilelikte alttan muayene düşüğe neden olur mu? Doktor alttan muayene etmek istiyor istemiyorum.

. Kimyasal gebelik ve dış gebelik
İyi geceler bnm sorum su bn gecen cuma kasik ve bel agrisi ve kahverengi akıntıyla doktora gttm kan testim de 100 cikti sonucum hamilelik dedi doktorm ama sali gunu tekrar gel dedi.sali gidip kan verdim malesef sonucum 26 cikti doktor kimyasal düşük yapmissin dedi ve o gun akintimda durdu asla kanamam olmadi hep kahverengi oldu camur gbi bugun tam 6 gun oldu ve ben simdi yine kahverengi akintiyla karsilastm bel agrisiyla sizce dış gebelik olablir mi birde enfeksiyona karsi doktorum azitro vermisti ya da ondan dolayı mi boyle akintim oldu yardimci olur msnz

. Beta Hcg
Adetten 1 saat önce beta hcg 21 çıktı ve 1 saat sonra adet oldum. Bu durum kimyasal gebelikmidir? Duş gebelik olma ihtimali var mıdır?

. YERLEŞME KANAMASI YAŞAYANLAR VAR MI
meraba herkese. Yerleşme kanaması yaşayan var mı acaba bu ay yumurtlama günümden 5 gün sonra 2 gün süren lekenmem oldu ve bitti. Yerleşme kanaması olabilir mi? adet günüme 2gün kaldı. test yapmaktan da korkuyorum lütfen yaşayan varsa yazabilir mi?

. İlişki sonrası
Selam, ilişki sonrası 7 gündür süren yoğun kahverengi lekelenme kesin olarak hamile olmadığımızı gösterir mi?Adetime henüz 5 gün var.Teşekkür ederim.