Reklam Alanı
Reklam Alanı

BEBEKLER NE ZAMAN YÜRÜR? BEBEKLERE YÜRÜME NASIL ÖĞRETİLİR?Bebeklerin gelişim aşamalarının her biri ayrı ayrı heyecan konudur. Bu sebeple, “Bebekler ne zaman yürümeye başlar?” ebeveynlerin en çok merak ettiği konulardan biridir.

BEBEKLER EMEKLEMEDEN YÜRÜMEZ Mİ?

Emeklemek, yürümeye geçmeden önce bir alıştırma dönemi olarak düşünülebilir. Nadir olarak tam tersi görülse de bebekler genelde önce emekler sonra yürür. Fakat bazı bebekler hiç emeklemeden yürümeye de başlayabilir. Her ikisi de normal sayılır.

BEBEKLER NE ZAMAN YÜRÜMEYE BAŞLAR?

Bebekler ilk adımlarını ortalama 11. aydan itibaren atmaya başlarlar. Fakat bebeklerde normalde yürüme yaşı 12-18 ay aralığındadır. Bu  her bebek için değişecek bir durumdur. Bazı bebekler dokuz ay gibi bir dönemde yürümeye başlarken bazı bebekler 18 aydan sonra yürümeye başlayabilir. 18 aya kadar bebeğin yürümemesi normal kabul edilir.

Yürümeyi öğrenmek için çoklu vücut sistemlerine ihtiyaç vardır. İlk adımlarını atacak bir bebek vücudunu dik tutmak ve bacaklarını yürüme düzeninde hareket ettirmek için yeterli güce sahip olması gerekir. Yürümenin en zor kısmı baş ağırlığının üstesinden gelmek ve başın vücut üzerinde kontrol edilmesidir. Daha minyon veya daha kısa olan çocuklar, daha büyük, daha uzun çocuklardan daha erken yürüyebilirler. 

BEBEKLER NE ZAMANA KADAR YÜRÜMEZSE PROBLEM OLABİLİR?

18 aya kadar bebeğin yürümemesi normal kabul edilir. Bu aydan sonra hala yürüme eğilimi göstermiyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Bebekler 1 yaşına geldiklerinde yürüyemese bile ayakta durabilmelidir. Eğer 13-14 aylık olduğunda hala ayakta duramıyorsa mutlaka bir doktora danışmalısınız. 

BAZI BEBEKLER NEDEN GEÇ YÜRÜR?

Bebeğin hızlı emeklemesi:

Emeklemede çok iyi olma bebeğin yürümeye hevesini azaltabilir. Yürümeden emekleme ile her yere rahatlıkla ulaşabileceği için yürümeye gerek duymayabilir.

Aşırı korumacı anne-baba:

Bebeği sürekli kucakta tutmak, üşütür, düşeceği endişesiyle yere bırakmaktan kaçınmak, sürekli arkasına yanına minder vb. koymak da yürümeyi geciktirebilir.

Bebeğin fazla kilolu olması:

Bebeğin kilolu olması temel motor hareketlerin yapılmasında gecikmeye neden olabilir.

Bebek ne isterse anında vermek:

Bebeğin oturduğu yerde sürekli istediklerinin önüne konulduğu durumlarda bebek yürümeye gerek duymayabilir.

Nörolojik hastalıklar:

Bebek 3. Ayda başını tutmamışsa, 6-7.aylarda dönmeye başlamamışsa, 8. Ayda desteksiz oturmamışsa, 18 ayda hala yürümemişse bu aşamalarda araştırılması gerekir.

Tüm bunların dışında;

 • Fiziksel gelişim problemleri,

 • Zihinsel gelişim problemleri,

 • Kas hastalıkları,

 • Kemik eğriliği,

 • Vitamin eksikliği,

 • Bebeklik döneminde D vitamini verilmemesi gibi durumlarda da geç yürüme görülebilir.

BEBEKLERE YÜRÜME NASIL ÖĞRETİLİR?

 • Bebeğin rahatlığını sağlayın çok sıkı giydirilen bebekler rahat yürüyemezler. Ayaklarını sıkan ayakkabılar giydirmeyin.

 • Bebeğinize destek olun. Bebeğinizi yürümeye zorlamayın; düştüğü ya da başarısız olduğu anlarda bebeğinize kızmayın bebeğinize destek olup onun yürümesine katkı sağlayın.

 • Onu teşvik edin, her attığı adımda onu övün, sarılın.

 • Bebeğinizi ve kendinizi rahat bırakmanız yürümesi için en önemli adımlardan biridir. Bebeğinizin düşüp kalkarak herşeyi keşfetmesine izin verin. Bebekler yürümeye çalışırken düştüğünde hemen elinden tutulmamalı, yürürken sürekli destek olunmamalıdır. Bunu kendi kendine yapmasına izin verin.

 • Yürüme yardımcıları alabilirsiniz.

 • Bebeğin yerde zaman geçirmesine olanak sağlayın. Etrafta bebek için tehlikeli olabilecek nesneleri kaldırarak ona alan yaratın.

 • Bebeğin dikkatini çekecek bir oyuncak gibi bir hedefe doğru yöneltmek yürüme hevesini arttırabilir.

 • Ayak ve bacak kaslarının güçlenmesi için ev içerisinde çıplak ayak veya kaydırmaz çorapla dolaşmasını sağlayın. Sürekli ayakkabıyla yürüme çalışması yaptırmayın.

 • Yürüteç çocuğun bağımsız hareket etme becerisini engelleyip geciktirebileceği için kullanılmamalıdır.

YÜRÜTEÇ BEBEKLER İÇİN ZARARLI MIDIR?

 • Ebeveynler yürüteç ile çocuğun daha hızlı yürüyeceğini yürümeye alışacağını düşünürler. Yapılan araştırmalar, yürüteçlerin çocuğun yürümeyi öğrenme zamanını etkilemediğini göstermiştir. 

 • Yürüteç kullanan bebeklerin çoğu, parmak ucunda yürüme eğilimi gösterirler.

 • Ayrıca yürüteç ev içi kazalara neden olabilmektedir.

 • Yürüteçle yürümeye alışan bir bebek bağımsız hareket etme becerisi kazanamayabilir.

 • Yürüteçler bebeklerin belden altını tutar ve sırtları boşlukta kalır. Bu yüzden bebekler, sırtlarını dik tutmayı da daha geç öğrenirler.

 • Bebeğin dengeyi öğrenebilmesi için yürürken ayaklarını görmesi önem taşır fakat yürüteçte bu mümkün değildir.

Yürüteç yerine yürüme arkadaşı kullanabilirsiniz.

İLK ADIM AYAKKABISI NE ZAMAN KULLANILMALIDIR?

Öncelikle bebekler çıplak ayakla adımlamayı ve denge kurmayı öğrenmelidir. Bundan sonra ilk adım ayakkabısı kullanılabilir. Ayakkabıya alışması için evde de ara ara ayakkabı giydirilebilir. Ayakkabı seçerken esnek olmasına, tabanı çok yumuşak veya çok sert olmamasına, 5-6 mm üzerinde bir topuk yükselmesi olmamasına dikkat edilmelidir.

KIZ VE ERKEK ÇOCUKLAR FARKLI ZAMANLARDA MI YÜRÜMEYE BAŞLAR?

Kız çocuklarının daha erken yürümeye başladığı söylense de bu teorinin bilimsel bir dayanağı yoktur.

 Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz