Reklam Alanı
Reklam Alanı

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLERİN SEBEBİ ANTİFOSFOLİPİD ANTİKOR SENDROMU (APS) OLABİLİRTEKRARLAYAN GEBELİK KAYIPLARI NEDİR?

Tekrarlayan gebelik kaybı; üç veya daha fazla, 20. Gebelik haftasından daha önce gerçekleşen gebelik kayıplarına denir. Üç ve üstü ardışık düşükler; kadınların % 0,5-1 ‘nde rastlanmaktadır. Ayrıca tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları da bu kategoriye dahil edilmektedir.

ANTİFOSFOLİPİD ANTİKOR SENDROMU (APS) NEDİR?

Antifosfolipid Antikor Sendromu (APS), bağışıklık sistemi kaynaklı bir rahatsızlıktır.  Hastalığın en sık görülen belirtileri, atardamarlar veya toplar damarlarda görülen pıhtılaşma problemleridir. Bağışıklık sistemi antikorları enfeksiyona karşı savunma amacıyla üretir. Antifosfolipid Antikor Sendromu’nda vücut yanlışlıkla fosfolipidlere saldıran antikor üretmektedir.  Bu sendrom nedeniyle kanda pıhtılaşmaya eğilim gelişir.

Pıhtılaşma eğiliminin olması kanın damar içerisinde pıhtılaşmasına neden olmaktadır. Bu kadınlarda hamilelik durumunda pıhtılaşma aşırı derecede artarak gebeliği sıkıntıya sokabilir.

PIHTILAŞMA NEDEN DÜŞÜĞE SEBEP OLUR?

Pıhtılaşma eğilimi olan kadınlarda hamilelik durumunda kılcal damarlarda çok küçük pıhtılar meydana gelir ve tıkanma yapar. Bu durum bebeğin beslenmesini engeller beslenemeyen bebek yaşayamaz ve düşük meydana gelir. İlk 12 haftadaki düşükler genellikle genetik anomalilerde görülürken daha büyük düşükler AFA sendromu ile ilişkili olabilir. Tüp bebek tedavisine (IVF öncesi) geçmeden bu konunun araştırılması önemlidir.

ANTİFOSFOLİPİD SENDROMU’NUN BAŞLICA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Antifosfolipid Antikor Sendromu genellikle genç kadınlarda daha fazla görülür.

 • Tekrarlayan düşükler,

 • İkinci veya üçüncü trimesterde açıklanamayan fetal kayıplar,

 • Erken gebelik döneminde başlayan preeklampsi,

 • Korea gravidarum (Gebelik koresi; gebelikte görülen aritmik, hızlı, sıçrayıcı veya akıcı, basit veya kompleks özellikte istemsiz hareketler ),

 • Nedensiz rahim içi gelişme geriliği,

 • Bacaklarda derin ven trombozu,

 • Eklem ağrıları,

 • Deride kızarıklıklar,

 • Pıhtılaşma bozuklukları,

Durumunda mutlaka aps sendromu da araştırılmalıdır.

ANTİFOSFOLİPİD ANTİKOR SENDROMU (APS SENDROMU)  GEBELİKTEKİ ETKİLERİ NELERDİR?

APS Sendromu;

 • Tekrarlayan düşüklere,

 • Gebeliğe bağlı hipertansiyon ve preeklampsiye,

 • Erken doğuma,

 • Rahim içi gelişim geriliklerine,

 • Anne karnında bebek ölümüne,

 • Damar tıkanıklığına,

Neden olabilir.

ANTİFOSFOLİPİD ANTİKOR SENDROMU (APS SENDROMU) TANISI NASIL KONUR?

Yukarıda bahsedilen belirtiler ya da bulgular varsa mutlaka bir romatolog tarafından değerlendirme gerekir. Bunun üzerine APS antikor testi ve tahlillerle tanı konabilir. Pozitif laboratuvar bulguları 6 hafta ara ile emin olmak için 2 kez tekrarlanmalıdır.

APS antikor testinin önerilmesi için;

 • 1 anne karnında ölü bebek durumu,

 • 3 veya daha fazla düşük,

 • Daha önce açıklanamayan venöz tromboemboli olması

 • Gebelikte kan pıhtılaşması bozukluğu

Olmalıdır.

ANTİFOSFOLİPİD ANTİKOR SENDROMU (APS SENDROMU) GEBELİKTE TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Tedavi olarak APS kaynaklı pıhtılaşmanın önlenmesi hedeflenir. APS durumu teşhis edilen kadınlarda genellikle gebelik planlamasında başlandığı anda kan sulandırıcı ilaç tedavisi başlanır ve gebelik oluştuktan sonra da heparin tedavisi ilave edilir. Bu şekilde takip ve tedavi ile canlı doğum oranları %70-80 civarında tespit edilmiştir.

Ayrıca gebelikte APS ye eşlik eden kolesterol yüksekliği, hipertansiyon ve diabetes mellitus gibi risk faktörlerinin tedavi edilmesi de damar tıkanıklığı riskini azaltır. 

Bu hastalığa sahip gebelerin daha yakın takip edilmesi ve gelişme geriliği açısından aralıklarla ultrason yapılması gereklidir. Kan sulandırıcı ilaç tedavisi genelde 34. Haftaya kadar devam eder.

Antifosfolipid sendromu tedavisinde, ilaç tedavisinin yanında pıhtılaşmayı kolaylaştıracak başka risk faktörlerinin azaltılması da önem taşır. Çünkü birden fazla pıhtılaşma risk faktörünün aynı anda var olması, pıhtılaşma riskini birkaç kat artırabilir.

Bu risk faktörlerini azaltmak için sigara asla kullanılmamalı, doğum kontrol hapı vb. gibi hormon ilaçlarından çok gerekmedikçe kaçınılmalıdır. Hipertansiyon, şeker hastalığı gibi diğer hastalıklar varsa tedavi edilmeli, kilo fazlası kontrol altına alınmalı, kolesterol yüksek ise düşürülmelidir.

APS SENDROMU OLAN KADINLAR DA SAĞLIKLI GEBELİK GEÇİREBİLİR Mİ?

Tanı konduktan sonra verilen tedavi ile sağlıklı bir gebelik mümkün hale gelir. Hiç tedavi almayanlarda canlı doğum oranı%20-40 civarındadır. Bu yüzden erken teşhis ve tedavi önem taşımaktadır.

Antifosfolipid sendromlu kadınların çoğu, tedaviyle sağlıklı çocuklar doğurabilirler.Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz