Reklam Alanı
Reklam Alanı

HAMİLELİKTE GÖĞÜSTEN SÜT- SARI SIVI GELMESİ NORMAL Mİ?Hamilelikte hormonların etkisiyle vücudunuzda bir takım değişiklikler meydana gelir. Bu hormonlardan biri de süt hormonu yani prolaktindir. Prolaktin, hamilelikte 8. haftadan itibaren salgılanmaya başlar. Kadınlarda anne sütü genelde doğumla birlikte gelmeye başlasa da bazı kadınlarda hamilelikte de göğüslerden süt geldiği görülmektedir.

HAMİLELİKTE MEMEDEN SARI RENKTE SIVILARIN GELMESİ NEDİR?

Genellikle hamilelikte 2.trimesterden sonra göğüslerden sarı sıvı, süt vs. gelmesi çok normaldir. Her kadında görülmese de bazı hamile kadınlar bu durumu yaşamaktadır. Hamilelikte süt hormonlarının seviyesi yükseldiği için göğüsler süt oluşturmaya başlar. Bu yüzden bu oluşum bazen doğumdan önce akmaya başlayabilir.

HAMİLELİKTE NEDEN GÖĞÜSLERDEN SARI SIVI – SÜT GELİR?

Hamilelikte süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu 8. Haftadan itibaren salgısını arttırır. Bu da memede süt kanallarında süt üretimine neden olur. Bazı kadınlarda oluşan bu süt doğumla birlikte gelse de bazı hamile kadınlarda doğumdan önce göğüslerden akmaya başlayabilir. Bu normal bir durumdur.

HAMİLELİKTE MEMEDEN SIVI GELMESİ TEHLİKELİ Mİ?

Hamilelikte memeden akan bu sıvı genellikle kolostrum ismi verilen, bebeğin ilk sütünün sızması durumdur. Sağlık açısından olumsuz bir dıurum oluşturmaz. Kıyafet ve çamaşırlarınızı ıslatabilir. Bu durum için iç çamaşırınızın içerisine göğüs pedi koyabilirsiniz.

HAMİLELİKTE HERKESTEN SÜT GELİR Mİ?

Hayır. Her hamile kadında göğüslerden süt gelmesi durumu görülmez. Bu hamilelik için olumlu ya da olumsuz bir durum göstergesi değildir.

HAMİLELİKTE GÖĞÜSLERDEN SÜT GELMESİ SÜTÜN ÇOK OLACAĞI ANLAMINI MI TAŞIR?

Bu durum gebeliğin gidişatı ile ilgili olumlu veya olumsuz bir gösterge değildir. Ayrıca bu durum anne sütünün az ya da çok olacağı ile de ilgili değildir. Hamilelikte süt gelmesi durumu yaşamayan birçok kadının da doğumdan sonra hemen sütü gelmektedir.

HAMİLELİKTE GÖĞÜSLERDEN GELEN SÜT, BEBEĞİN İLK SÜTÜ MÜ?

Evet göğüslerden gelen süt bebeğin ilk sütü olarak adlandırılan kolostrumdur. Kolostrum yani memelerden gelen ilk süt çok özedir. Anne, yeni doğan bebeğin korunması için birçok antikor içeren bebeği enfeksiyonlardan koruyan bu sütü üretir.

Hamilelik sırasında göğüslerinizden süt gelirse bu ilk sütün boşa aktığı anlamına gelmez, bebek doğduğunda ve anne memesini emdiğinde yine bu sütten alabilecektir. 

HAMİLELİKTE GÖĞÜSLERDEN SÜT GELMESİ ERKEN DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR?

Hamilelikte göğüslerden süt gelmesi genelde gebeliğin son dönemlerinde görülse de bazen ilk haftalar dahi görülebilir. Sütün gelmesi erken doğum olacağı anlamına gelmemektedir. Süt gelmesi durumu gebelikte olumsuz bir durum anlamına gelmemektedir. Erken doğumla ilgili tüm şüpheleriniz için doktorunuza danışmalısınız.

HAMİLELİKTE GÖĞÜSLERİMDEN SIVI GELİYOR NE YAPMALIYIM?

Hamilelikte memelerden süt gelmesini durumunu durdurmak için herhangi bir tedavi yapılmaz. Bu durumu asla engellemeyin. Gelen sütü sıkmayın veya sağmayın. Elbisenizi gelen sıvıdan korumak için gebe sütyeni ve göğüs pedleri kullanabilirsiniz.

HANGİ DURUMLARDA HAMİLELİKTE MEMEDEN SIVI GELMESİ TEHLİKELİDİR?

  • Sıvının rengi pembe ya da kahverengiyse,

  • İçerisinde iltihap varmış gibi görünüyorsa,

  • Kanlı bir görüntüsü varsa,

Mutlaka doktorunuza başvurun.Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz