Reklam Alanı
Reklam Alanı

BEBEĞİM HAREKET ETMİYOR, BEBEK HAREKETLERİNDE AZALMA NEDEN OLUR?ANNE KARNINDA BEBEK NE ZAMAN HAREKET ETMEYE BAŞLAR?

Anne karnında bebek 7. haftadan itibaren hareketlenmeye başlar. Fakat bebeğin gerçek hareketleri 10. Haftada başlar. Bu haftada bebek çok minik olduğu için anne bebeğinin hareketlerini hissedemez.

HAMİLELİKTE BEBEĞİN HAREKETLERİ İLK NE ZAMAN HİSSEDİLİR?

Anne karnında bebek hareketleri genelde 20. Haftadan itibaren hissedilmektedir. İlk gebelikte genelde 18-22. Hafta arası bebek hareketleri hissedilirken, ikinci ve daha sonraki gebeliklerde 13-16. Haftada dahi hareketler hissedilebilir.

Zayıf hamile kadınlar genelde bebeğin hareketlerini daha erken hissederken, kilolu hamile kadınlar ise daha geç hissedebilir.

BEBEĞİN İLK HAREKETLERİ NASIL HİSSEDİLİR?

Bu hissi anlatmak oldukça zordur, belli belirsiz bir kıpırtı şeklinde olabilir. Ya da karnınızın içinde bir yer seğiriyor gibi hissedebilirsiniz. Karnınız açken hissedilen guruldamaya benzer bir his olabilir. Bazı anne adayları ise bu hareketi balon kabarcığı patlamış gibi diye tarif edebilirler.

Hamile kadınlar, bebeklerinin hareketlerini kelebek kanat çırpması, sinir seğirmeleri veya yuvarlanan bir hareket olarak tanımlar. 

Yani ilk hareket için kuvvetli tekmeler beklememelisiniz.

BEBEĞİN İLK HAREKETLERİ KARNIN NERESİNDE HİSSEDİLİR?

Bebeğin ilk hareketleri genelde karnın alt kısmında hissedilir. Bebek büyüdükçe his yukarı çıkar veya karnın değişik bölgelerinde hissedilebilir.

BEBEK HAREKETLERİNDE AZALMA NEDEN OLUR? BEBEK HAREKETLERİNİN AZALMASI DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 

Anne karnında bebek hareketleri genelde 18-22. haftalar arasında hissedilebilirken, ikinci ve sonraki gebeliklerde, 16. hafta gibi daha erken bir haftada hissedilebilir. Her bebeğin kendine özgü mizacı olduğu için anne karnında bebek hareketleri de her bebek için farklı olabilir. Her anne adayı kendi bebeğine özgü hareketliliği bir süre sonra öğrenir ve bu hareketleri bileceği için önemli olan normalin dışında, azalmış bir hareket izlenmesidir. Yani her zamankinden daha farklı anormal bir azalma olursa her ihtimale karşı doktorunuzla konuşmak daha iyi olur. Böyle bir durumda, bebeğin hareketlerini saymak ve doktoru bilgilendirmek en doğrusu olacaktır.

Bebek hareketlerinin azalması doğum belirtisi mi? Sorusu bir çok kadının merak ettiği sorulardan biridir. Fakat şunu söylemek gerekir ki doğuma yakın bebek hareketleri hakkında ispatlanmış bilimsel bir çalışma yoktur. Fakat bebek büyüdükçe anne karnında yeri kalmadığı ve gebelik kesesinin içindeki su azaldığı için bebeğin hareketleri daha az hissedilebilir. Bu yüzden doğum zamanı yaklaştıkça beben hareketleri daha az hissedilebilmektedir.

20-24 HAFTALIK HAMİLEYİM BEBEĞİM DÜN HAREKET EDİYORDU BUGÜN HİÇ BİRŞEY HİSSETMEDİM. NEDEN?

Bebeğinizin hareketlerini hissetmek çok eşsiz bir duygu olsa da bu hissi tattıktan sonra anne adayları sürekli bu hareketleri kontrol etmeye başlar. Bu da soru işaretlerine neden olur: Acaba yeteri kadar hareket etti mi? Dün sabah hareketliydi bu sabah ise hareketsiz neden?

Bir gün bebeğiniz sürekli kıpırdanıp dururken ertesi gün çok hareketsiz olabilir. Bu tür durumlar bu haftalarda gayet normaldir. Endişelenmeyin. Bu haftalarda bebeğinizin hareketleri düzensizdir. Sıklığı değişebilir. Bebeğiniz aslında hareket ediyordur ama siz hissetmiyor olabilirsiniz.

Ya da içeri dönük pozisyondaysa tekmeleri hissetmeyebilirsiniz. Bu haftalarda hala bebeğinizin bol bol hareket edebileceği alan vardır ve pozisyon değiştirebilir.

Ya da o gün siz çok hareketliyseniz bebeğinizi hissetmemiş olabilirsiniz o da bu hareketinizden dolayı sallandığından uyumuş olabilir.

Eğer bu durum sizi endişelendiriyorsa şunları deneyebilirsiniz:

Akşamları portakal suyu ya da bir bardak süt içip 1-2 saat uzanabilirsiniz. Bebeğinizi dinleyebilirsiniz. Bu da işe yaramazsa endişelenmeyin.

Bu haftalarda ve bu civarlarda bebeğiniz bir gün çok hareketliyken 2 gün hiç kıpırdamayabilir. Hala endişeleniyorsanız doktorunuza başvurabilirsiniz.

BEBEĞİMİN HAREKETLERİNİ NE SIKLIKLA HİSSETMELİYİM?

20-28 haftalar arası bebeğiniz bir gün çok hareketliyken 2 gün hiç kıpırdamayabilir. Fetüs hareketleri 28 ile 32. Haftalarda daha düzenli hale gelir, bebeğinizin dinlendiği ve hareket ettiği vakitler düzene girebilir. 28. Haftaya kadar çok ciddi bir azalma olmadıkça bebeğinizin hareketlerini takip etmeye gerek yoktur.

28.haftadan sonra bebeğinizin 4 saatte en az 10 kez hareket etmesi gerekir. Eğer bu sayı 10’dan az ise doktorunuzu arayın.

BEBEĞİM AZ HAREKET EDİYOR NE YAPMALIYIM?

24’üncü haftaya kadar:

24. haftaya kadar bebek hareketleri çok düzensizdir. Bir gün bebeğiniz sürekli kıpırdanıp dururken ertesi gün çok hareketsiz olabilir. Bu tür durumlar bu haftalarda gayet normaldir. Endişelenmeyin. Bu haftalarda bebeğinizin hareketleri düzensizdir. Sıklığı değişebilir. Bebeğiniz aslında hareket ediyordur ama siz hissetmiyor olabilirsiniz. Yine de bir doktora danışabilirsiniz.

24’üncü ile 28’inci hafta arası:

 28. Haftaya kadar çok ciddi bir azalma olmadıkça bebeğinizin hareketlerini takip etmeye gerek yoktur. Bebeğiniz bir gün hareketliyken diğer gün hareketsiz kalabilir. Bebekler 24. ve 28. haftalar arasında en hareketli dönemlerini yaşarlar, ancak bu dönemdeki hareketler düzensiz ve genellikle kısadır, çoğu hareket anne tarafından fark edilmez. Yine de bir doktora danışabilirsiniz.

28’inci haftadan itibaren :

Artık bebeğinizi her gün düzenli olarak hissedebilmeniz gerekir. 28.haftadan sonra bebeğinizin 4 saatte en az 10 kez hareket etmesi gerekir.

Eğer bebeğinizin az hareket ettiğinden şüpheleniyorsanız;

Şunları yapın;

  • Bebeğinizin aktif olduğu bir saati seçin, bebeğiniz günün bazı saatleri daha aktiftir.

  • Sessizce oturun ya da sessiz bir ortamda uzanın.

  • 10 tane hareketinin ne kadar sürede olduğunu hesaplayın.

  • Bebeğinizin bütün vücut hareketleri buna dahildir, sadece tekme olarak düşünmeyin.

  • Bu on hareketi yaklaşık 2 saat içinde hissedeceksinizdir. Genelde sessiz ortamda bu hareketleri 10-15 dakika içinde hissedersiniz.

Eğer iki saat içinde bu hareketleri hissedemiyorsanız doktorunuzu arayın. Gebeliğin 31. haftasında bebeğinizin hareketlerinde olağan dışı azalma görülmesi göbek kordonu veya plasenta sorunlarından kaynaklı olabilir.  Hareketlerde azalmaya göre doktorunuz ultrason muayenesi yapabilir ya da NST’ ye girmenizi isteyebilir.

BAKINIZ: ANNE KARNINDA BEBEK HAREKETLERİ HAKKINDA HER ŞEY İÇİN TIKLAYIN

 Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz