Reklam Alanı

KİMYASAL GEBELİK NEDİR? NASIL ANLAŞILIR?KİMYASAL GEBELİK NEDİR?

Halk arasında sessiz düşük olarak bilinen kimyasal gebelik, yumurtanın erkek üreme hücresi olan sperm ile döllenmesi ile meydana gelen embriyonun gelişimini sürdüremediği durumlarda ortaya çıkan, vücudun kendi kendine gebeliği sonlandırması durumudur. Kimyasal gebelik, tüm düşüklerin %50 ila 75’ini oluşturan, her kadının başına gelebilecek, sık yaşanan bir durumdur. Ancak kimyasal gebelik denilen durumda, embriyonun implantasyon dediğimiz süreci tamamlanmadığı için bir süre sonra kanama başlar ve adet sökülür.

Kimyasal gebelikte Bhcg hiçbir zaman 1000’in üzerine çıkmaz, rahimin içinde gebelik kesesi oluşmaz ve 48 saatte bir bakılan Bhcg değeri takibinde değer iki katına ulaşmaz. Çoğu hastanın adet rötarını takiben bir hafta içinde kanaması başlar.

Öyle olur ki bazen gebelik testi yaptırmayan bir kişi, gebelik geçirdiğini anlayamayabilir. O ay tutukluk yaşadığını, adetinin sonradan söküldüğünü düşünür.

KİMYASAL GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kimyasal bir gebelik genellikle geç adet kanaması dışında hiçbir belirti göstermez. Bazıları adet kanamasının kimyasal hamilelikte normalden daha ağır olmasını beklese de, genellikle normal bir periyotla aynıdır, hatta daha hafiftir. Bazı durumlarda daha fazla kramp yaşanabilir.

Hamilelik hormonu seviyeleri mevcut olmasına rağmen kimyasal bir gebelikte düşük olduğundan, normal olarak yorgunluk veya bulantı gibi erken dönem hamilelik belirtilerinden herhangi birini görmezsiniz.

Adet döngüleri tipik olarak bir hafta kadar geç olur ve normalden biraz daha ağır geçebilir.

KİMYASAL GEBELİK NASIL ANLAŞILIR?

Kimyasal gebelik, son adet tarihinden yaklaşık 3 hafta sonra vücuttaki B-HCG hormonunun yükselmesiyle başlar. Ancak kimyasal gebeliklerde HCG testi pozitif olmasına karşın, ultrason ile gebelik kesesi görülmez. Ultrasonla muayeneden sonra tespit edilebilir.

KİMYASAL GEBELİKTE DE İDRAR TESTİ POZİTİF ÇIKAR

 

Kimyasal gebelik aslında gebelik testi pozitif olan fakat ultrasonografi zamana kadar gebelik testindeki artışın yeterince olmadığı durumlara denir. Bir nevi erken düşüktür. 

Gebelik hormonu olan hCG, sağlıklı bir gebelik esnasında her gün düzenli olarak artacaktır. Kimyasal gebelikte ise, öncelikle yükselmiş olan hCG hormonu düşüşe geçmeye başlar. Bu hormonun düşmesi, hamileliğin sonlanıyor olmasına işaret eder.

KİMYASAL GEBELİK NEDENLERİ NELERDİR?

Kimyasal gebeliğin kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Ancak çoğu durumda düşük, embriyodaki sorunlardan, muhtemelen düşük kaliteli sperm veya yumurtadan kaynaklanmaktadır.

Kimyasal gebelik nedenleri arasında en başta kromozomal bozukluklar bulunduğu tahmin edilmektedir. Genetik olarak bozuk döllenmiş yumurta anne rahmine tutunamadan dışarıya atılmaktadır. Bu durum sağlıksız gebeliğin önlenmesi için vücudun kendi kendine müdahalesi olarak da düşünülmektedir.

 

Kimyasal gebeliğe yol açan diğer nedenler ise şunlardır:

– Anormal hormon düzeyleri
– Rahim anormallikleri
– Rahim dışına implantasyon
– Klamidya veya frengi gibi enfeksiyonlar
– 35 yaşın üzerinde olmak, bazı tıbbi problemlerde olduğu gibi kimyasal hamilelik riskini de arttırır. Bunlar kan pıhtılaşması ve tiroid bozukluklarını içerir.

KİMYASAL GEBELİK SONRASI HAMİLELİK NASIL OLUR?

Kimyasal gebelik yaşanması, âdet döngüsünde kısa bir gecikmeye neden olsa da, üreme sisteminde herhangi bir soruna yol açmaz. Halk arasında yaygın olarak kimyasal gebelik sonrası hamilelik oluşumunun mümkün olmadığı hatta sessiz düşüğün kısırlığa yol açtığı düşünülse de bu kesinlikle yanlıştır. Kimyasal gebelik sonrası üreme sistemi ve doğurganlık düzeyi değişmez.

Kimyasal hamilelik deneyimi yaşayan bir kadının, daha sonra hamile kalması olanaklıdır. Biyolojik yönden bakıldığında, bir kadın kimyasal hamilelik yaşamış olsa dahi sağlıklı bir doğurganlığının olduğu söylenebilir.

Bu tür bir hamilelikten sonra gebe kalmayı engelleyecek herhangi bir tıbbi neden olmayacaktır.

Tekrar gebe kalınması için bir bekleme süresi de yoktur.

KİMYASAL GEBELİK NE ZAMAN SONLANIR?

Kimyasal gebelik, genellikle 4 ile 5 günlük âdet kanaması ile birlikte sonlanır. Normal âdet kanamasından farklı olmayan bu durum, bazı vakalarda daha uzun süre ve fazla miktarda kanamalara neden olabilir. 

KİMYASAL GEBELİK VE DIŞ GEBELİK FARKLI MIDIR?

Boş gebelik ve dış gebelik birbiriyle tamamen farklı iki durumdur. Bu farkları şu şekilde özetlemek mümkündür;

Boş gebelik rahim içinde gerçekleşir, dış gebelik ise rahim dışında gelişir.

Dış gebelik kadının hayatını tehdit eden tehlikeli bir süreçtir. Dış gebelikte de kimyasal gebelikteki gibi adet rötarını takiben kanama olur ve Bhcg değeri 48 saatte bir iki katına çıkmaz. Ancak kimyasal gebelikte bir süre sonra Bhcg değeri düşüşe geçerken dış gebelikte yükselmeye devam eder.

Boş gebelikte çoğu zaman herhangi bir kanama olmaz, dış gebelikte ise çok yoğun kanamalar meydana gelebilir.

Boş gebelik kürtaj ile sonlandırılır, dış gebelik ise açık ameliyat ya da laparoskopi ile sonlandırılır.

KİMYASAL GEBELİK NORMAL GEBELİĞE DÖNÜŞEBİLİR Mİ?

Hayır.  Ancak kimyasal gebelik sonrası ilk âdet kanamasını takip eden 14 ile 15. günde yumurtlama tekrar gerçekleştiğinden, kişi tekrar gebe kalabilir.

KİMYASAL GEBELİK TEDAVİ GEREKTİRİR Mİ?

Embriyo âdet kanaması ile vücut dışına atıldığından diğer düşüklerde olduğu gibi küretaja gerek duyulmaz. Ancak 3 kez ve üzerinde kimyasal gebelik yaşayan kişinin kimyasal gebelik tedavisi görmek üzere hekime başvurması gerekir. 

 

BAKINIZ: BOŞ GEBELİK NEDİR? TIKLAYIN

BAKINIZ: DIŞ GEBELİKTE BETA HCG DEĞERLERİ NE OLUR? TIKLAYIN

BAKINIZ: HAMİLELİĞİN İLK HAFTALARINDA BETA HCG DEĞERLERİ KAÇ OLMALIDIR? TIKLAYIN

BAKINIZ: HAMİLELİK HABERİ VERMEDE EN YARATICI KONSEPTLER TIKLAYIN

BAKINIZ: CİNSİYET TAHMİN TEORİLERİ NELERDİR? TIKLAYIN
Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz