Reklam Alanı

HORMON TESTİ ADETİN KAÇINCI GÜNÜ YAPILIR?HORMON TESTİ NEDİR?

Vücudun ürettiği salgılara hormon denir. Hormonların dengeli olması sağlıklı bir beden ve sağlıklı bir üreme sistemi için çok önemlidir.

HORMON TESTİ NEDEN YAPILIR?

Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin normal yöntemlerle gebelik oluşmaması halinde mutlaka üroloji ve kadın doğum bölümlerine giderek gebelikte önemli rol oynayan hormon değerlerine baktırması çok önemlidir. Hatta daha gebelik planlamasının en başında tedbir olarak hormon testi yaptırmak ve hormon değerlerine baktırmak en baştan zaman kaybını önler.

Günümüzde kadınlar doğurganlıklarının düzeylerinin ne olduğunu, çocuk istemeden hata evlenmeden dahi merak edip öğrenmektedirler. Bu da olası bir problem durumunda en baştan tedbir almayı sağlar.

HORMON TESTİ NASIL YAPILIR?

Her hormon testinin uygulanma yöntemi de farklıdır. Ancak hormon testleri, genel olarak kandaki hormon değerlerini ölçer; bu yüzden standart tüplerle kan alınarak yapılmaktadır.

HORMON TESTİ NE ZAMAN YAPILIR?

Hormon testi yaptıracak olanlar bu testin ne zaman yapılacağını da merak ederler. Bu nedenle birçok kişi arama motorlarında “Hormon testi adetin kaçıncı günü yapılır?” sorusunun cevabını aramaktadır.

Kadınlarda üreme hormonları ve diğer hormon seviyeleri de adet döngüsüyle ilişkili olabildiği için, kanda hormon testi adet kanamasının gerçekleştiği ilk günlerde yapılmaktadır.

Hormon testi, çoğunlukla adetin 2. ve 3. günü yapılmaktadır. Bu dönemde östrojen en düşük düzeye indiği için yumurtalıktaki yumurta rezervi daha kolay tespit edilebilmektedir.

HORMON TESTİ İLE HANGİ HORMONLARA BAKILMAKTADIR?

Adetin 3. Günü yapılan hormon testi ile; yumurtlama fonksiyonunu kontrol eden FSH, yine gebelik açısından önemli bir hormon olan TSH, yumurtlama ve süt üretiminde etkili olan Prolaktin, adet döngüsünün düzenlenmesinde rol alan LH hormonu ve üreme sisteminden sorumlu östrojen hormonlarına bakılmaktadır.

Yumurta rezervinin belirlenmesini sağlayan AMH testi ise adetin 3-4. Günü yapılabileceği gibi adetin herhangi bir döneminde de yapılabilmektedir.

Ayrıca adetin 20-21. Günü yumurtlamanın olup olmadığının kontrolü için ise progesteron hormonuna bakılmaktadır. Progesteron takibi için tavsiye edilen süre ise adetin başlangıcından itibaren 20. gün olmaktadır.

Yanı sonuç olarak hormon testinde istenen değerler;

 • FSH

 • TSH

 • LH

 • Prolaktin

 • AMH

 • Progesteron

 • Östrojen

 • E2

HORMON TESTİ AÇ KARNINA MI YAPILIR?

Hormon testi standart bir uygulama olarak aç karnına yapılmaktadır. Hormon testi öncesi 8-12 saat açlık tercih edilmektedir. Ayrıca bir gün önce cinsel ilişkide bulunulmamalı, meme başı uyarılmamalıdır.

HORMON TESTİ NASIL YORUMLANIR? HORMON TESTİ DEĞERLERİ NE OLMALIDIR?

FSH Hormonu 

FSH hormonu; gebe kalmada direk etkisi olan bir hormondur. Bu nedenle ilk yapılacak hormon testi FSH testidir. FSH hormonunun ideal değerleri şu şekildedir:

YAŞ 

İDEAL DEĞER ARALIĞI / mIU/m

16-50 yaş

2-10 

51-60 yaş

20-140 

60 yaş üstü

30-118  

LH HORMONU

Kadınlarda yumurtlama ve üreme sistemini etkileyen diğer bir hormon da LH hormonudur. Bu hormonun ideal değerleri şu şekildedir:

YAŞ 

İDEAL DEĞER ARALIĞI / mIU/m

16-50 yaş

2-15 

50 yaş üstü

20-90

E2 HORMONU

Kadınlarda yumurtlama ve üreme sistemini etkileyen diğer bir hormon da E2 hormonudur. Bu hormonun ideal değerleri şu şekildedir:

YAŞ 

İDEAL DEĞER ARALIĞI

16-50 yaş

30-119 

50 yaş ve sonrası

10-35 

Gebelik

10-35 

 Folliküler (Yumurtlama öncesi) faz

30-119 

PROLAKTİN HORMONU

Prolaktin hormonu hamilelikte meme bezlerinin gelişmesini ve doğumla beraber süt salgılanmasını sağlayan bir hormon türüdür. Genel olarak süt hormonu olarak da bilinir. Bu hormonun yüksekliği gebeliği engelleyebilmektedir. Bu yüzden yeni doğum yapan ve emziren kadınlarda prolaktin yüksek ve gebe kalma şansı daha düşüktür.

Prolaktin değeri; kadınlarda ortalama 15-25 arasında olmalıdır.

AMH HORMONU

AMH hormonu yumurtalık rezervinin anlaşılmasını sağlayan yani yumurtlama kapasitesini gösteren önemli bir hormondur. “Yumurtalık rezervi” bir kadının yumurta miktarı ve kalitesini anlatmak için kullanılır. İlerleyen yaş ile birlikte yumurtalık rezervi doğal olarak giderek azalmaktadır.

“Düşük yumurtalık rezervi” ise bir kadının yaşına göre beklenenden daha düşük yumurtalık rezervine sahip olmasıdır. Bir kadın yumurtalık rezervi düşük olmasına rağmen gebe kalabilir. Ancak düşük yumurtalık rezervi tespit edilmiş bir hastanın çocuk sahibi olmak için acele etmesi tavsiye edilmektedir.

 • Yüksek (AMH > 4 ng/ml)

 • Normal (AMH 1,5-4 ng/ml)

 • Düşük (AMH < 1,5 ng/ml)

 • Çok düşük (AMH < 0,5 ng/ml)

HORMON TESTİ SONUÇLARI KAÇ GÜNDE ÇIKAR?                                                             

Hormon testi yaptıranlar sonuçların ne zaman çıkacağını da fazlasıyla merak ederler. Bu nedenle birçok kişi arama motorlarında “Hormon testi sonuçları kaç günde çıkar?” sorusunun cevabını araştırmaktadır. Yapılan testlere göre kan tahlillerinin sonuçlarının çıkması farklılık gösterir. Hormon testleri genelde 3-4 saatte çıksa da, AMH testi sonuçlarının alınması daha uzun sürebilmektedir. Bu durum sağlık kuruluşlarının ölçüm sistemlerine göre farklılık göstermektedir.

BAKINIZ: DÜŞÜK YUMURTALIK REZERVİ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR? AMH TESTİ TIKLAYIN

BAKINIZ: HAMİLELİKTE ÖNCE YAPILMASI GEREKEN TİROİT TESTLERİ NELERDİR? TSH TESTİ AYRINTILI ANLATIM TIKLAYIN

BAKINIZ: HAMİLE KALMAK İÇİN PROGESTERON KAÇ OLMALIDIR? TIKLAYIN

 

 

 
Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz