product

İKİLİ TARAMA TESTİ (11-14 HAFTA TARAMA TESTİ-ENSE KALINLIĞI TESTİ-DOWN SENDROMU TESTİ)

İkili Tarama Testi, anne karnındayken fetüs için yapılan ve bazı anormallikleri tespit edilmesini sağlayan önemli testlerden biridir.


product

ÜÇLÜ TARAMA TESTİ (TRİPLE TESTİ) NEDİR? ÜÇLÜ TEST HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Üçlü tarama testi (Triple test), bütün hamile anne adaylarına, hamilelik döneminin 16.ile 18. haftaları arasında tavsiye edilen bir kan testidir.


product

DÖRTLÜ TEST NEDİR? DÖRTLÜ TEST GEREKLİ Mİ?

Dörtlü test olarak adlandırılan inceleme down sendromu (trizomi 21), nöral tüp defekti ve trizomi 18 adı verilen genetik hastalığın bebekte olma olasılığını saptayan bir kan incelemesidir.


product

DETAYLI (AYRINTILI,2.DÜZEY) ULTRASON NEDİR, GEREKLİ MİDİR?

"Ayrıntılı Ultrason” ya da "Detaylı Ultrason” muayenesi, normal gebelik takibi sırasında yapılan ultrason muayenelerinden farklı olarak yüksek görüntü kalitesiyle ve bebeğin tüm organlarının incelendiği bir muayenedir.


product

ŞEKER YÜKLEMESİ TESTİ NEDİR? HAMİLELİKTE ŞEKER YÜKLEMESİ TESTİ ZARARLI MIDIR?

Gebelik döneminde gelişen yüksek kan şekerinin (gestasyonel diyabet) tespit edilmesi amacıyla yapılan şeker yükleme testi, vücudun dışarıdan şeker alınmasına verdiği cevabı inceler.


product

HAMİLELİKTE İNDİREKT COOMBS TESTİ (KAN UYUŞMAZLIĞI TESTİ) NEDİR?

İndirekt coombs testi kan uyuşmazlığı testi olarak bilinir. Anne veya babanın kan uyuşmazlığı olması durumunda, gebe olan anneden kan alınarak kan uyumu testi yapılır.


product

AMNİYOSENTEZ NEDİR? AMNİYOSENTEZ ZARARLI MIDIR?

Amniyosentez, rahimden tıbbi yöntemlerle az miktarda amniyotik sıvı alınan bir işlemdir. Alınan sıvı miktarı tipik olarak oldukça azdır.


product

KORYON VİLLUS ÖRNEKLEMESİ (CVS) TESTİ NEDİR? HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Hamilelikte uygulanan bebeğin kromozomlarını inceleme amaçlı bir testtir. Koryon villus örneklemesi plasenta biyopsisi olarak da adlandırılmaktadır.


product

NST (NONSTRESS TEST) NEDİR? NST NASIL YORUMLANIR?

Annenin karnına bağlanan iki prob sayesinde hem bebeğin kalp atışlarını hem de rahim kasılmalarını takip ederek kaydeden nonstress testi (NST), bebeğin sağlığını kontrol etmek için kullanılan yaygın bir doğum öncesi testtir.


product

HAMİLELİKTE ÇATI MUAYENESİ NEDİR? NE ZAMAN YAPILIR?

Çatı muayenesi, kemik ve kaslardan oluşan doğum yolunun incelenmesidir.


product

HAMİLELİĞİN HANGİ HAFTALARINDA HANGİ TESTLER YAPILIR?

Hamileliğin başlamasıyla birlikte mutlaka bazı testler aksatılmadan yapılmalıdır. Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında yapılan testler anne ve bebek için çok önemlidir.


product

NİFTY TESTİ (FETAL DNA TESTİ) NEDİR? HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Anneden kan alınarak, anne karnındaki bebekte down sendromu (trizomi 21), trizomi 18 ve trizomi 13 kromozomal hastalıklarının taramasının yapılması yöntemidir.


product

HAMİLELİKTE ULTRASON TERİMLERİ NE ANLAMA GELİYOR? AC, BPD NEDİR?

Ultrason kağıdında yazan terimleri merak ediyor musunuz? Tüm terimleri ve anlamlarını sizin için derledik


product

HAMİLELİKTE RENKLİ ULTRASON (RENKLİ DOPPLER) YAPILMASI ZORUNLU MUDUR?

Renkli doppler yöntemi genel olarak kan damarlarının incelenmesi için kullanılır. Normal ultrason gibi renkli ultrason da yine ses dalgalarını kullanarak görüntüleme sağlar, radyasyon içermediği için güvenilir bir yöntemdir.


product

HAMİLELİKTE TETANOZ AŞISI YAPTIRMAK GEREKLİ MİDİR?

Hamilelikte tetanoz aşısı anne adayları tarafından en merak edilen konulardan biridir. Anne adayları “Gebelik döneminde tetanoz aşısı gerekli mi?”, “Hamilelikte tetanoz aşısının yan etkileri nelerdir?” gibi soruları sıklıkla sormaktadır


product

FETAL MR (FETAL EMAR) NEDİR? FETAL MR NEREDE ÇEKİLİR?

Hamilelikte MR (emar) çektirmek bebeğe zarar verir mi? bu ve tüm soruların cevabını sizin için derledik.