Reklam Alanı
Reklam Alanı

RAHİMDE PERDE (UTERİN SEPTUM) NEDİR, HAMİLELİĞE ENGEL OLUR MU?RAHİMDE PERDE NEDİR?

Rahim perdesi yada diğer adıyla uterin septum anne karnında gelişen rahmin kanalları oluşurken ortadaki duvarın erimemesi ve perde halinde kalması durumudur. Yani perde rahimin doğuştan gelen bir anomalisidir. Rahimde perde rahim boşluğunun bir duvar veya perde ile yukarıdan aşağıya doğru ikiye bölünmüş olmasıdır. En sık görülen rahim anomalisidir. Hafif veya ileri dereceli olabilir.

RAHİMDE PERDE NEDEN OLUR?

Anne karnında embriyo gelişim döneminde oluşan bir anomalidir. Doğuştan oluşan bir durum olduğu için kesin bir sebebi yoktur. Tek oluşum nedeni, herhangi bir sebepten ötürü birleşmenin tam olmaması ve tek bir organa dönüşememesidir.

RAHİM PERDESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Rahim perdesinin bir belirtisi yoktur. Adet düzensizliği, kasık ağrısı, kanama ya da başka bir belirtisi yoktur. Bir kadın, rahminde perde olduğunu kendi kendine anlayamaz. Rahimde perdenin tanısı için en etkili yöntem HSG yani rahim filmidir. Bazen kadınlar hamile kalana kadar rahminde perde olduğunu bilemeyebilir. Bazen de tekrarlayan düşüklerin sebebi üzerine bir araştırmadan sonra anlaşılabilmektedir.

RAHİM PERDESİ TANISI NASIL KONUR?

Standart ultrasonla anlaşılabileceği gibi en kesin teşhis yöntemi rahim filmi yani hsg yöntemidir. Genelde ultrasonda bu durumdan şüphelenilirse rahim filmi de istenerek teşhis doğrulanır.

RAHİM PERDESİ HAMİLELİĞE ENGEL Mİ?

Rahim perdesi rahmin içini ikiye ayırır. Bu perdeli bölümde embriyonun tutunması daha zor olacağından gebelik gerçekleşmeyebilir. Çünkü sağlıklı bir gebelik içim embriyonun rahim duvarına sorunsuz tutunması gerekmektedir.

Bebek bu perdeli bölmeye tutunsa bile yeterince beslenemezse bu durumda gebelik düşükle de sonuçlanabilir.

RAHİMDE PERDE NELERE SEBEP OLUR?

  • Gebelik elde edilememesi:

İkiye ayrılan rahimde bir embriyonun tutunabileceği yeterli bir alan olmadığından dolayı gebelik oluşması daha zor bir hale dönüşebilir.

  • Erken doğum:

İkiye bölünmüş durumdaki rahim bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede olmayabileceği için erken doğum riski olabilir. Ayrıca bebeğin büyümesiyle plasenta rahimden erken ayrılabilir.

  • Düşük:

Rahmin ikiye ayrılması embriyonun tutunma alanını darlaştırdığı için bu durumu zorlaştırıp düşüğe sebep olabilir. Bebek bu perdeli bölmeye tutunsa bile yeterince beslenemezse bu durumda gebelik düşükle de sonuçlanabilir. Düşük ve tekrarlayan düşük riskini arttırır.

  • Zorunlu sezaryen:

Rahim perdesi ile hamileliğine devam edenlerde doğum genelde sezaryen ile olmaktadır.

  • Doğum sonrası vajinal kanamalar:

Rahimde perde, doğumdan sonra kanama gibi bazı komplikasyonların oluşmasına neden olabilir.

RAHİM PERDESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Rahim perdesi tedavisi için bilinen yöntem cerrahi müdahaledir. Bunun dışında ilaçla tedavi edilmesi pek mümkün değildir. Tedavide genellikle histereskopi denilen yöntem kullanılmaktadır, bu tedaviye metroplasti denir. Histeroskopi ile metroplasti yönteminde;

  • Rahim içine vajinal yolla geçilerek girilir.

  • Cihazın ucundaki kamera ile rahim içi incelenerek perdenin boyutu hakkında bilgi edinilir

  • Ardından histeroskop ile septumu kesmek ve çıkarmak için başka bir alet de yerleştirilir, dış karın kesisine gerek kalmadan kapalı biçimde perde kesilerek işlem gerçekleştirilir.

  • İşlem yaklaşık 1 saat sürer. Hastanede kalmak gerekmez, komplikasyonları az olan kolay bir işlemdir.

  • İşlem sonrasında birkaç gün hafif vajinal kanama ve hafif kasık ağrısı olabilir. Histeroskopi sonrasında 5-7 gün cinsel ilişkide bulunulmaması gerekmektedir.

RAHİM PERDESİ AMELİYATINDAN SONRA HAMİLE KALINIR MI?

Tedavi genelde başarıyla sonuçlanır ve daha önce düşük veya erken doğum öyküsü olan kadınların yaklaşık %90’ında sağlıklı doğum ile sonuçlanan gebelik elde edilebilmektedir. Bu yüzden rahim filmi çektirmenin önemi büyüktür.

RAHİM PERDESİ OLANLAR NORMAL DOĞUM YAPAMAZ MI?

Rahim perdesi ile hamileliğine devam edenlerde doğum genelde sezaryen ile olmaktadır.

BUNDAN SONRA ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İSTEMİYORUM, YİNE DE RAHİM PERDESİ AMELİYATI OLMALI MIYIM?

Rahimde perde durumu kendi başına, bir sağlık riski oluşturmaz. Eğer gebelik planlanmıyorsa, bu durumun tedavi edilmesine gerek yoktur. Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz