Reklam Alanı

KISA SÜREDE KOLAY HAMİLE KALMAK İÇİN YAPILACAK YÖNTEMLER BURADAHamile kalmak herkes için her zaman sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Doğru zaman, uygun pozisyon ve sağlıklı beslenme gibi bazı ipuçları hamile kalmayı kolaylaştırmaktadır. Hamile kalma şansını arttıran yöntemleri sizin için derledik:

1)YUMURTLAMA GÜNÜNÜ DOĞRU BELİRLEDİĞİNİZE EMİN OLUN!

Hamile kalmaya karar verildiğinde doğal olarak ilk yapılacak şey korunmayı bırakmaktır. Hamile kalmak için en uygun dönem 28 günde bir regl gören kadında kanamanın başlangıcından itibaren 12-15. Günler olan yumurtlama günleridir. Fallop tüplerinde yumurtanın döllenebilmesi için 24 saat vakti bulunur. Yani yumurtlama günü yaklaşık 1 gün sürer. Bu yüzden kadınların yumurtlama gününü tespit etmesi çok önemlidir.

Yumurtlama gününde 1-2 günlük sapma olması bile spermle yumurtanın karşılaşma şansını azaltır. O yüzden yumurtlama döneminde ilişkiye girmek çok önemlidir.

Regl döngüsü yani adet döngüsü genelde 21 ile 35 günde bir gerçekleşmektedir. Bu döngünün tam ortasında yumurtlama dönemi meydana gelir. Yumurtlama zamanı kadınlarda 2 adet başlangıcı arasındaki geçen süreye göre değişmekle birlikte genellikle adet dönemlerinin ortasına rastlayan 11-16. günleri arasındadır.

Kadınlarda ovulasyon döneminin belirlenmesi gebe kalabilme ihtimalini arttırmak için çok önemlidir. Belirlenebilen ovulasyon döneminde önce ve sonraki yaklaşık 5-6 günlük dönemde gün aşırı cinsel birliktelik olması gebelik ihtimalini yükselecektir.

Yumurtlama günümü nasıl belirlerim?

Yumurtlama dönemini belirlemek için birçok yöntem bulunur. Bu yöntemlerden en kesin olanı doktor kontrolünde ultrason yardımıyla yumurtlama takibi yaptırmaktır. Buna göre doktorunuz adet döngünüzün genelde 12. Gününden itibaren ultrason ile görüntüleyerek yumurtlamanızı takip ederek size doğru zaman ve anı söyleyecektir.

Bunun haricinde evde yapılan ovulasyon yani yumurtlama belirleme testlerinden de yararlanabilirsiniz. Bu testler yumurtlama döneminde olup olmadığınızı ölçen ve gösteren alettir. Ovulasyon testi vücuttaki LH hormonunun varlığını tespit ederek çalışır. 

Ovulasyon testleri de aynı gebelik testleri gibi kullanılır. Test çubuğuna damlalık yardımıyla birkaç damla idrar damlatılır ve test yorumlanır. Genelde idrar damlatıldıktan sonra 5 dakika içinde sonra yumurtlamanın varlığına göre tek veya çift çizgi ortaya çıkar.

Ovulasyon testinde yumurtlama çatlama olduğunu nasıl anlarım?

Her iki çizgi de belirgindir ve test çizgisinin rengi ve yoğunluğu benzerdir veya referans çizgisinden daha koyu olur.  Yumurtlama büyük ihtimal önünüzdeki 24-36 saat içinde gerçekleşecektir. Önümüzdeki 24-36 saat içinde cinsel ilişkiye girerseniz, hamile kalma şansı artar. Bu döngüde test uygulamayı bırakabilirsiniz.

Resimdeki örnekte yumurtlama 15.gün gerçekleşmiş görünüyor. Buna göre 24-36 saat içinde ilişki olması hamilelik şansını arttıracaktır.

TÜM YÖNTEMLER VE AYRINTILARI İÇİN HEMEN TIKLAYIN:

BAKINIZ: YUMURTLAMA DÖNEMİ BELİRLEME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

BAKINIZ: OVULASYON TESTİYLE YUMURTLAMA DÖNEMİ NASIL BELİRLENİR?

2)HAMİLE KALMAK İÇİN İLİŞKİ SIKLIĞI NASIL OLMALI?

Hamile kalmak için gerekli cinsel ilişki sıklığı genelde erkekteki bazı faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bazı erkeklerde sperm sayısının az olması gibi durumlarda ilişki sıklığının daha az olması tavsiye edilebilir. 

Eğer kadında ve erkekte belirlenmiş bir kısırlık gerekçesi mevcut değilse, yumurtlamanın gerçekleştiği günlerde günde bir kez olacak şekilde ilişkiye girmek, en uygun ilişki sıklığı olacaktır. Sık sık ilişkiye girmek gebelik şansını arttırır ancak, günde bir defadan fazla boşalmak erkeklerin sperm sayısını olumsuz etkileyeceğinden, önerilmez.

Stres faktörünün de gebelik şansını etkilediğini göz önünde bulundurarak, yumurtlama gününe kadar en az iki günde bir ilişkiye girecek şekilde bir planlama yapmak en doğrusudur. İlişkinin her gün önerilmemesinin sebebi erkeğin sperm kalitesini düşürmemektir. Her ilişkiden önce erkeğin en az 48 saat süreyle boşalmaması ayrıca sperm sayısı düşük ya da sınırda olan erkekler için yararlıdır.

Yumurtlamanın gerçekleştiği 3 gün bazı uzmanlar her gün ilişki önerebilmektedir. Bu bakımdan doktorunuza danışarak, yumurtlama dönemine kadar 2 günde bir gün aşırı ilişki, yumurtlama şansının yüksek olduğu 3 gün üst üste ilişki önerilebilir.

Yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı?

Yumurtlama dönemi dışında hamile kalmak çok düşük bir ihtimal olsa da spermler, kadın vücudunda 4 veya 5 gün canlı kalabilir. Bu durum yumurtlama döneminden önceki beşinci günde bile girilen cinsel ilişki ile de hamile kalma durumu görülebilmektedir.

Fakat yumurtlama gününden sonra genelde hamilelik gerçekleşmesi zordur.

3) HAMİLE KALMA POZİSYONLARINA VE İLİŞKİDEN SONRA SIRT ÜSTÜ YATMAYA DİKKAT EDİN

Cinsel ilişkiye hangi pozisyonda girildiği genelde önemli olmasa da, ilişkiye girdikten sonra 25-30 dakika  sırt üstü yatmak, gebelik şansını arttırabilir.

İlişki sonrası hemen ayağa kalkmak spermlerin rahim ağzındaki açıklıktan geçmelerini güçleştirebilir. Spermler rahim ağzına ulaşacak zaman bulamazlarsa gebelik gerçekleşmeyebilir. Bazı araştırmalarda, cinsel ilişkinin ardından bel bölgesinin altına yastık koyulmasının, spermlerin tüplere yüzmesini kolaylaştırdığı görülmüştür. Kadın sırt üstü yattığı sırada bir miktar spermin dışarı çıktığı görülebilir. Bu normal bir durumdur, içeride kalan spermler hamilelik için yeterli olabilecektir.

Hamile kalmak için nasıl yatmalıyım?

Her ne kadar etkileri bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da ilişkiden sonra kadının beline yüksek olmayan bir yastıkla destek verildiği takdirde spermlerin hareketi yer çekiminin de etkisiyle kolaylaşmış olacağından spermlerin tüplere geçmesi kolay olur.

Ayakları havaya dikmek hamile kalmayı kolaylaştırır mı?

Uzmanlara göre bilimsel bir etkisi olmasa da ilişkiden sonra ayakları havaya dikerek uzanmanın zararı olmadığından denemeye değer. Buna göre ilişki sonrasında bacakları duvara dayayıp bir süre beklemek spermlerin tüplere gidişini kolaylaştırabilir.

İlişkiden sonra tuvalete gitmek hamile kalmayı engeller mi?

İlişkiden sonra hemen tuvalete gitmek hamile kalmayı engellemez fakat şansı arttırmak için biraz beklemek daha faydalı olabilir.

4)HAMİLE KALMAK İÇİN NASIL BESLENMELİYİM?

Gebelik planlaması yapıyorsanız en az 3 ay önce mutlaka iyi bir beslenme programı yapmalısınız. Çünkü sağlıklı bir hamilelik sağlıklı vücuttan meydana gelir. Tek tip beslenme alışkanlıkları vücuttaki hormonal dengenin bozulmasına, bozulan hormon metabolizması da yumurtlamanın durdurulmasına neden olmakta ve hamile kalma şansını düşürmektedir.

Hamile kalmak için protein alımına dikkat edin!

Proteinleri olıuşturan amino asitler hücreleri yeniler ve onarır. Hamilelik öncesi hayvansal protein tüketiminden çok bitkisel protein tüketimine ağırlık verilmelidir.

Bu proteinler;

  • Yumurta

  • Mercimek gibi kuru baklagiller

  • Ceviz, fındık, fıstık, çekirdekler

  • Ayda 2 yada 3 kez tercihen ızgara kırmızı et

  • Tavuk eti

gibi besinlerden alınmalıdır.

Doğurganlık arttırıcı besinler nelerdir?

Doğurganlık için vücudunuzun omega 3 yağ asidine ihtiyacı vardır ve balık da en iyi kaynaklardan birisidir. Omega-3 için balık ve ceviz tüketimini ihmal etmemeli, haftada iki kez balık yerken, her gün en az 2-3 ceviz tüketmelisiniz.  Aynı zamanda balıklar, selenyum, iyot, fosfor, kalsiyum, A vitamini ve D vitamini içinde iyi birer kaynaktır.

Magnezyum ve çinko ağırlıklı beslenmenin hamilelik şansını arttırdığı görülmüştür. Magnezyum için ceviz, fındık, kuruyemiş, yeşil yapraklı sebzelerden bol tüketmelisiniz. Çinko için ise kırmızı et, kümes hayvanları, fındık ve süt tüketilebilir.

BAKINIZ: HAMİLE KALMAYI KOLAYLAŞTIRACAK BESİNLER NELERDİR?

5)HAMİLE KALMAK İÇİN HANGİ VİTAMİN TAKVİYELERİNİ ALMALIYIM?

Hamile kalmadan önce dengeli beslenmek çok önemli olsa da bunun yanı sıra kendinize vitamin ve mineral takviyesi alabilirsiniz. Öncelikle hamile kalmadan en az 3 ay önce takviye olarak folik asit (400 mikrogram) alınmalıdır. Ayrıca doktorunuza danışarak bir multivitamin alabilirsiniz. Bunların her ikisi de gebelik öncesinde, gebelik sırasında ve sonrasında çok önemlidir.

Hamilelik öncesi vitaminleri, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi gebe kalmaya hazır hissettiğinizde gebelikten önceki 3 aylık süreçte almaya çalışın. Ancak bu takviyelere başlamadan önce mutlaka doktora danışın.

Hamilelik için erkek hangi vitaminleri kullanmalıdır?

Eşinizin ise Çinko E vitamini ve Selenyum alması bu süreci olumlu etkiler. Selenyum testosteron ve sperm sayısını artırır. Aynı şekilde C Vitamini de eşinizin sperm kalitesini arttırır ve böylece hamile kalma şansınız yükselir.

Çinko, hücre yenilenmesini sağlarken E vitamini de hücre yenilenmesine yarar. Eşinizin spermleri ne kadar güçlü olursa yumurtayı dölleme ihtimali de artar.

Selenyum da testosteron ve sperm sayısının artması için selenyum önemli bir vitamindir. C Vitamini de eşinizin sperm kalitesini arttırır ve hamile kalmanıza yardımcı olur.

Bu takviyeleri mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

6)KAHVE İÇMEK HAMİLE KALMAYI ENGELLER Mİ?

Araştırmalar, kafeinin özellikle kahvenin direkt olarak hormonlara etkisi olabildiği için gebe kalma ihtimalini yarı yarıya düşürdüğünü göstermektedir. Yarım fincandan fazla, (o da tercihen kafeinsiz olmak koşuluyla) kahve tüketmeyin.

Yapılan bir çalışmada, günde 100 miligram civarında kafein tüketiminin gebelikte düşük yapma riskini % 14, ölü doğum riskini de % 19 artırdığını göstermektedir. Günlük kafein tüketimini azaltmak ya da kafeini tamamen hayatınızdan çıkarmak gebe kalma şansınızı arttıracaktır.

Bu yüzden hamile kalma planlaması yaparken günde yarım fincandan fazla kahve içmemek hatta hiç içmemek daha faydalıdır.

7)HAMİLE KALMAK İÇİN HANGİ SAATLERDE İLİŞKİ OLMALIDIR?

Yapılan araştırmalarda sabah erken saatlerde ilişkiye girmenin hamile kalma şansını arttırdığı görülmüştür. Gebe kalma sürecinde ilişki için sabah erken saatleri tercih etmeniz daha iyi olabilir. Çünkü sabah saatleri spermlerin en kaliteli ve hareketli olduğu zamandır.

8) KAYGANLAŞTIRICI VB. KULLANMAK HAMİLE KALMAYI ENGELLER Mİ?

Kozmetik ürünler, kayganlaştırıcı olarak kullanılan bazı krem ve yağlar spermlere zarar verebilir ve hamile kalmayı zorlaştırabilir. Hamile kalmayı planlıyorsanız bu ürünleri kullanmayı bırakmalısınız.

9)ALKOL VE SİGARA HAMİLE KALMAYI ETKİLER Mİ?

Evet. Alkol, hamile kalma şansınızı bir miktar azaltmaktadır. Anne karnında alkole maruz kalan bebeklerde uzun dönemde zeka gerilikleri, öğrenme ve davranış bozuklukları görülebilir.

Yapılan bir çalışmada haftada 1-5 kez alkol kullanan kadınların hiç kullanmayanlara göre daha zor hamile kaldıkları saptanmıştır. Alkol erkeklerde de sperm sayısı ve kalitesini azaltır.

Sigara içmek de hem kadınlarda hem de erkeklerde infertiliteye neden olabilir. Sigara dumanında bulunan nikotin ve karbon monoksit gibi kimyasallar bir kadında yumurtlama problemlerine yol açabilir. Eğer hamilelik planlıyorsanız en az 3 ay öncesinde sigara ve alkolü bırakmanız gebe kalmayı hızlandırır.

10)AĞRI KESİCİLER HAMİLE KALMAYI ENGELLER Mİ?

Birtakım ağrı kesiciler -doktorunuza danışın- yumurtlama döneminde kullanıldığında kadın vücudundaki hormonları baskılayabilir ve yumurtlama sorunlarına neden olabilir.

Yapılan bir çalışmada ağrı kesici ilaçlar kullanan kadınlarda yumurtlamada problemler olduğu görülmektedir. Ağrı kesici ilaçların doğurganlığa zararlı etkileri olabileceğini ve dikkatli kullanılması gerektiği bulunmuştur. Çalışmada hastaların üçte birinde yumurtlama için gerekli olan bazı hormonların baskılandığı bulunmuştur. Buna göre herkesin kolayca ulaştığı bu ağrı kesici ilaçların sadece kısa dönem kullanımlarında bile doğurganlığa önemli bir etkisi olabileceğini göstermektedir.

Düzenli olarak kullanılan bazı ilaçlar da gebeliğin oluşumunu engelleyebilir. Gebelik planlayan kişilerin, kullandıkları ilaçları değiştirmesi ya da dozunu değiştirmesi gerekebilir. Bu yüzden kullanılan ilaçların gebelik üzerinde etkisi olup olmadığı konusu doktora danışılmalıdır. Ancak ilaç kullanımı asla hekimden görüş almadan bırakılmamalıdır.

Eğer sadece baş ağrısı vb. nedenlerden dolayı doktor önerisi olmadan ağrı kesici içme gibi alışkanlıklarınız varsa hamile kalma sürecinde bırakmak faydalı olur. Kullanılan rutin ilaçlarınız için mutlaka doktorunuza başvurun.

11)STRES HAMİLE KALMAYI ENGELLER Mİ?

Gebe kalmayı kolaylaştıran bir diğer bir yol ise stresten uzak kalmaktır. Stres, kadınlarda her ay gebelik oranlarını yüzde 12 oranında azaltır. Yapılan bir çalışmada; Oxford Üniversitesinden araştırmacılar, doğal yollardan hamile kalmayı planlayan kadınların stres hormonlarını ölçtüler ve aşırı stresin hamile kalma olasılığını düşürdüğünü tespit ettiler. Adrenalin seviyesi yumurtlama döneminde en yüksek olan kadınların hamile kalma olasılığının, seviyenin en düşük olduğu kadınlara göre yüzde 12 daha düşük olduğu tespit edildi.

Yine stres erkek üzerinde sperm problemlerine neden olarak gebe kalma oranını azaltır.

Pek çok kadın tatilde hamile kalır. Çünkü tatil gevşemeyi sağlar. Stres doğurganlığın düşmanıdır ve hamile kalmak istiyorsanız stresten uzak kalmanızı sağlayan her şeyi yapmanızda fayda var. Kadınların çoğu beklemedikleri anda hamile kalır. Bunda da stres yapmamanın payı yüksektir. Kafanızdan hamile kalma stresini attığınız an işiniz daha kolaylaşacak.

Gebelik için tedavi sürecinde kendinizi rahat hissettiğiniz, sizi rahatlatacak ve iletişiminizin güçlü olduğu bir doktor tercihinde bulunmanız stres ve sıkıntınızı da azaltacaktır. Böylece stres yaşasanız da doktorunuz doğru tedavi desteğiyle ve yönlendirmeyle sizleri stres yönetimi konusunda güçlendirecektir. İnterfilite durumunda eşlerin birbirine destek olması da çok önemlidir ayrıca yoga, akupunktur, meditasyon gibi yöntemler de stres gidermede faydalı olabilir.

BAKINIZ: STRES HAMİLE KALMAYI NASIL ENGELLER? NE YAPMALIYIM?

12)FAZLA SICAKLIK HAMİLE KALMAYI ENGELLER Mİ?

Hamile kalmak isteyen kadınların fazla yüksek ısıdan uzak durmaları gerekir. Sauna, buhar banyosu, hamam gibi aşırı sıcak ortamlardan kaçınmalısınız. Erkeğin yumurtalıklarının fazla ısıya maruz kalması da sperm kalitesini bozar. Ayrıca erkeklerin bu süreçte pamuklu iç çamaşırlar giymesi ve dar pantolonlardan uzak durması gerekir.

13)HANGİ BİTKİSEL KÜRLER HAMİLE KALMAYI KOLAYLAŞTIRIR?

Bazı uzmanlara göre bitkiler hamile kalma üzerine etkili değilken bazı uzmanlar ise bitkisel kürlerden yararlanmanın zararı olmayacağı görüşündedir. Bu süreçte doktorunuza danışarak bu kürleri deneyebilirsiniz.

Soğan kürü hamile kalmaya yardımcı olur mu?

Kadında yumurtlamayı artırdığı iddia edilen bitkilerden ilk sırada gelen soğandır. Soğanın dört parçaya ayırıp kabuklarını ayıklanıp, kaynamış olan suya atılması ve 10 dakika kaynatılmasıyla hazırlanır. Suyunu süzdükten sonra sabah ve akşamları ılık şekilde içilir.

Soğan kürüne ne zaman başlanmalıdır?

Kadınlar adet dönemi bittikten sonra 1 hafta içinde soğan kürüne başlamalıdır. Her gün iki defa tüketilerek 15 gün boyunca uygulanması gereken bir kürdür. En geç 1 hafta sonra etkisini göstermesi beklenir. Adet gününden 10 gün önce bırakılması önerilir.

Hamile kalmak için havuç-incir kürü nasıl kullanılmalıdır?

Önce tencerede 2-3 havuç kaynayan suya atılır 20 dk kaynatılır. Daha sonra kuru incirler ilave edilir. 15 dk. Daha kaynatılır. Kahvaltıdan önce tüketilir.

NOT! Mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız.
Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz