Reklam Alanı
Reklam Alanı

HAMİLELİKTE ÇATLAK OLUŞMAMASI İÇİN NELER YAPILMALIDIR?HAMİLELİKTE ÇATLAK NEDİR?

Diğer zamanlarda olduğu gibi hamilelikte daha fazla ortaya çıkan ciltteki pembe-beyaz renkli izlere "stria gravidarum" ya da hamilelik çatlakları adı verilir. Genelde çok derin olmayan çöküntüler veya yara izi görünümündedirler. Açık tenli kadınlarda daha pembe bir rengi varken esmer tenlilerde ise kendi cilt renginden oldukça açık renkte, hatta gümüş renginde olabilmektedir. Ağrılı değillerdir ancak hafif bir kaşıntıya yol açabilirler.

HAMİLELİKTE ÇATLAK NE ZAMAN BAŞLAR?

Hamilelikte karın çatlakları genellikle hamileliğin 3-4. aylarında yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Bu da genel olarak 16-20. Haftalara denk gelir. Çünkü bu dönemde bağ dokusu iyice gerilmeye başlar.  Ancak bazı kadınlarda son haftaya kadar çatlak görülmeyip son anda birden çatlama görülebilmektedir.

Özellikle hamileliğin son 3 ayında iyice gerilen karın derisinde beyaz çizgiler şeklinde ortaya çıkan çatlaklar daha belirgin hale gelebilir.

HAMİLELİKTE ÇATLAKLAR NEDEN OLUŞUR?

Hamilelikte çatlaklar genel olarak ani kilo alıp verme nedeni ile oluşmaktadır.Çatlaklar ayrıca fazla kilo alımında ve büyük bebek ya da çoğul bebek taşıyan kadınlarda daha çok görülmektedir. Genellikle hamileliğin üçüncü trimesterinde ise hormonların da etkisiyle derinin gerilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte hormonlar genelde  cildin daha az yağ üretmesine neden olur ve bunun sonucunda cilt kurumaya daha müsait bir yapıda olur. Cildin hormonlar tarafından kurumasının yanında kilo alımıyla gerilen cilt çatlayabilmektedir. Ayrıca ailede anne, teyze vs. gebelik çatlağı olma öyküsü de bu riski artırır.

Diğer faktörler arasında ise kötü beslenmek (protein ve vitaminleri az tüketirken yağı normalden fazla yemek), hareketsiz kalmak da bulunmaktadır.

HAMİLELİKTE ÇATLAKLAR VÜCUDUN NERESİNDE OLUR?

Hamilelikte çatlaklar genellikle en çok karnın alt bölümlerinde görülmektedir. Kalçalarda, uyluklarda, memelerde ve hatta kollarda bile çatlaklara rastlanabilir.

2.HAMİLELİKTE DE ÇATLAK OLUR MU?

İlk hamileliğinde çatlak yaşamış olan bir kadının 2. Hamileliğinde de çatlak yaşaması muhtemeldir. Ya da daha önceden kalan kalıcı çatlaklar varsa renkleri koyulaşabilir.

HAMİLELİKTE ÇATLAK TAMAMEN ÖNLENEBİLİR Mİ?

Çatlakların oluşmasında en önemli belirleyici faktör genetiktir. Yani annesinde ya da kız kardeşlerinde çatlak olan kadınlar ney yaparsa yapsın büyük ihtimal hamileliklerinde çatlakla karşılaşabilirler. Fakat bazı kadınlar ise hamileliği sıfır çatlakla tamamlar. Tüm bunların ışığında önlem alarak çatlak oluşumunu en aza indirmeye çalışmak en doğrusudur.

HAMİLELİKTE ÇATLAK OLUŞUMUNU ÖNLEYECEK YA DA EN AZA İNDİRİCEK YÖNTEMLER NELERDİR?

 • Çatlakların önlenmesinde alınabilecek en iyi ve ilk yöntem cildin nemini korumaktır. Kuruyan ve gerilen cilt çatlar. Bunu önlemek ise dengeli ve sağlıklı bir beslenme, yeterli sıvı alımı ve cildi nemlendirme ile mümkündür. Gebelikte su tüketimi, çatlakların engellenmesinde de önemlidir.

 • Dengeli beslenme ise, fazla kilo alışına engel olacağı için cildin daha çok gerilmesini engelleyerek çatlak oluşumunu en aza indirir. Bu ani kilo alışı çatlak oluşumunda önemli bir faktördür.

 • Hamileliğin başından itibaren doğal yağlardan (hindistan cevizi yağı, kakao yağı, badem yağı, shea yağı, zeytinyağı gibi) yararlanılabilirsiniz. Bunun için mutlaka alerjiniz olup olmadığını test ediniz. Cildin doğal yağlarla nemlendirilmesi çatlak oluşumunu önlemede çok önemlidir.

 • Duş sırasında kan dolaşımını hızlandıracak sünger ya da fırça ile dairesel hareketlerle masaj yapmak da çatlak oluşumunu engelleyen bir yöntemdir.

 • Piyasada satılan çatlak önleyici kozmetik ürünlerden de yararlanmak (doktorunuza danışmak şartıyla) faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra basit nemlendiriciler, bebe yağları ve badem yağı vs. gibi yağlar da kullanılabilir. Bu tarz ürünler cildin dayanıklılığını arttırmaktadır.

 • Almanya'da yapılan bir bilimsel araştırmaya göre masaj yapılan ve çatlak önleyici krem kullanan kadınların yalnızca üçte 1'inde çatlakların oluştuğu, aksine bunları uygulamayan kadınların üçte 2'sinden fazlasının çatlaklara sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Cildin nemli tutulması çatlak oluşumunun engellenmesinde çok etkilidir.

 • A, C ve D vitaminlerini bol miktarda içeren havuç, koyu yeşil sebzeler, narenciye ve süt de çatlak önlemede etkilidirler. Protein tüketimi de derinin esnekliğini veren elastin ve kollajen proteinlerinin yapımı için gereklidir. Yumurta, ızgara tavuk, bakliyat gibi protein içeren besinleri tüketmek çatlak oluşumu adına etkilidir.

 • Hamilelik süresince cildinizi kaşımamaya özen gösterin. Kaşınan cilt çatlağın habercisi olabilir. Mutlaka cildinizi nemlendirin.

 • Eğer riskli bir gebeliğiniz yoksa egzersiz yapmak da hamilelikte çatlak oluşumunu engelleyen faktörlerden biridir. Hamilelikte yürüyüş ve yoga gibi hafif sporlar hem vücudunuzun esnekliğini destekler hem de zihnen daha dinç olmanızı sağlar.

 • Göğüs çatlaklarını önlemek için hamilelik ve emzirme döneminde iri göğüsleri desteklemek amacıyla mutlaka sütyen kullanın.

 • Kafein içeren içecekler de (kola, kahve gibi) çatlakları artırabilir. Çay, kahve vs. içtiğinizde mutlaka bol bol su içmeniz önerilmektedir.

HAMİLELİKTE ÇATLAK ÖNLEYİCİ YAĞLAR NELERDİR?

 • Badem yağı: Hamilelikte karın çatlaklarına en iyi gelen ürünlerden ilki doğal badem yağıdır. Hamilelikte çatlak oluşumunu önlemede ve cildi nemlendirmede badem yağının etkisi çok büyüktür.

 • Kakao yağı: Kakao yağı da vücutta kan dolaşımını hızlandırdığı için çatlak önleyici olarak kullanılan ürünlerden biridir.

 • Hindistan cevizi yağı: Hamilelikte çatlak giderici olarak en sık tercih edilen yağlardan biri de hindistancevizi yağı. Ölü deriyi arındırıp, cildi nemlendirerek esnekliği korumaya yardımcı olan Hindistan cevizi yağını masaj yaparak cilde uygulayabilirsiniz.

 • Zeytinyağı: Bol miktarda E vitamini içeren zeytinyağı da cildin gerginliğini azalttığı için tercih edilen yağlardan biridir.

 • Susam yağı: E vitamini bakımından oldukça zengin olan susam yağı da çatlak oluşumunun önlenmesinde kullanılan yağlardan biridir.

Tüm bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Ayrıca alerji ihtimaline karşı yağları kullanmadan önce kol içine sürüp biraz bekleterek alerji olup olmadığını kontrol ediniz.

HAMİLELİKTE OLUŞAN ÇATLAKLAR KAYBOLUR MU?

Hamilelikte oluşan çatlaklar maalesef doğumdan sonra geçmezler. Genelde renk değiştirerek gümüş ya da sedef benzeri renk alabilmektedirler. Fakat çatlaklardan veya izlerinden kurtulmak için geliştirilen cerrahi ve lazer teknikler mevcuttur. Doğumdan sonra bir dermatologtan yardım alarak lazer tedavisi veya bazı başka tedavi yöntemleri ile çatlakların görünürlüğünü azaltılabilir.

 Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz