Reklam Alanı

KARBONAT, ŞEKER, SİRKE VE ÇAMAŞIR SUYU İLE EVDE GEBELİK TESTİ NASIL YAPILIR?Geleneksel eski usül uygulanan bazı hamilelik testi ile hamile kalıp kalmadığınızı öğrenebilirsiniz! Tüm bu testlerin bilimsel olarak ispatı olmasa da doktorunuzdan kesin sonucu öğrenene kadar sadece evdeki malzemelerle hamilelik tahmini yapmak mümkün mü? İşte hamileliği tespit etmek için evde uygulanan ve oldukça yaygın yapılan bazı geleneksel testler.

1-ŞEKERLE EVDE GEBELİK TESTİ

Bu test, eski zamanlardan kalan en güvenilir ve en kolay yöntemlerden biri olarak bilinmektedir. Bu yöntemin güvenilirliğini destekleyen bilimsel bir kanıt olmamasına rağmen. Şeker suda çözülür ve şeker hamilelik testi için aynı prensip kullanılır. İdrardaki hCG şekerle temas ettiğinde şekerin çözünmesini önler. Bunun yerine, şeker topaklarının oluşumuna neden olur.


Malzemeler:

1 yemek kaşığı / şeker
1 adet / plastik kap.

Hazırlanışı:

Plastik bir kapta idrar toplanır. Diğer bir kaba 1 yemek kaşığı şeker konur.

İdrar, şeker koyulan kabın içine dökülür.

İdrardaki şekerin reaksiyonu gözlemlenmek için birkaç dakika beklenir. Şeker koyulduğu gibi duruyorsa, sonuç pozitif demektir.

Şeker azalıp idrara karıştıysa yani şeker idrarda çözünmüş ise hamile değilsiniz demektir.

Not: Eski dönemlerde daha doğru sonuç almak için ise yataktan kalktıktan sonra sabah bu işlemi uygulanırdı.

Şeker Hamilelik Testi Sonuçlarının Yorumlanması

Şeker hamilelik testi sonucu şöyle olabilir:

Olumlu: Şekere idrar örneği eklerseniz ve birkaç dakika içinde şeker kümeleri oluşturursa, bu olumlu bir sonuçtur.

Negatif hamilelik testi: Eğer şeker idrarda çözülürse, hCG hormonunun bulunmadığını gösterir, bu da negatif bir sonucu gösterir.

Testi Ne Zaman Yapmalısınız?

HCG Konsantrasyonu günün ilk idrarında yüksek kalır. Daha sonra, test sonucuna müdahale edebilecek çeşitli bileşenlerle seyreltilir. Bu nedenle, günün ilk idrar örneği ile test yapılması önerilmektedir.

Şeker Gebelik Testinin Doğruluğu Nedir?

Şeker gebelik testi yaygın kullanılmış olsa da, etkinliğini kanıtlayacak bilimsel bir kanıt yoktur. Bu nedenle, 1-2 hafta sonra bir hamilelik testi yaptırmanız her zaman önerilir.

2-SİRKE İLE GEBELİK TESTİ

Sirke ile gebelik testi yapmak eski zamanlardan beri kullanılmakta olan ve evlerde kolaylıkla uygulanabilen testlerden birisidir. 

Sirke ile yaptığınız testte ulaşacağınız sonucun doğruluk payı, evde kullanılan diğer yöntemlere göre daha yüksektir. Çünkü sirkenin içerisinde bulunan seyreltilmiş asitlerin HCG hormonu içerisindeki proteinler ile etkileşime geçmesiyle sonuç ortaya çıkar.

Sirke ile hamilelik testi nasıl yapılır?

Evde sirke ile uygulanan hamilelik testi yapmak için beyaz sirke alınmalıdır. Beyaz sirke berrak olduğu için sirke ile yapılan hamilelik testlerinde renk değişimlerinin daha çabuk ve doğru fart edilmesini sağlayacaktır. 

Hazırlanışı:

Yarım bardak kadar beyaz sirkeyi bir kase içine koyun.

Bir kaç damla idrarı sirkenin üzerine damlatın.
En az 5 dakika bekleyin.

Yorumlanması:

Bu işlemde, sirkede oluşacak renk değişimine dikkat etmek gerekiyor. Eğer renk değişmişse test sonucu pozitif yani "Tebrikler, hamilesiniz!" Ama renkte herhangi bir değişiklik olmuyorsa test sonucu negatif yani muhtemelen hamile değilsiniz.

3-KARBONAT İLE GEBELİK TESTİ

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı karbonat

Pet bardak

Hazırlanışı:

Pet bardağa koyulan idrara 1 tatlı kaşığı kadar karbonat ekeyin eğer bardağın içinde kabarcıklar oluşuyorsa hamilesiniz.

4-ÇAMAŞIR SUYU İLE YAPILAN HAMİLELİK TESTİ

Çamaşır suyu hamileliğinizi doğrulamak için kullanılabilir. Çamaşır suyuyla gebelik testi evinizde kolaylıkla yapılabilen ve genelde doğru sonuç veren bir testtir. 

Malzemeler:

2 yemek kaşığı Çamaşır suyu

Plastik kap.

Hazırlanışı:

Plastik kabın içine çamaşır suyu koyulur. İdrar çamaşır suyunun bulunduğu kabın üzerine eklenir. Köpük oluşursa sonuç pozitiftir, köpük oluşmadıysa sonuç negatiftir.

5-DİŞ MACUNU İLE GEBELİK TESTİ

Diğer yöntemlerimizden biri ise diş macunu ile yapılır. Bu test için ihtiyacımız olan bir adet diş macunudur.

Malzemeler:


Diş macunu

Küçük bir kap.

Hazırlanışı:

Bir kaba az miktarda diş macunu sıkılır. Kabın içine idrar eklenir. Diş macunu köpüklenir veya mavi renge dönüşürse, sonucun pozitif olduğunu düşünülürdü.

 

ÖNEMLİ NOT!

Evde yapılan bu gebelik testlerinin hiçbir bilimsel değeri yoktur ve doğruluğu kanıtlanmamıştır. Gebelik durumunuzdan kesin emin olmak için bir sağlık kuruluşunda kan ve/veya idrar tahlili yaptırmak en doğrusu olacaktır.
Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz