product

İNFERTİLİTE(KISIRLIK) NEDİR? İNFERTİLİTE TEŞHİSİNDE İSTENEN TESTLER NELERDİR?

Sağlıklı çiftlerde, düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi durumunda aylık gebe kalma oranı yaklaşık %25'tir. 1 yılın sonunda bu oran %85, ikinci yılın sonunda ise %90 civarına yükselir.


product

İNFERTİLİTE(KISIRLIK) HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLEN SORULAR; NELER KISIRLIĞA YOL AÇIYOR?

İnfertilitede en çok merak edilen şey, nelerin bu duruma yol açtığıdır.


product

SPERM KALİTESİ NASIL ARTTIRILIR? BİTKİSEL YÖNTEMLER VE BESLENME YÖNTEMLERİ

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde üreme fonksiyonları sağlıklı ve yeterli şekilde çalışması gerekir. Günümüzde her 6 çiftten 1’i çocuk sahibi olmakta zorluk yaşıyor. Bu sorunu yaşayan çiftlerin yüzde 20'si sperm kalitesi ve sayısı sebebi ile çocuk sahibi olmakta zorlanıyor.


product

AZOSPERMİ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Azospermi, bir erkeğin menisinde ölçülebilir miktarda sperm bulunmamasıdır. Azospermi erkek infertilitesi (erkek kısırlığı) nedenleri arasında kabul edilir. İnfertil erkeklerin yaklaşık %10-15’inde azospermiye rastlanmaktadır.


product

TÜP BEBEK NEDİR? ADIM ADIM TÜP BEBEK AŞAMALARI NELERDİR?

Tüp bebek tedavisi, her 100 çiftten 15’inin çocuk sahibi olmak için ihtiyaç duyduğu yardımcı bir üreme yöntemidir.


product

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE EMBRİYO TRANSFERİNDEN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Transferden gebelik testine kadar olan süreç son derece önemlidir. Bu süreçte embriyo rahim içerisinde tutunmaya ve daha sonra da gelişmeye çalışır.


product

MİKROENJEKSİYON (ICSI) NEDİR? MİKROENJEKSİYON VE TÜP BEBEK ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Mikroenjeksiyon bir çeşit tüp bebek işlemi olup, amacı tüp bebek başarı oranının arttırılmasıdır. İlk kez 1992 yılında yapılmış olmakla birlikte günümüzde uygulanan tüp bebek işlemlerinin çoğunda tercih edilen bir teknik haline gelmiştir.


product

AŞILAMA TEDAVİSİ NEDİR? AŞILAMA NASIL VE KİMLERE UYGULANIR?

Menide spermin çok az ya da hiç olmaması (şiddetli erkek faktörü ya da azoospermi) veya tüplerin her ikisinin kapalı olması durumunda doğrudan tüp bebek tedavisine geçilmelidir.


product

VARİKOSEL NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? VARİKOSEL TEDAVİSİ NEDİR?

Erkeklerdeki kısırlık sorununun en sık görülen nedenlerinden biri varikoseldir.


product

SEBEPSİZ İNFERTİLİTE(KISIRLIK) NEDİR?

Bazı durumlarda çiftlerin her ikisinde de üreme ile ilgili her şey yolunda gözükse de gebelik sağlanamaz.


product

SPERM TESTİ(SPERMİOGRAM) NEDİR, NASIL YAPILIR?

Spermiogram olarak tanımlanan sperm testi, meni içinde yer alan sağlıklı sperm hücresi miktarını ve kalitesini ölçmek için yapılan bir laboratuvar testidir.


product

RAHİM FİLMİ(HSG) NEDİR? RAHİM FİLMİ NASIL ÇEKİLİR?

Rahim boşluğunu görüntülemek için kullanılan bir tanı yöntemi olan rahim filmi, genellikle çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda tüplerin geçirgenliğinin incelenmesi için uygulanır.


product

HİSTEROSKOPİ NEDİR? HİSTEROSKOPİ NASIL YAPILIR?

Histeroskopi; soğuk ışık kaynağı olan özel bir optik aletle rahim iç tabakasının gözlenmesi ve küçük el aletleri kullanılarak rahim içi girişimlerin yapılması işlemidir.


product

LAPAROSKOPİ NEDİR? LAPAROSKOPİ NASIL YAPILIR?

Laparoskopi; günümüzde kapalı ameliyat olarak tanımlanan, genellikle karın bölgesinde uygulanan bir ameliyat tekniğidir.


product

DÜŞÜK YUMURTA REZERVİ NASIL ANLAŞILIR?AMH TESTİ NEDİR?

“Yumurtalık rezervi” bir kadının yumurta miktarı ve kalitesini anlatmak için kullanılır. İlerleyen yaş ile birlikte yumurtalık rezervi doğal olarak giderek azalmaktadır.


product

PRP NEDİR? TÜP BEBEK UYGULAMASINDA PRP YÖNTEMİ NASIL UYGULANIR?

PRP (platelet açısından zengin plazma) ile yumurtalık gençleştirme ve rahim zarı kalınlığını ayarlama, kadınlarda görülen kısırlığın tedavisi için yenilikçi bir çözümdür.


product

YUMURTA ÇATLATMA İĞNESİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

Yumurta çatlatma iğnelerinin içinde bulunan HCG Hormonu, normal şartlarda kadın vücudunda salgılanan Luteinleştirici Hormon ile aynı yapıya sahiptir.


product

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLERDE LENFOSİT AŞISI UYGULAMASI NEDİR?

Gebelik kayıplarına, infertiliteye ve tüp bebek başarısızlıklarına da yol açan birçok değişik immün sorun bulunmaktadır. Bağışıklık sistemimiz yabancı olarak gördüğü maddelere savaş açar.


product

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEMLER: YARDIMLI YUVALAMA (ASSİSTED HATCHİNG)

Tüp bebek (IVF) tedavisi sırasında bazı durumlarda kaliteli embriyolar oluşsa dahi gebelik gerçekleşmemektedir. Buradaki sorun genellikle embriyonun rahme tutunma aşamasında meydana gelmektedir.


product

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLER VE KAN PIHTILAŞMASI EĞİLİMİ

Kan pıhtılaşması insan vücudunu kanamalara karşı koruyan normal bir olaydır. Trombofili ise kanın pıhtılaşması ile ilgili bozukluktur. Kanın damar içerisinde pıhtılaşmasına neden olmaktadır.


product

İNFERTİLİTE TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEM: İNTRALİPİD SERUM TEDAVİSİ

Gebelik kayıplarına, infertiliteye ve tüp bebek başarısızlıklarına da yol açan birçok değişik immün yani bağışıklık sistemi sorunu bulunmaktadır. Bağışıklık sistemimiz yabancı olarak gördüğü maddelere savaş açar.


product

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLERİN SEBEBİ ANTİFOSFOLİPİD ANTİKOR SENDROMU (APS) OLABİLİR

Antifosfolipid Antikor Sendromu (APS), bağışıklık sistemi kaynaklı bir rahatsızlıktır. Hastalığın en sık görülen belirtileri, atardamarlar veya toplar damarlarda görülen pıhtılaşma problemleridir.


product

35 YAŞ GÜNÜMÜZDE ARTIK ANNE OLMAK İÇİN GEÇ DEĞİL!

Günümüzde 35 yaş artık çok genç bir yaş olarak görülmekle birlikte, kariyer planlamaları, çalışma hayatı derken çoğu kadın 35 yaşından sonra anne olabilmektedir


product

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLERİN SEBEBİ KATİL HÜCRELER OLABİLİR Mİ? CD56 TESTİ NEDİR?

Gebeliğin oluşmasındaki en önemli faktörlerden biri; bağışıklık sisteminin bir parçası olan katil hücrelerdir. Bu hücrelere CD56 adı verilir.


product

İLK TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE HAMİLE KALANLAR NELERİ DOĞRU YAPIYOR?

Tüp bebek tedavisi ile ilgili sorularınızı sizler için Prof. Dr. Bülent Tıraş’a sorduk. İlk tüp bebek tedavisinde hamile kalanların neleri doğru yaptığı ve neler yapılması gerektiğini bizlere anlattı. Bu sorularınızın cevaplarına gelin hep birlikte bakalım.