Reklam Alanı
Reklam Alanı

EVDEN ÇALIŞAN ANNELER İÇİN İPUÇLARIGünümüzde özellikle pandemiden sonra pek çok alanda evden çalışma biçimi giderek daha fazla benimsendi. Korona virüs salgını nedeniyle pek çok şirket ve kurum teknolojiden de yararlanarak evden çalışmaya geçti. Evden çalışmak dışarıdan çok rahat bir durum olarak gözükse de evden çalışan anneler için durum tam da öyle olmayabilir.

AYNI ANDA HEM EVDE HEM İŞTE OLMAK

Aynı anda hem evde hem işte olmak: İşte evden çalışmanın tam olarak tanımı bu! Evden çalışan anneler işin yükümlülüklerini yerine getirmeye çalışırken bu arada çamaşır asmak, çocuklarla ilgilenmek, yemek hazırlamak gibi ev işlerini de aynı zamanda yapmaya çalışırlar. O yüzden anneler için evden çalışmak her zaman çok kolay olmayabilir.

Kadın bir yandan mail atarken, bir yandan telefona cevap veriyor; evde bakıcı olsa dahi ağlayan çocuğuna koşuyor, bir yandan biten çamaşırları asıyor olabilir. İşte evden çalışmak aslında kadınlar için 2 kat iş yükü demek.

İşte bu şartlar altında evden çalışan anneler için bir takım öneriler:

KENDİNİZE ÇALIŞMA ALANI BELİRLEYİN

Bir çalışma odanız olmasa dahi evde mutlaka bir çalışma alanınız olmalı. Bu durum evde yaşayanlar için de bir sınır oluştururken sizin de daha verimli çalışmanıza yardımcı olacaktır. Çocuklarınız büyükse çocuklarınızdan oluşturduğunuz çalışma alanına ve çalışma sürelerinize uyum göstermelerini isteyin. Bu alan ortak alanların dışında bir alan olursa daha az bölünürsünüz.

PROGRAM OLUŞTURUN

Mutlaka günlük plan oluşturun. Günlük yapılacak işlerinizi programa göre hallettikten sonra ev işleriyle ilgilenmeniz daha kolay olacaktır. Çocuklarınızı da günlük planlamaya dahil edebilirsiniz. Onlara işim 6’ da bitecek seninle o zaman ilgileneceğim diye saat dilimi vermek onun için de daha belirleyici olacaktır.

YARDIM ALIN

Çocuğunuz küçükse aynı anda hem işle hem onunla ilgilenmek iki taraf için de haksızlık olabilir. Eğer iş yükünüz çok fazlaysa büyükannelerden ya da bir bakıcıdan yardım alın. Evden çalışıyor olmanız her işe sizin yetişeceğiniz anlamına gelmez.

Evinizi sanki bir ofismiş gibi kabul etmeniz ve öyle davranmanız gerekmektedir. Bu yüzden çocukların bu süre içinde deneyimli bir bakıcı ya da büyükanneleriyle birlikte olmaları sizin için en iyisi olacaktır. Bütün gün olmasa dahi yarım gün ya da 3-4 saat için gibi farklı anlaşmalar yapabilirsiniz. 

YAPABİLECEĞİNİZDEN FAZLASI İÇİN SORUMLULUK ALMAYIN

Kimse mükemmel değildir ve her işi aynı anda yapması mümkün değildir. O yüzden ailede her birey eşit sorumluluk almalı ve birbirine destek olmalıdır. Unutmayın siz mutluysanız aile de mutludur.

DİNLENMEYE DE VAKİT AYIRIN

Evden çalışıyor olmanız sizin yorulmadığınız anlamına asla gelmez. Her yeni güne başlamadan önce mutlaka dinlenmiş olun. Yeteri kadar dinlenmemek de sizin fiziksel ve zihinsel olarak fazla yorulmanıza neden olabilir.

EMZİRİYORSANIZ SÜT SAĞIN

Eğer emziriyorsanız en olmadık zamanlarda –mesela bir toplantının ya da görüntülü konuşmanın tam ortası- gibi durumlarda bebeğinizi beslemeniz gerekebilir. Böyle kriz anları için mutlaka günlük süt sağın ve hazır bulundurun. Bakım veren kişinin de bu konuda bilgilenmesini sağlayın.

DİSİPLİNİ BOZMAYIN

Anneler bebeklerine bakan biri olduğu halde ağladıkları zaman mutlaka kendileri gidip bakmak isterler. Bu durumda bakımverenin de bir anlamı kalmaz.  Eğer yardım alıyorsanız bebeğiniz güvenli ellerdeyse ufak huysuzluklarda hemen koşmayın.

YENİ AKTİVİTELER BULUN

Çocuğunuz için evde yapılacak değişik aktiviteler üretmek onun evde daha mutlu oynamasını sağlar. Eğer bebeğinizin bakımı tamamsa değişik oyuncaklar ve aktiviteler sizin işinizi daha rahatlatabilir. Eğer çocuğunuza eğlenmesi için gerekli malzemeleri verirseniz, kendi kendisine vakit geçirebilir. Bu süreçte çalışmak için asla televizyon ve tablete başvurmayın.

UYKUNUZU ALIN

Gün içinde bir çok şeye yetişmeye çalışan beden ve zihin mutlaka dinlenmelidir. Geceleri hala uyanan bir bebeğiniz varsa tüm bunlara tek başına yetişmek zor olabilir. Bunun için mutlaka eşinizden yardım alın. Geceleri sırayla bebeğe bakma planı oluşturabilirsiniz. Böylece gündüz bebek uyuduğunda çalışmak için yeterince dinç olabilirsiniz. 

MÜMKÜN OLDUĞUNCA DIŞARI ÇIKIN

Dışarıda çalışan anneler ne kadar yoğun çalışırlarsa çalışsınlar sosyal hayata karıştıkları için kendilerini daha iyi hissederler. Fakat sosyal yaşamdan uzak evden çalışmak bir süre sonra psikolojik açıdan sizi zorlayabilir. İnsan sosyal bir varlıktır. Kendiniz için hazırladığınız programda, dışarı çıkıp bir kahve içmek ve kafanızı dağıtmak için de zaman ayırın. 

EŞİNİZLE TAKIM OLUN

Aile bir takımdır. Tüm yükler bir kişinin omzuna yıkıldığı zaman işler yolunda gitmeyebilir. Bu yüzden eşinizle mutlaka birlikte yol almalısınız. Ev işi ya da bebek konusunda tüm işleri kendi üzerinize almaya çalışmayın. Örneğin gün içinde yetiştiremediğiniz bulaşık ya da çamaşır gibi işleri akşam eşinizden yardım alarak tamamlayabilirsiniz.

ERKEN UYANIN

Sabahları sadece 1 saat erken uyanmak bile birçok işe vakit ayırmanız demektir. Bu sürede çocuğunuzla parka gidebilir, yürüyüşe çıkabilir veya yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bu şekilde sabahları enerjisini sağladığınız bebeğiniz, öğle uykusunu daha kaliteli uyuyacak size de iş için daha verimli zaman kalacaktır.

ÖZ DİSİPLİN SAĞLAYIN

Her sabah işe gider gibi pijamalarınızdan kurtulun güzelce giyinin motive olup öyle iş başına oturun. Düzen olan evde çocuklar da bir süre sonra düzene alışırlar. Her gün aynı düzende devam ederseniz hem siz hem de bebeğiniz bu duruma daha rahat alışırsınız. 

MUTLAKA BİR B PLANINIZ OLSUN

Eğer evde yalnız çalışan bir anneyseniz mutlaka arayacağınız birileri ya da yardım alacağınız kişiler olsun. Bebekle evden çalışmak demek her zaman sürprizlere hazır olmak demektir. B Bebeğinizin o gün birden ateşi çıkabilir ya da tam saatinde uyumak istemeyebilir bebeğinizin o gün birden ateşi çıkabilir ya da tam saatinde uyumak istemeyebilir. Bu durumda yardım alacağınız birileri mutlaka telefonun ucunda olmalıdır.

ÇOCUKLARA GÜNLÜK SEÇENEKLER SUNUN

Seçme şansı çocuklara özgür hissettirir. Gün içinde isteyecekleri oyuncakları hazır edebilir, yiyecekleri atıştırmalıkları önceden hazırlayabilir size sordukları zaman seçim yapmalarını söyleyebilirsiniz.

EVDEN ÇALIŞAN ANNE OLMANIN AVANTAJLARINA ODAKLANIN

Evden çalışan anne olarak belki arkadaşlarınızla bir kahve içemiyor, bir öğlen yemeği yiyemiyor ya da her gün kendi kişisel bakımınızı yapamıyor olsanız da evden çalışan anne olmanın avantajlarına odaklanabilirsiniz.

İşe gidip gelmek için trafikte kalmamak, iş bittiği andan itibaren çocuklarınızla ilgilenmek, kötü hava koşullarından etkilenmeden evinizde çalışmak, çocuğunuzu öğle uykularına kendiniz yatırmak, çocuğunuzu okula bırakıp alabilmek, aklınızın her an evde kalmaması gibi avantajları asla göz ardı etmeyin.

Unutmayın bebeğinizle birlikteyken aynı zamanda evden çalışıp para kazanıyor olmak da büyük bir lütuftur. Bunun keyfini çıkarmaya bakın.

 Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz