Reklam Alanı

DÜŞÜK YUMURTA REZERVİ NASIL ANLAŞILIR?AMH TESTİ NEDİR?“Yumurtalık rezervi” bir kadının yumurta miktarı ve kalitesini anlatmak için kullanılır. İlerleyen yaş ile birlikte yumurtalık rezervi doğal olarak giderek azalmaktadır.

DÜŞÜK YUMURTALIK REZERVİ NEDİR?

“Düşük yumurtalık rezervi” ise bir kadının yaşına göre beklenenden daha düşük yumurtalık rezervine sahip olmasıdır. Bir kadın yumurtalık rezervi düşük olmasına rağmen gebe kalabilir. Ancak düşük yumurtalık rezervi tespit edilmiş bir hastanın çocuk sahibi olmak için acele etmesi tavsiye edilmektedir.

YUMURTALIK REZERVİ NASIL ÖLÇÜLÜR? AMH VE FSH TESTİ NEDİR?

Yumurtalık rezervi AMH ve FSH testleriyle tespit edilebilir. Günümüzde daha çok AMH testi kullanılmaktadır.

AMH testi sonucunda hormonun düşük çıkması kadınlarda yumurta sayısının ve kalitesinin düşük olduğunu göstermektedir. Bu da kadında doğurganlığın azaldığı anlamına gelmektedir. AMH sonucu düşük çıkan kadınların karamsar olmasına gerek yoktur ancak önlerindeki zamanı iyi kullanmaları gerekmektedir. 38 yaşından genç kadınlarda AMH değeri 2.0 ile 6.8 ng/ml olmalıdır. 

AMH değeri 1 ng/ml altında ise bu bize çocuk için acele etmemizi söyler. 1-3.3 ng/ml değerleri normal sınırlardır.

AMH TESTİ SONUÇLARI NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Yüksek (AMH > 4 ng/ml)
Normal (AMH 1,5-4 ng/ml)
Düşük (AMH < 1,5 ng/ml)
Çok düşük (AMH < 0,5 ng/ml)


Özellikle 35 yaşın altındaki kadınlarda AMH düşüklüğü erken menopoz habercisi olabileceği için doktor, ne yapması gerektiği yönünde hastasını yönlendirmelidir. 

YUMURTA REZERVİ DÜŞÜKLÜĞÜ NEDENLERİ

Yumurtalık rezervinin azalmasının en önemli nedeni yaşın ilerlemiş olmasıdır. Yaş ile yumurta sayısı ve kalitesi azalmaktadır. Özellikle ailesinde erken menopoz öyküsü olan kadınların yumurta sayısının ve kalitesinin genç yaşta azalma potansiyeli daha yüksektir.

Zayıf yumurtalık rezervi nedenleri;

  1. 35 yaşın üstünde olmak
  2. Ovulasyonu uyaran fertilite ilaçlarının kullanımı
  3. Ovulasyonu bastıran doğum kontrolü hapı.
  4. Özel besin maddeleri ve mineraller için artan ihtiyaç.
  5. Hormonal dengesizlik (yüksek FSH ve düşük östrojen ve progesteron).
  6. Stres ve adrenal yorgunluk.

AZALMIŞ YUMURTALIK REZERVİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Pek çok kadında herhangi bir işaret ya da semptom vermez. Hastalık zamanla ilerledikçe kadınların regl döngülerinde kısalma meydana gelebilir (ör. 28 günlük döngü 24 güne düşebilir). Menopoz yaklaşırken sıcak basması, uyuma güçlüğü, regl döngüsünü kaçırma ve vajinada kuruluk gibi birtakım düşük östrojen işaretleri görülebilir.

YUMURTA REZERVİ DÜŞÜK OLAN BİR KADIN HAMİLE KALABİLİR Mİ?

Yumurta rezervi az olan kadınlar düşük de olsa doğal yollarla hamile kalma şansına sahip olabilirler. Ama yumurtalık rezervi az olan kadınlarda zaman çok önemlidir o yüzden biran önce tedaviye başlanması daha doğru olmaktadır.

Yumurta rezervi az olanlar tüp bebek tedavisi ile daha yüksek oranlarda gebe kalabilmektedir. Gebeliğin oluşması; sağlıklı bir embriyo ve bu embriyoyu kabul edecek uygun bir rahim iç zar tabakasının varlığına bağlıdır. Sağlıklı bir embriyo gelişimi için ise kaliteli sperm ve yumurta hücrelerine ihtiyaç vardır.

YUMURTA REZERVİ DÜŞÜKLÜĞÜ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Günümüzde yumurtalık yaşlanmasını yavaşlatan ya da önleyen bir tedavi yoktur. Düşük yumurtalık rezervi teşhis edildiğinde tedaviler hamilelik sürecini hızlandırmak üzere ya da gelecekte kullanmak için yumurta ya da spermlerin dondurulması üzerine tasarlanmıştır. Tüp bebek sürecinden geçen hastalara genellikle alınan yumurta sayısının arttırılması adına yüksek yumurtalık uyarıcı dozajlar uygulanmaktadır.

Düşük over rezervi (yumurtalık rezervi) olan ve AMH değeri düşük olan kadınlarda tüp bebekte tedavisinde yeteri kadar iyi kalitede embriyo elde etmeye yönelik olarak, havuz yöntemi kullanılır. Bu yöntemde, embriyo transferi yapılmadan önce iki veya daha fazla kez yumurta toplanarak yapılan embriyolar arasından en iyileri seçilerek rahme transfer edilir. 

Çocuk planlaması yapan her kadın yumurtalık rezervini ölçtürmeli

Yumurtalık rezervinin bilinmesi çocuk planlanmasında yaşla birlikte en önemli belirteçtir. AMH’ı düşük olan kadınlarda yıllarca korunularak zaman harcanmasının telafisinin mümkün olmadığı bilinmelidir. AMH hakkında bilgi verilerek, çiftler yumurtalık rezervinin önemi konusunda bilinçlendirilmelidir.

BAKINIZ: HORMON TESTİ NASIL YAPILIR? HORMON TESTİ DEĞERLERİ NE OLMALIDIR? TIKLAYIN
Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz