Reklam Alanı

HAMİLELİKTE DÜŞÜK NEDEN OLUR? DÜŞÜK BELİRTİLERİ NELERDİR?DÜŞÜK NEDİR?

Düşük; dışarıda yaşayabilecek duruma gelmemiş embriyo ya da fetüsün herhangi bir müdahale olmaksızın rahimden atılmasıdır. Tüm gebeliklerin yaklaşık dörtte biri düşükle sonuçlanır. Düşüklerin çoğu gebeliğin ilk birkaç ayında görülür. Düşüklerin tahmini yüzde 85’i 12. haftadan önce gerçekleşir.

12.haftaya kadar görülen düşüklere erken düşük; 12-20 hafta arası olan düşüklere ise geç düşük denir. Eğer kayıp 20. gebelik haftasından sonra meydana gelirse, bu durum artık erken doğum olarak adlandırılır.

DÜŞÜK TİPLERİ NELERDİR?

Kimyasal gebelik

Döllenme gerçekleştiği halde rahme yerleşmemesi haline kimyasal gebelik denir. Kimyasal gebelikte de adet gecikmesi yaşanır, hatta idrar testinde pozitif görülebilir. Ama ultrasonda gebelik kesesi görülmez, Hcg kendiliğinden düşer. Adet görülmesiyle son bulur.

Boş gebelik

Boş gebelik de ise döllenmiş yumurta rahme tutunur kese oluşur ama içinde embriyo oluşamaz. Ultrasonda boş kese gözükür ama bebek oluşamaz. Gebeliğin ilk üç ayında görülen bu durum, genellikle kromozom bozuklukları nedeniyle olur. Bu durumda 6. Haftaya kadar beklenilebilir ama 6. Haftadan sonra hala embriyo gözükmüyorsa gebeliğin sonlandırılması gerekir.

Atlanmış düşük

Çok nadir görülen atlanmış düşük, embriyonun öldükten sonra rahimden atılmaması durumudur. Çoğu kez atlanmış düşüğün tek belirtisi gebelik belirtilerinin son bulmasıdır. Bazen kahverengi akıntı görülebilir ama bebek kanamayla atılmaz. Bebeğin kalp atışı alınmadığı kesinleştikten sonra tıbbi müdahale ile gebelik sonlandırılır.

Tamamlanmamış düşük

Tamamlanmamış düşükte; plasenta dokusunun bir kısmı rahimde kalır bir kısmı ise kanamayla atılır. Kasılmalar ve kanama yoğundur. Gebelik testleri hala pozitif sonuç vermeyi sürdürebilir. Ultrasonda gebeliğin son bulduğu kesinleşince tıbbi müdahale ile sonlandırılır.

Düşük tehdidi

Vajinal kanama olduğu fakat rahim ağzında açılma olmadığı durumlara düşük tehdidi denir. Düşük tehlikesi durumunda bebeğin kalp atışları hala ultrasonda gözükür. Düşük tehlikesi altında olan kadınların yarısı hamileliklerini tamamlar.

DÜŞÜK NEDEN OLUR?

Düşük her kadında rastlanılabilir; hatta düşük yapan çoğu kadında risk faktörü bulunmaz. Yine de bazı faktörler düşük yapma riskini arttırabilir. En sık rastlanan düşüklük nedeni kromozom uyuşmazlığıdır. Hem erkek hem de kadın bedenlerinde 23 set kromozom vardır, bunlardan biri düzgün bir şekilde çalışmazsa düşük gerçekleşebilir.

Annenin yaşı

İleri yaştaki annenin yaşlanmış yumurtasında genetik bozukluk görülme ihtimali daha yüksektir. 40 yaşında bir kadının düşük yapma ihtimali %33 iken 20 yaşında bir kadının düşük yapma oranı %15 tir.

 

35 yaş altı kadınlarda: Yüzde 15
35 – 45 yaş arası kadınlarda: Yüzde 20 – 35 arası
45 yaş üzeri kadınlarda: Yaklaşık yüzde 50 düşük yapma ihtimali vardır.

 

Annenin kilosu

Annenin aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olması da düşük riskini arttıran nedenlerden biridir.

İmmünolojik Bozukluklar

Bu, annenin vücudu herhangi bir yabancı cisme (sperm dahil), bazen de sperm yumurtaya yapışmış olsa bile, bu antikorlar yumurtaya saldırdığında düşük meydana gelebilir.

Yetersiz serviks

Yetersiz bir serviks demek annenin serviksinin büyüyen bebeği tutamayacağı kadar güçsüz olması anlamaına gelmektedir. Serviks güçlü olmadığı zamanlarda bebeğin tutunma şası çok düşüktür.

Hormonal dengesizlik

Yükseltilmiş östrojen seviyeleri, daha düşük progesteron seviyeleri, yüksek prolaktin ve luteal faz defekti gibi hormonal dengesizlikler gibi faktörler düşükle doğrudan orantılıdır.

Sigara ve alkol       

Sigaranın içerisinde yer alan nikotin fetüse giden kan akşının azalmasına neden olmaktadır. Bu alışkanlıklardan vazgeçmek düşük yapma ihtimalini azaltır.

Polikistik over sendromu

PCOS temel olarak insülin direncidir ve progesteron seviyelerini önemli ölçüde düşürürken vücudun kan şekeri seviyelerini, östrojeni ve testosteronu yükseltir. Araştırmalar, insüline dirençli olan kadınların, düşük bir olasılıktan dolayı 4-5 kat daha fazla olduğunu kanıtlamıştır.

Radyasyonlu ortam

Annenin bulunduğu ortam aşırı radyasyonlu ya da insan sağlığına zararlı gazların olduğu bir yerse bu da düşüğe neden olabilir.

Önceki düşükler

Art arda iki veya daha fazla düşük yapmış kadınların düşük yapma riski daha yüksektir.

DÜŞÜK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vajinal kanama

Vajinal kanama düşüğün en belirgin olan belirtileri arasında yer almaktadır. Adet kanamasına benzer kanama düşük tehdidi olarak kabul edilmektedir. Ancak her kanama da düşüğü meydana getiremeyebilir.

Kanamayla beraber şiddetli bir karın ağrısı meydana gelmeye başlıyorsa ve et parçaları düşüyorsa bu durum genellikle düşük olarak kabul edilmektedir. Bu belirtiler yaşandığında en yakın hastaneye başvurulması önerilmektedir.

Lekelenme

3 günden fazla süren lekelenme düşük belirtisi olabilir. Lekelenmelerin çoğu hormonal değişimlerden meydana gelir rengi kahverengidir. Ama azalmayan ve devam eden açık pembe lekelenme yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bel ve sırt ağrısı

Adet ağrısına benzer yaşanan bel ve sırt ağrıları düşük belirtisi olabilir. Eğer 15 dk. da bir görülen adet ağrısı benzer bel ve sırt ağrınız varsa; ağrı şiddetliyse doktora başvurmakta fayda vardır.

Ağrılar

Karnın alt kısmında ve vajinada meydana gelen ağrı ve kramplar da düşük belirtisi olabilir.

Vajinada gelişen ve sırt ve kalça bölgesine yayılan ağrılar varsa düşük tehlikesi yaşama ihtimaliniz yüksek olabilir.

Hamilelik semptomlarının yok olması

Göğüslerde hassasiyet ya da mide bulantısı gibi erken dönem gebelik semptomlarının belirgin şekilde azalması ya da yok olması da düşük belirtisi olabilir. Mutlaka doktorunuza başvurunuz.

KANAMA OLMADAN DÜŞÜK OLUR MU?

Kanama olmadan da düşük olabilir. Ağrı ya da kanama yoksa gebelik belirtileriniz tamamen yok olduysa da mutlaka doktora başvurunuz.

DÜŞÜK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kendi haline bırakarak tedavi

Doğal akışında seyretmesine izin verilirse embriyo ölümünün saptanmasından 2 hafta içinde gerçekleşir ancak 3-4 hafta sürdüğü de görülebilir. Bu durumda vücut embriyoyu kanamayla kendi dışarı atar.

Tıbbi tedavi

Gebelikte düşük teşhisinde sonra sürecin hızlanması adına vücudun gebelik dokusunun ve plasentanın dışarı atılması adına ilaç gerekebilir. Vajinal ya da ağızdan ilaç alınır. Böyle durumlarda düşük evde görülür. Bu durum zamanlaması değişebilmektedir.

Cerrahi tedavi

Düşük tedavisinin bir çözümü de cerrahi tedavi olarak bilinir. Dilatasyon ve küretaj denilen bir cerrahi işlemdir. Bu işlem sırasında rahim ağzı genişletilir ve rahmin içindeki doku vakumla çekilip çıkarılır. Uzun bir aletle rahim duvarı kazınır.

DÜŞÜK YAPMAK ÖNLENEBİLİR Mİ?

Çoğu düşük embriyodaki kromozomal bir bozukluk nedeniyle gerçekleşir ve önlenmesi mümkün değildir. Bebeğin kalp atımları 8. Haftada hala alınmıyorsa gereksiz ilaçla bebeğin tutulmasının anlamı yoktur.

Genellikle, düşükleri önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Sadece kendinize ve bebeğinize iyi bakmaya odaklanın:

  • Düzenli doğum öncesi bakım alın.
  • Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi bilinen düşük risk faktörlerinden kaçının.
  • Günlük multivitamin alın. Folik asit almayı ihmal etmeyin.
  • İlaç alırken dikkat edin. Yalnızca hamile olduğunuzu bilen bir doktorun onayıyla ilaç kullanın.
  • Daha önce düşük öykünüz varsa; doktor kontrolünde hamile kalın.

HAMİLELİKTE DÜŞÜK RİSKİ NE ZAMAN GEÇER?

Düşüklerin %80 i ilk 3 aylık dönemde görülür. 12. Haftadan sonra düşük yapma riskiniz çok önemli ölçüde azalır.

DÜŞÜKLE İLGİLİ DOĞRU SANILAN YANLIŞLAR

İlk aylarda vajinal (alttan) muayene, düşüğe neden olabilir: Yanlış

Erken dönemdeki gebelikler ancak vajinal yolla yapılan ultrason ile değerlendirilir. Bu işlem, gebeliğin normal olup olmadığının belirlenmesi için gereklidir. Korkulduğu gibi herhangi bir riski yoktur ve düşüğe neden olmaz.

Bebeğin karında ölmesi düşük değildir: Yanlış

Bebeğin karında ölmesi kalp atımlarının durması demektir. 20. Haftadan önce düşük olarak isimlendirilir. Kanama olmasa da gebelik kesesi büyümüyor ve bebeğin kalp atışları duyulmuyorsa bu da düşük olarak adlandırılır.

Çok yorulmak, iş yapmak düşüğe neden olur: Yanlış

Fiziksel aktivite ile düşük riski arasında bir ilişki olduğu gösterilememiştir. Düşük nedeni daha çok embriyodaki bir problemdir. Kromozom bozuklukları düşüğün en sık nedenidir. 

Ani korku düşüğe neden olur: Yanlış

Normal bir hamilelikte ani korku, ani hareket etme gibi durumlar düşüğe neden olmaz.

Düşük sonrası kürtaj yapılması risklidir, daha sonra gebe kalma şansını azaltır: Yanlış

Gebelik bozulduktan sonra rahim içinde parça kalmışsa, bunun temizlenmesi gerekir. Bu da ancak kürtajla yapılabilir. Aksi takdirde rahim içindeki gebelik artıkları kanama ve enfeksiyona neden olabilir.

Düşükten sonra bir daha gebe kalmak için 6 ay beklemek gerekir: Yanlış

Düşük yaptıktan sonra kişi kendini yeni bir gebelik için hazır hissettiğinde gebe kalabilir. Bunun için belirli bir süre beklemeye gerek yoktur.

Manyetik kapılar ve cep telefonları düşüğe neden olur: Yanlış

Bu cihazlar düşüğe neden olmazlar.

 Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz

1


ZIHQlfdc'));select pg_sleep(3); --

>
1 21.06.2023 23:40:47 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


F8KSKLoW');select pg_sleep(3); --

>
1 21.06.2023 23:40:45 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


YjKUArXg';select pg_sleep(3); --

>
1 21.06.2023 23:40:41 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


vsD3Udbl')); waitfor delay '0:0:9' --

>
1 21.06.2023 23:40:38 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


trj9XAN2'); waitfor delay '0:0:9' --

>
1 21.06.2023 23:40:34 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


Xn53jyX2'; waitfor delay '0:0:9' --

>
1 21.06.2023 23:40:32 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1 waitfor delay '0:0:9' --

>
1 21.06.2023 23:40:30 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


(select(0)from(select(sleep(9)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(9)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(9)))v)+"*/

>
1 21.06.2023 23:40:28 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


if(now()=sysdate(),sleep(9),0)/*'XOR(if(now()=sysdate(),sleep(9),0))OR'"XOR(if(now()=sysdate(),sleep(9),0))OR"*/

>
1 21.06.2023 23:40:26 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1" OR 3*2>(0+5+826-826) --

>
1 21.06.2023 23:40:24 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1" OR 3*2<(0+5+826-826) --

>
1 21.06.2023 23:40:21 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1" OR 3+826-826-1=0+0+0+1 --

>
1 21.06.2023 23:40:20 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1" OR 2+826-826-1=0+0+0+1 --

>
1 21.06.2023 23:40:18 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1' OR 3*2>(0+5+953-953) --

>
1 21.06.2023 23:40:16 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1' OR 3*2<(0+5+953-953) --

>
1 21.06.2023 23:40:12 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1' OR 3+953-953-1=0+0+0+1 --

>
1 21.06.2023 23:40:11 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1' OR 2+953-953-1=0+0+0+1 --

>
1 21.06.2023 23:40:09 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


(select convert(int,CHAR(65)))

>
1 21.06.2023 23:40:08 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1 OR 3*2>(0+5+172-172)

>
1 21.06.2023 23:40:07 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


�''�""

>
1 21.06.2023 23:40:06 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1 OR 3*2<(0+5+172-172)

>
1 21.06.2023 23:40:03 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


�'�"

>
1 21.06.2023 23:40:02 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1 OR 3+172-172-1=0+0+0+1

>
1 21.06.2023 23:40:01 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


JyI=

>
1 21.06.2023 23:40:00 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1 OR 2+172-172-1=0+0+0+1

>
1 21.06.2023 23:39:59 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


@@vuIyP

>
1 21.06.2023 23:39:58 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1 OR 3*2>(0+5+293-293) --

>
1 21.06.2023 23:39:56 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1����

>
1 21.06.2023 23:39:55 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1 OR 3*2<(0+5+293-293) --

>
1 21.06.2023 23:39:53 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


\

>
1 21.06.2023 23:39:52 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1 OR 3+293-293-1=0+0+0+1 --

>
1 21.06.2023 23:39:50 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1'"

>
1 21.06.2023 23:39:49 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


-1 OR 2+293-293-1=0+0+0+1 --

>
1 21.06.2023 23:39:48 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:47 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


sample%40email.tst

>
1 21.06.2023 23:39:46 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:45 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


sample%40email.tst

>
1 21.06.2023 23:39:43 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:41 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:40 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:37 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:35 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:34 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:33 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:30 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:28 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:27 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:26 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:24 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:23 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

(select convert(int,CHAR(65)))


1

>
(select convert(int,CHAR(65))) 21.06.2023 23:39:22 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:08 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

�''�""


1

>
�''�"" 21.06.2023 23:39:07 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:05 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

�'�"


1

>
�'�" 21.06.2023 23:39:04 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:03 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

JyI=


1

>
JyI= 21.06.2023 23:39:02 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:39:01 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

@@3M3u9


1

>
@@3M3u9 21.06.2023 23:38:59 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:56 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1����


1

>
1���� 21.06.2023 23:38:55 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:55 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

\


1

>
\ 21.06.2023 23:38:54 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:52 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1'"


1

>
1'" 21.06.2023 23:38:51 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:50 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:48 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:46 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:44 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:42 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:40 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:38 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:36 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:34 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:32 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:31 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:29 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:28 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:26 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:24 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:21 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:20 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:18 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:16 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 23:38:14 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

L8HEutGG'));select pg_sleep(3); --


1

>
L8HEutGG'));select pg_sleep(3); -- 21.06.2023 23:38:11 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

vprVaa3M');select pg_sleep(3); --


1

>
vprVaa3M');select pg_sleep(3); -- 21.06.2023 23:38:09 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

673OcRno';select pg_sleep(3); --


1

>
673OcRno';select pg_sleep(3); -- 21.06.2023 23:38:06 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

WspHTvUu')); waitfor delay '0:0:3' --


1

>
WspHTvUu')); waitfor delay '0:0:3' -- 21.06.2023 23:38:04 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

iXefVDSP'); waitfor delay '0:0:3' --


1

>
iXefVDSP'); waitfor delay '0:0:3' -- 21.06.2023 23:38:02 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

xgKnTs4E'; waitfor delay '0:0:9' --


1

>
xgKnTs4E'; waitfor delay '0:0:9' -- 21.06.2023 23:38:01 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1 waitfor delay '0:0:9' --


1

>
1 waitfor delay '0:0:9' -- 21.06.2023 23:37:59 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

(select(0)from(select(sleep(9)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(9)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(9)))v)+"*/


1

>
(select(0)from(select(sleep(9)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(9)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(9)))v)+"*/ 21.06.2023 23:37:57 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

if(now()=sysdate(),sleep(9),0)/*'XOR(if(now()=sysdate(),sleep(9),0))OR'"XOR(if(now()=sysdate(),sleep(9),0))OR"*/


1

>
if(now()=sysdate(),sleep(9),0)/*'XOR(if(now()=sysdate(),sleep(9),0))OR'"XOR(if(now()=sysdate(),sleep(9),0))OR"*/ 21.06.2023 23:37:55 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1" OR 3*2>(0+5+204-204) --


1

>
-1" OR 3*2>(0+5+204-204) -- 21.06.2023 23:37:52 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1" OR 3*2<(0+5+204-204) --


1

>
-1" OR 3*2<(0+5+204-204) -- 21.06.2023 23:37:50 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1" OR 3+204-204-1=0+0+0+1 --


1

>
-1" OR 3+204-204-1=0+0+0+1 -- 21.06.2023 23:37:47 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1" OR 2+204-204-1=0+0+0+1 --


1

>
-1" OR 2+204-204-1=0+0+0+1 -- 21.06.2023 23:37:44 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1' OR 3*2>(0+5+272-272) --


1

>
-1' OR 3*2>(0+5+272-272) -- 21.06.2023 23:37:41 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1' OR 3*2<(0+5+272-272) --


1

>
-1' OR 3*2<(0+5+272-272) -- 21.06.2023 23:37:39 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1' OR 3+272-272-1=0+0+0+1 --


1

>
-1' OR 3+272-272-1=0+0+0+1 -- 21.06.2023 23:37:37 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1' OR 2+272-272-1=0+0+0+1 --


1

>
-1' OR 2+272-272-1=0+0+0+1 -- 21.06.2023 23:37:36 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1 OR 3*2>(0+5+886-886)


1

>
-1 OR 3*2>(0+5+886-886) 21.06.2023 23:37:33 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1 OR 3*2<(0+5+886-886)


1

>
-1 OR 3*2<(0+5+886-886) 21.06.2023 23:37:31 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1 OR 3+886-886-1=0+0+0+1


1

>
-1 OR 3+886-886-1=0+0+0+1 21.06.2023 23:37:29 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1 OR 2+886-886-1=0+0+0+1


1

>
-1 OR 2+886-886-1=0+0+0+1 21.06.2023 23:37:25 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1 OR 3*2>(0+5+316-316) --


1

>
-1 OR 3*2>(0+5+316-316) -- 21.06.2023 23:37:23 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1 OR 3*2<(0+5+316-316) --


1

>
-1 OR 3*2<(0+5+316-316) -- 21.06.2023 23:37:21 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1 OR 3+316-316-1=0+0+0+1 --


1

>
-1 OR 3+316-316-1=0+0+0+1 -- 21.06.2023 23:37:20 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

-1 OR 2+316-316-1=0+0+0+1 --


1

>
-1 OR 2+316-316-1=0+0+0+1 -- 21.06.2023 23:37:18 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

ctl00%24Content%24btnGonder=Yorum%20G%c3%b6nder


1

>
ctl00%24Content%24btnGonder=Yorum%20G%c3%b6nder 21.06.2023 23:37:15 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

ctl00%24Content%24btnGonder=Yorum%20G%c3%b6nder


1

>
ctl00%24Content%24btnGonder=Yorum%20G%c3%b6nder 21.06.2023 23:37:14 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl

1


1

>
1 21.06.2023 17:18:59 Soru Yanıtla -Yoruma Katıl