Reklam Alanı
Reklam Alanı

SKULL (KAFATASI) TEORİSİNE GÖRE CİNSİYET TAHMİNİKAFATASI (SKULL) TEORİSİ NEDİR?

Kafatası yani skull teorisi bebeğinizin cinsiyetini 20 haftalık olmadan daha önce ultrason görüntülerine bakarak doğru bir şekilde tahmin edebileceğiniz iddiasından oluşan bir teoridir.

Teoriye göre, bir bebeğin kafatasının şekli ve boyutu, kız mı erkek mi olacağınızı belirleyebilir. Skull teorisi halk arasında kafatası teorisi olarak da bilinir. Bunun için 12 haftalık ultrason fotoğrafı kullanılabilir.

KAFATASI TEORİSİ İÇİN KAÇ HAFTALIK ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ KULLANILMALIDIR?

Genelde bebeğinizin cinsiyetini belirlemek için kafatası teorisini kullanmak için, 12 haftalık ultrason görüntüsü kullanılmaktadır. Bu ultrason görüntüsü net ve bebeğin yan konumlandığı bir pozisyonda olmalı; bebeğin yüz hatları net seçilmelidir.

ERKEKLER İÇİN KAFATASI TEORİSİ

Erkek alınları daha alçak ve eğimlidir, kafanın üstü daha bloklu ve daha büyük, çene kemiği kare, elmacık kemikleri daha belirgindir. Kaş çıkıntıları da daha belirgin gözlenir.

KIZLAR İÇİN KAFATASI TEORİSİ

Kız bebeklerin ise başının üst kısmı yuvarlaktır, elmacık kemikleri daha az belirgin, çene kemiği daha yuvarlak, alın daha yüksek ve daha az eğimlidir.

KAFATASI TEORİSİNİN DOĞRULUĞU NEDİR?

Bu sadece bir teori olarak adlandırılsa da bazı antropoloji kaynaklarında bu teorinin %70-95 doğru olduğundan bahsedilmektedir.

Bu özellikler, arkeolojide de cinsiyeti belirlemek için kullanılır. Ancak yenidoğan kafa yapısında, bu farklılıklar gerçekten daha değişkendir o yüzden bu teoriyi güvenilmez bir seçenek haline getirir.

Tüm bu yöntem ve teoriler kesin sonuç vermezler. Ultrasonda bebeğinizin cinsiyetini görmek ise en kesin yol olacaktır. Bebeğiniz cinsiyetini saklayacak kadar utangaç değilse 18 -26. Hafta arasında görmeniz beklenebilir.

BAKINIZ: RAMZİ TEORİSİNE GÖRE CİNSİYET TAHMİNİ NASIL OLUR? TIKLAYIN.

BAKINIZ: NUB TEORİSİNE GÖRE CİNSİYET NASIL OLUR? TIKLAYIN

BAKINIZ: TÜM CİNSİYET TAHMİN TEORİLERİ BURADA! TIKLAYINBu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz