6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSUÇok yakın zamanda hayatınızın en mutlu haberini aldınız; 6 haftalık hamilesiniz.

6 HAFTALIK BEBEK KAÇ AYLIK OLUR?

Gebeliğinizde 2. ayın içerisinde bulunuyorsunuz.

6 HAFTALIK BEBEK GELİŞİMİ

Hamileliğin 6. haftasında bebeğiniz bir mercimek tanesi boyutlarına ulaşırken siz de erken hamilelik belirtileri yaşamaya devam ediyor olabilirsiniz.

Hamileliğin 6. haftasında embriyonun boyu 3-5 mm boyutlarına ulaşır. Şimdiye kadar temel olarak oluşmuş olan dolaşım sistemi artık küçük kalbine kan pompalamaya başlamıştır. Yaklaşık 2 milimetreyi bulan kalp, embriyonun tüm vücudunun büyük kısmını kaplıyor. 

Bebeğinizin ellerini, kollarını ve bacaklarını oluşturacak olan yapılar, gövdesinin iki yanında tomurcuklanmaya başlamıştır.

Kalbi dakikada 100-160 kere atıyor.

Kanı vücudunda gezinmeye başladı.

Bağırsakları gelişiyor ve daha sonra ciğerlerini oluşturacak olan tomurcuk belirmeye başladı.

Hipofiz bezi ve beynin geri kalanı, kemikleri, kasları şekilleniyor,

Şu an bebeğinizin büyüklüğü bir mercimek tanesi kadar.

BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ?

6 haftalık hamileyken bebeğiniz bir bezelye tanesi büyüklüğündedir. Bu da yaklaşık 0.4 cm’ye denk gelmektedir. Bebeğinizin büyüklüğü bir sonraki hafta iki katına çıkacaktır.

6 HAFTALIK HAMİLELİKTE ANNE

Artan hamilelik hormonları sayesinde annede birçok fiziksel değişiklik görülebilir. Memelerde hassasiyet, sık idrara çıkma isteği, mide bulantıları, kokulara hassasiyet gibi durumlar ilk haftalarda oldukça normal karşılanır.

Bunun dışında kanama, sık sık kusma gibi durumlar olduğunda doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Gebeliğin 6. haftasında bulantılar ve kusma nedeniyle annede kilo kaybı görülebilir. 1-2 kilodan fazla kilo kaybı olmuyorsa, endişelenecek bir durum yoktur. 

BULANTILAR HIZLANIYOR

Çoğu gebe 6. Haftada inatçı bulantı ve kusma nöbetleri ile boğuşur. Yemek yiyebilmek mucize gibidir. Ansızın bulantı, ardından kusma gebeliğin ilk üç aylık döneminde en yoğun yaşanan şikâyetlerdir.

Sıvı kaybına karşın sulu gıdalar alabilmek önemlidir. Aç karnına mideden sarı renkli safra çıkması gebeleri korkutmamalıdır. Bu boş midenin dışarı çıkarabileceği doğal bir salgıdır. Ancak aşırı kusma halsizlik ve baş dönmeleri yaşanıyorsa kontrollü olabilmek adına jinekologla görüşmek gerekebilir. Çünkü beden sıvı kaybı ile çok güç anlar yaşayabilir. Serum ile su tuz dengesi sağlanması gerekebilir. Rutininde gebeler bu süreçleri evde dinlenerek ve yağsız beslenerek atlatabilirler.

6 HAFTALIK HAMİLELİKTE KALP ATIŞI DUYULUR MU?

Evet, 6 haftalık gebelik kalp atışını duyabileceğiniz ilk ve özel haftadır. Hamileliğin 6. Haftasında göğsün ön bölümündeki kalp, ana damarlara kan pompalar yani düzenli bir ritim ile çalışır. Sevgili anne, kalp sesini duymak, bebeğinizle aranızdaki ilk duygusal bağı oluşturacaktır.

6 HAFTALIK BEBEK ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ NASILDIR?

İLK HAMİLELİK MUAYENESİNE HALA GİTMEDİNİZ Mİ?

İlk hamilelik muayenesine hala gitmemiş olabilirsiniz. 6.hafta genelde ilk doktor kontrolü için en uygun haftadır. Bu haftada hem bebeğinizin kesesini hem de çoğunlukla kalp atışlarını duyabilirsiniz. Eğer bir sorun yoksa ve sabredebilirseniz ilk kontrolünüz için 6. Haftayı bekleyebilirsiniz.

İlk olarak hamileliğiniz teyit edilir

Doktorunuz hamileliğinizin teyiti için şunlara bakacaktır; geçirmekte olduğunuz hamilelik semptomları; son adet kanamanızın tarihi, gebelik testi( kan ve idrar). Çoğu doktor ilk muayenede ultrason kontrolü yapar; bu hamileliği belirlemenin en kesin yoludur.

Ayrıca;

Hamileliğin ilk muayenesinde, doktor jinekolojik tedaviler, muayeneler ve varsa başka hastalıklarınız ile ilgili de bilgi isteyebilir.

Hamileliğin ilk kontrolünde atlatmamanız gereken bilgiler; daha önce doğum yapıp yapmadığınız, kürtaj olup olmadığınız ve düşük yapıp yapmadığınızdır. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeniz ve bebeğinizi sağlıkla dünyaya getirmen için bu bilgileri mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız.

Hamilelik döneminde bir takım ek ilaçlara ihtiyaç duyabilirsiniz ancak herhangi bir ilaca karşı alerjin varsa bunu mutlaka doktorunla paylaşmalısın.

Daha önce geçirdiğiniz kalıcı bir hastalığınız, diyabetik durumunuz varsa da yine doktorunuzla paylaşmalısınız.

İLK KONTROLDE DOKTORUNUZ BİRTAKIM TAHLİLLER İSTEYEBİLİR

Bazı tahliller rutin olarak tüm kadınlara uygulanır.

Kan grubu ve Rh durumu hCG düzeyi için kan testi

Glikoz, protein, kan hücrleri için gereken hemogram

Antikor düzeyi ölçümü

Hepatit B, HIV gibi enfeksiyonların tespiti için tahliller isteyebilir.

KALP ATIŞLARINI DUYAMAZSANIZ ENDİŞELENMEYİN!

6. haftada ultrasonda bebek fetal pol denilen görünüme kavuşur ya da kalp atışı görülmeye başlanır. Ancak bunlar ultrasonda görülmüyorsa endişelenmeyin. Çünkü tahmin ettiğinizin aksine hamileliğinizin daha erken haftalarında olabilirsiniz. Doktorunuz böyle bir durum karşısında kontrol etmek için birkaç gün ya da bir hafta içinde tekrar gelmenizi isteyecektir.

 


Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz1,2,3. HAFTA HAMİLELİKTE NELER OLUYOR? 4 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSU 7 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK KALP ATIŞLARININ DUYULMASI 8 HAFTALIK HAMİLELİK; MİDE BULANTILARI BAŞLIYOR 9 HAFTALIK HAMİLELİK; ANNEDE NELER OLUYOR? 10 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 11 HAFTALIK HAMİLELİK; İKİLİ TEST ZAMANI 12 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 14 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEKTE NELER OLUYOR? 15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİ 16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANI 17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR 18 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ? 19 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 20 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM BUGÜN HİÇ HAREKET ETMİYOR NORMAL Mİ? 21 HAFTALIK HAMİLELİK; YOLUN YARISI BİTTİ 22 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM KAÇ KİLO OLMALI? 23 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 24 HAFTALIK HAMİLELİK; ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZAMANI 25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR? 26 HAFTALIK HAMİLELİK; KAÇ KİLO ALMALIYIM? 27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI? 29 HAFTALIK HAMİLELİK; BELİM ÇOK AĞRIYOR NORMAL Mİ? 30 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK DOĞSA YAŞAR MI? 31 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 32 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM HALA DÖNMEDİ 33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYOR 34 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMELERİ VE SANCILAR ARTIYOR 35 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 37 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK KİLOSU KAÇ OLMALI? 38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANI 39 HAFTALIK HAMİLELİK; DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER 40,41 HAFTALIK HAMİLELİK; KAVUŞMA ZAMANI