product

HAMİLELİK ÖNCESİ FOLİK ASİT KULLANIMININ ÖNEMİ

Folik asit; B grubundan bir vitamindir, daha çok yeşil yapraklı sebzelerde bulunur: Ispanak, fasulye, brokoli, yerfıstığı, portakal suyu, hububat, ceviz, badem, fındık, fıstık, karaciğer, böbrek, bira mayası. Tüm dünyada nöral tüp defekti, anemi vb. sağlık sorunlarını önlemek amacıyla planlı bir gebelik ile gebelik öncesi ve süresince folik asit desteği önerilmektedir.


product

HAMİLELİK ÖNCESİ FOLİK ASİT KULLANIMI NÖRAL TÜP DEFEKTİNİ ENGELLER Mİ?

Nöral tüp defektİ, bazı bebeklerin omurilik ve beyin gelişiminde ortaya çıkan anormalliklerdir. En sık görülen kusurlar spina bifida (omurganın ve omuriliğin bir kısmının anormal gelişimi) ve beynin anormal gelişimi olan anensefalidir.


product

HAMİLELİK ÖNCESİ ALINMASI GEREKEN FOLİK ASİT HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Doğal olarak folik asit birçok besin çeşidinde bulunmasına karşın, sınırlı sayıda besin zengin folik asit kaynağıdır. Zengin kaynaklar koyu yeşil yapraklı sebzeler (brokoli, ıspanak vb.), kurubaklagiller (nohut, mercimek, fasulye vb.), portakal, greyfurt, yer fıstığı, badem ve karaciğerdir


product

B-12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ DÜŞÜĞE YOL AÇIYOR MU? HAMİLELİK ÖNCESİ B12 TAKVİYESİ ALINMALI MI?

B12 vitamini suda çözünebilen, vücut içerisindeki hemen her hücrenin ihtiyaç duyduğu bir B vitamini türüdür. B12 vitamini, gebelikte fetüsün sağlıklı gelişiminde rol oynadığı için önemlidir.


product

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ HAMİLELİĞİ ENGELLER Mİ?

D vitamini eksikliğinin kısırlık ve gebelikte oluşabilen bazı ciddi sorunlarla bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Kadın ve erkek infertilitesinde ilk bakılması gereken vitaminlerden biri D vitaminidir.


product

HAMİLELİK ÖNCESİ BESLENME PROGRAMI NASIL OLMALIDIR? HAMİLE KALMAYI KOLAYLAŞTIRACAK BESLENME DÜZENİ

Gebelik planlaması yapıyorsanız en az 3 ay önce mutlaka iyi bir beslenme programı yapmalısınız. Çünkü sağlıklı bir hamilelik sağlıklı vücuttan meydana gelir. Anne adayının sağlıklı bir kiloda olması yumurtlama için de büyük önem taşır.


product

HAMİLE KALMAK İSTEYENLERİN UZAK DURMASI GEREKENLER NELERDİR?

Anne karnındaki bebek, göbek kordonu aracılığıyla annenin yediği besinlerden yararlandığı gibi, annenin aldığı zararlı maddeleri de almak zorunda kalır. Sigaradaki kimyasallar da bebeğe bu yolla ulaşıp, henüz gelişmekte olan minik organlara zarar verir.


product

ÇİKOLATA KİSTİ (ENDOMETRİOZİS) HAMİLELİĞE ENGEL Mİ?

Endometriozis tanısı alan kadınlarda görülen yaygın semptomlardan biri de, (kısırlık) infertilitedir. İnfertilitesi olan kadınların tahminen %20-50’si endometriozis olabilmekte ve endometriozis olan kadınların ise %30-40’ının infertilitesi olabilmektedir.


product

ENDOMETRİOZİSE (ÇİKOLATA KİSTİ) İYİ GELEN BİTKiSEL YÖNTEMLER NELERDİR? ENDOMETRİOZİSTE BESLENME

Endometriozis tedavisinde beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri de etkilidir. Vücutta östrojenin kalınlaşmaya neden olarak endometriozise sebep olduğu bilinir.


product

MİYOM NEDİR? MİYOM HAMİLELİĞE ENGEL OLUR MU?

Miyomu olan ve gebe kalamayan kadınlarda miyomun büyüklüğü, yerleşimi gibi birçok etken gebe kalıp kalmama durumunu etkileyebilmektedir. Miyomların küçük olması halinde gebelikte fazla etkisi olmadığı söylenebilir


product

YUMURTLAMA GÜNÜ NEDİR? YUMURTLAMA GÜNÜNÜ HESAPLAMAK HAMİLE KALMA ŞANSINI ARTTIRIR MI?

Kadınlarda ovulasyon döneminin belirlenmesi gebe kalabilme ihtimalini arttırmak için çok önemlidir. Bu hesabın doğru yapılması gebelik düşünen kadınlar için çok önemlidir çünkü gebelik için cinsel ilişkinin bu yumurtlama günlerine denk gelmesi gerekir.


product

YUMURTLAMA DÖNEMİ HESAPLAMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Bireyin en doğurgan olduğu zaman hakkında doğru bir fikir edinmesi için, ilk olarak adet döngüsünün detaylarını 8 ila 12 ay boyunca bir takvime kaydetmesi gereklidi


product

POLİKİSTİK OVER SENDROMU NEDİR? PKOS GEBELİĞE ENGEL OLUR MU?

Son yıllarda görülme sıklığı artan "Polikistik Over Sendromu (PKOS)", doğurganlığı olumsuz etkileyen ve pek çok farklı hastalığın oluşumuna da zemin hazırlayan hormonal bir hastalıktır. Özellikle üreme çağındaki kadınlar arasında yaygın olarak görülen polikistik over; yumurtlama bozukluğu oluşumuna sebep olduğu için gebe kalamama durumuna neden olabilir.


product

POLİKİSTİK OVER SENDROMU BESLENME VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

PKOS tedavisinde ilk iş; sağlıklı beslenme ve egzersiz ile ideal kiloya ulaşmaktır. PKOS görülen birçok kadında fazla kilo ve obezite problemi yaşanmaktadır


product

ADET DÜZENSİZLİĞİ NEDİR? GEBELİK ÖNCESİ ADET DÜZENSİZLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Üreme dönemine giren sağlıklı her kadın ortalama 28 günde bir adet kanaması görür. Adet döngüsü kanamanın 1. gününden başlayıp diğer regl kanamasının başlangıcına kadar olan süre olarak hesaplanır.


product

DEPRESYON VE STRES HAMİLE KALMAYI ENGELLER Mİ?

Hem doğal yollardan hem de tüp bebek gibi yöntemlerle çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için stres çok önemlidir. Yoğun stres altında sağlıklı bir gebelik eldesi zor olabilir


product

KOLAY HAMİLE KALMAK İÇİN DİKKAT EDİLECEKLER NELERDİR?

Hamile kalmaya karar verildiğinde doğal olarak ilk yapılacak şey korunmayı bırakmaktır. Hamile kalmak için en uygun dönem 28 günde bir regl gören kadında kanamanın başlangıcından itibaren 12-15. Günler olan yumurtlama günleridir.


product

TÜP BEBEK HAKKINDA EN ÇOK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Tüp bebek hakkında merak edilenler burada!


product

YUMURTA ÇATLATMA İĞNESİ NEDİR? NASIL UYGULANIR?

Yumurta çatlatma iğnelerinin içinde bulunan HCG Hormonu, normal şartlarda kadın vücudunda salgılanan Luteinleştirici Hormon ile aynı yapıya sahiptir.


product

BEBEĞİN CİNSİYETİNİ ÖNCEDEN BELİRLEMEK MÜMKÜN MÜ?

Çeşitli nedenler yüzünden bazı ebeveynler doğacak çocuklarının cinsiyetini önceden belirlemek ister.


product

RAHİMDE PERDE (UTERİN SEPTUM) NEDİR, HAMİLELİĞE ENGEL OLUR MU?

Rahim perdesi yada diğer adıyla uterin septum anne karnında gelişen rahmin kanalları oluşurken ortadaki duvarın erimemesi ve perde halinde kalması durumudur.


product

OVULASYON TESTİ NEDİR, NASIL UYGULANIR?

Ovulasyon testi ise yumurtlama döneminde olup olmadığınızı ölçen ve gösteren alettir. Ovulasyon testi vücuttaki LH hormonunun varlığını tespit ederek çalışır.


product

POLİP NEDİR? POLİPLER GEBELİĞE ENGEL OLUR MU?

Bazı endometriyal polipler gebeliğe engel olabilirken bazıları ise gebe kalmayı hiç etkilememektedir.


product

KISA SÜREDE KOLAY HAMİLE KALMAK İÇİN YAPILACAK YÖNTEMLER BURADA

Kısa sürede hamile kalmayı kolaylaştıracak tüm yöntemler ve bitkisel kürler burada.


product

KORONAVİRÜS AŞISI KISIRLIK YAPAR MI? AŞI KISIRLAŞTIRIR MI?

Aşı kısırlaştırıyor mu sorusu son günlerin en çok konuşulan hususları arasında yer alıyor.


product

PROGESTERON KAÇ OLURSA HAMİLE KALINIR?

Hamile kalma sürecinde ve hamilelikte progesteron seviyesi kaç olmalıdır? Tüm detaylarıyla yazımızda.


product

HAMİLELİKTE PLASENTA (BEBEĞİN EŞİ) NASIL YUKARI ÇIKAR?

Bebeğin eşi yukarı çıkar mı? Bebeğin eşi ne zaman yukarı çıkar, çıkmazsa ne olur? gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.


product

ADET KANAMASI NEDEN AZ OLUR?

Az gelen adet kanaması tıp dilinde hipomenore olarak adlandırılmaktadır. Adetin 5 ila 7 gün geçirilmesi şart değildir. 2 ila 3 günlük görülen adet de normal olarak kabul edilebilmektedir. Eğer adet kanamanız 2 gün veya daha az sürüyorsa, pediniz çok fazla kirlenmiyorsa ve pedinizi sık değiştirmeye ihtiyaç duymuyorsanız adet kanaması az denilebilir.