Reklam Alanı
Reklam Alanı

HAMİLELİKTE RENKLİ ULTRASON (RENKLİ DOPPLER) YAPILMASI ZORUNLU MUDUR?RENKLİ ULTRASON (RENKLİ DOPPLER) NEDİR?

Renkli doppler yöntemi genel olarak kan damarlarının incelenmesi için kullanılır. Normal ultrason gibi renkli ultrason da yine ses dalgalarını kullanarak görüntüleme sağlar, radyasyon içermediği için güvenilir bir yöntemdir. Bu ultrasonun amacı bebeği sadece renkli olarak görüntülemek değildir aynı zamanda kan akımlarının kontrolü, plasenta sorunlar vb. gibi durumlar da doppler yöntemiyle araştırılabilir.

GEBELİKTE RENKLİ ULTRASON NEDEN YAPILIR?

  • Bebeğin gelişimi ile ilgili sorun varsa tespit etmek için,

  • Bebekte gelişim geriliği varsa saptamak nedeniyle,

  • Çoğul gebeliklerdeki bebeklerin eşit gelişmemesi durumunda,

  • Preeklampsi teşhisi için, (tansiyon sorunlarında)

  • Bebeğin beyin, karaciğer vb.gibi hayati organlarının incelenmesinde,

  • Kalp ritmi bozukluklarını tespit etmek gibi sorunlar için,

  • Plasenta anomalileri durumunda,

  • Daha önceki gebeliklerde gelişme geriliği, ya da ölü doğum vb durumların olması durumunda,

  • Anne adayında kalp-damar hastalıkları varsa,

Renkli doppler ultrason önerilir.

GEBELİKTE RENKLİ DOPPLER ULTRASON ZORUNLU MUDUR?

Hamilelikte renkli ultrason zorunlu değildir. Renkli ultrason bebek ve anne sağlığı için önemli olan risklerin tespitini sağladığı için önemlidir. Ayrıca bebeğin oldukça ayrıntılı ve renkli şekilde görüntülenmesini de sağlar. O yüzden hem olası problemlerin saptanması hem de bebeğin daha net görülmesi için yaptırmakta fayda vardır.

HAMİLELİKTE RENKLİ DOPPLER NASIL ÇEKİLİR?

Renkli ultrason da normal ultrason gibi yapılmaktadır. Karına jel sürülerek inceleme yapılır. Daha sonra ekranda elde edilen görüntüler doktor tarafından yorumlanır. Doppler çekimi doktor veya teknisyen tarafından gerçekleştirilebilir.

HAMİLELİKTE RENKLİ ULTRASON NE ZAMAN YAPILIR?

Renkli ultrason gebeliğin 11-13 veya 18-21. haftalarında yapıldığında daha iyi sonuçlar alınsa da gerektiğinde hamileliğin her döneminde yapılabilir.

RENKLİ ULTRASON BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

Bu güne dek doppler ultrasonun bebeğe ya da anneye herhangi bir zararı olduğunu gösteren bir çalışma yoktur. Sadece renkli ultrasonun değil ultrasonun hiçbir çeşidinin ne anne ne de bebek için zararı yoktur. Ultrason radyasyon içermez, ses dalgalarıyla görüntülenme yapar. Bu yüzden güvenle kullanılabilir.

RENKLİ DOPPLER SONUCU NE ZAMAN ÇIKAR?

Yaklaşık 40-45 dakika süren renkli doppler ultrason sonucu da kısa süre içinde çıkar.Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz