FETAL MR (FETAL EMAR) NEDİR? FETAL MR NEREDE ÇEKİLİR?FETAL MR (FETAL EMAR) NEDİR?

Fetal MR , bebeğinizin ultrasonla görüntülenemeyen yapıları hakkında ayrıntılı bilgi sunan, yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Fetal MR da ultrasonda görünmeyen anomali durumu varsa ayrıntılı bir biçimde görüntülenebilmektedir.

Fetal MR ın diğer isimleri , fetal emar, obstetrik emar, obstetrik MR, gebelikte bebeğe emar, anne karnındaki bebeğe MR, gebe MR, hamilelikte MR dır.

FETAL MR (FETAL EMAR) NASIL YAPILIR?

Fetal MR çektirmek için daha önceden özel bir hazırlığa gerek yoktur.  Diğer emar (MR) çekimlerinden farkı yoktur.  Anne adayı sırt üstü yatar ve çekim bitene kadar kıpırdamadan 15-20 dk yatar.

Fetal emar için, MR masasına sırtüstü uzanılır.

Genelde MR teknisyeni tarafından karnınızın etrafına plastik bir koruyucu takılır

Sırt üstü yatmak sizi rahatsız ederse yan pozisyonla da MR çekilebilmektedir fakat sırtüstü pozisyonda daha iyi sonuçlar elde edilir.

Bazen işlem 30 dakika sürebilmektedir.

Fetal MR görüntülemesi stresli olabilse de, inceleme boyunca sakin kalmak en net sonucu almak için önemlidir.

HAMİLELİKTE FETAL MR (FETAL EMAR) NEDEN YAPILIR?

Fetal MR hamilelikte bazen anneye bazen de bebeğe ait bir problem olduğu düşünülürse ve bu durumun ultrasonla görüntülenemediği zamanlarda teşhis koymak için fetal emar yönteminden yararlanılır.

Anneye ait sorunlar hamilelik döneminde gelişebilecek apandisit,  böbrek taşı,  yumurtalık kistleri vb. durumlar olabilir.

Bebeğe ait sorunlar ise örneğin fetüsün sinir sistemi ile ilgili hastalıklarının teşhisi,  bebeğin ultrason görüntülerinde beyin ve omuriliğe ait bir problemden şüphelenilmesi vs. gibi durumlar olabilir.

Fetal emar yönteminde beyin ayrıntılı olarak gözlemlenebilir. Ayrıca bazı kalıtımsal beyin hastalıklarının teşhisi,  bazı kromozom hastalıklarına bağlı beyin anomalileri vb. durumlarda da fetal emar yöntemi kullanılmaktadır.

Fetal MR sadece sinir sistemi hastalıkları için değil aynı zamanda bebeğin akciğer, karın boşluğu, kas-iskelet sistemi gibi yapılarını değerlendirmek için de kullanılmaktadır.

Bebeğin ayrıca idrar yollarını, karaciğerini, safra kesesi gelişimini, kız bebeklerde yumurtalığa ait problemleri Fetal MR yöntemiyle görüntülemek mümkündür. Sadece bebeğe ait olan problemleri değil, bebeğin eşi diye bilinen plasentaya ait problemleri de emar yöntemiyle görüntülemek mümkündür.

HAMİLELİKTE FETAL EMAR (FETAL MR) NE ZAMAN YAPILIR?

Fetal emar yöntemi hamileliğin ilk 3 ayı önerilmemektedir.  Bu yöntem genelde 2. Veya 3. Trimesterde yapılmaktadır. Çok acil durumlarda 12 haftadan önce de yapılabilmektedir. Fakat buna doktorunuz karar vermelidir.

Genel olarak 24. Haftadan sonra yapılması tercih edilmektedir.

HAMİLELİKTE FETAL EMAR (FETAL MR) ZARARLI MIDIR? FETAL EMAR (MR) RADYASYON İÇERİR Mİ?

Hayır. Emar radyo dalgaları ile çalışan bir sistemdir. İçerisinde manyetik alan bulunur. Emar  görüntülemede radyasyon kullanılmaz. Fetal MR ın anneye ya da anne karnındaki bebeğe bir zararı yoktur.

Fetal emar sırasında anneye bir ilaç verilmez.

HAMİLELİKTE FETAL EMAR (FETAL MR) NE KADAR SÜRER?

Fetal MR çekimi diğer MR çekimlerinden farklı değildir.  Hasta sırt üstü uzanır ve yaklaşık olarak 15-20 dakika içinde görüntüleme tamamlanır.  Hastanın kıpırdaması veya görüntünün tam alınamaması durumunda tekrar edilebilir. Bazen çoğul gebelik durumunda işlem daha uzun sürebilir.

HER HAMİLE FETAL EMAR ( FETAL MR ) ÇEKTİRMELİ MİDİR?

Fetal MR hamilelikte uygulanan rutin bir tarama metodu değildir, bu bakımdan bütün hamilelerin yaptırmasına gerek yoktur. Sadece doktorların değerlendirmesi sonucunda gerek görülürse yapılmaktadır.

Ultrasonografinin sonucunda yeterli bilgi edinilemeyen hastalıklar, anomali şüphesi olan bebekler, aile öyküsü olan ancak tanı konamayan durumlar da fetal emar tercih edilebilir.

FETAL EMAR (FETAL MR) ÖNCESİ HAZIRLIK GEREKİR Mİ?

Fetal emardan önce hastanın herhangi bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Aç ya da tok olunması fark etmez.

Fakat hamilelikte emar çekilirken bebeğin daha az hareket etmesi istenmektedir. Bu yüzden anne birşey yiyip içtikten sonra bebekler daha fazla hareket etme eğiliminde olduğu için ve fetal hareketi en aza indirmek için incelemeden 4 saat  önce annenin bir şey yememesi daha iyi olacaktır. Fetal emar için mesanenizin dolu olması yani idrara sıkışık olmanız gerekmez.

FETAL MR (FETAL EMAR) FİYATLARI NEDİR?

Fetal emar özel görüntüleme merkezlerinde yapılabilmektedir. Bu merkezlerde fetal emar (fetal mr) fiyatları değişkenlik göstermektedir.

FETAL EMAR (FETAL MR) DEVLET HASTANESİNDE YAPILIYOR MU?

Bazı devlet hastanelerinde fetal mr görüntülemesi yapılabilmektedir. Bunun için gitmek istediğiniz hastaneye danışmanız gerekmektedir.

 


Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz1,2,3. HAFTA HAMİLELİKTE NELER OLUYOR? 4 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSU 7 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK KALP ATIŞLARININ DUYULMASI 8 HAFTALIK HAMİLELİK; MİDE BULANTILARI BAŞLIYOR 9 HAFTALIK HAMİLELİK; ANNEDE NELER OLUYOR? 10 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 11 HAFTALIK HAMİLELİK; İKİLİ TEST ZAMANI 12 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 14 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEKTE NELER OLUYOR? 15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİ 16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANI 17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR 18 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ? 19 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 20 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM BUGÜN HİÇ HAREKET ETMİYOR NORMAL Mİ? 21 HAFTALIK HAMİLELİK; YOLUN YARISI BİTTİ 22 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM KAÇ KİLO OLMALI? 23 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 24 HAFTALIK HAMİLELİK; ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZAMANI 25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR? 26 HAFTALIK HAMİLELİK; KAÇ KİLO ALMALIYIM? 27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI? 29 HAFTALIK HAMİLELİK; BELİM ÇOK AĞRIYOR NORMAL Mİ? 30 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK DOĞSA YAŞAR MI? 31 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 32 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM HALA DÖNMEDİ 33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYOR 34 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMELERİ VE SANCILAR ARTIYOR 35 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 37 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK KİLOSU KAÇ OLMALI? 38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANI 39 HAFTALIK HAMİLELİK; DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER 40,41 HAFTALIK HAMİLELİK; KAVUŞMA ZAMANI