5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLERHamileliğin 5 haftasında erken hamilelik belirtileri görülmeye devam ederken bebeğinizin gelişimi inanılmaz bir hızla ilerlemektedir.

 5 HAFTALIK BEBEK KAÇ AYLIK OLUR?

Hamileliğin 5. haftasındaysanız, resmi olarak artık gebelikte 2. aya giriş yaptınız demektir.5 haftalık gebelik, ilk 3 aylık dönemi kapsayan birinci trimesterin, 2.ayının başlangıç haftasıdır. 

5 HAFTALIK BEBEK GELİŞİMİ

Bebeğiniz henüz sadece bir çörek otu boyutunda! 5 haftalık bebeğin boyu 2 milimetre civarındadır ancak bu küçücük hücre yığınında çok büyük değişimler olmaya devam etmektedir.

Bu hafta bebek gelişimi açısından en önemli konu, bebeğinizin dolaşım sisteminin temellerinin atılmış olmasıdır. Ayrıca, 5 haftalık bebek neredeyse bir kalbe sahip! Bebekteki kalp henüz bir organ olmasa da atmaya başlayan bir doku haline geldi. İki küçük kanaldan oluşan bebeğinizin kalbi atmaya başladı ama düzenli değil.

5 Haftalık Bebek Ultrason Görünümü:

 

Bebeğiniz bu evrede  ektoderm, mezoderm ve endoderm olmak üzere 3 katmandan meydana gelir. Bu katmanlar sonraki zamanlarda dokulara ve organlara dönüşür.

  • Bebeğinizin beyni, omuriliği, sinirleri ve omurgası bu evrede üst katmanda oluşmaya başlar. Bu katman ayrıca deri, saç, tırnak, süt, ter bezleri ve diş minesinin oluşumunu sağlar.
  • Kalp ve dolaşım sistemi orta katman olan mezodermde şekillenir. Mezoderm ayrıca kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokuların şekillenmesini sağlar.
  • Üçüncü katman olan endoderm; akciğerleri, bağırsakları, boşaltım sistemini, tiroitleri, böbrekleri ve pankreası oluşturur.
  • Bebeğinize besin ve oksijen sağlayan ilkel plasenta ve göbek bağı göreve başladı.

Hamileliğin 5. haftasında minik bir kurbağa yavrusuna benzeyen bebeğin, ilerleyen haftalarda baş ve iskelet yapılarının gelişmeye devam etmesi sayesinde vücudu daha da şekillenecek ve büyüyecek.

5 HAFTALIK GEBELİKTE ANNE

Gebelik testinizden pozitif sonuç aldıysanız ve hala doktora görünmediyseniz, ilk randevunuzu almanızın zamanı geldi. Son adet tarihinizin ilk gününü bilmek ilk randevuda çok önemlidir, bu tarih sayesinde bebeğinizin kaç haftalık olduğunu ve muhtemel doğum tarihini öğrenebileceksiniz.

Gebelikte 5 hafta annedeki değişiklikler açısından ilk hamilelik belirtilerinin görülmeye başladığı zamandır. Anne adayının bedeninde gebelik hormonları hızla salgılanmaya devam eder. 

Hamileliğe bağlı bazı rahatsızlıklar yaşamaya başlamış olabilirsiniz. Hamileliğin ilk haftalarında birçok kadında göğüslerin hassaslaşması, bitkinlik ve idrar sıklaşması görülmeye başlar. Bunların dışında, ilerleyen haftalarda mide bulantısı yaşayabilirsiniz.

Akıntı:

Gebeliğin 5. haftasında görülen belirtilerden biri de vajinal akıntıdır. Beyaz, sulu ve çok az da olsa kokulu olan bu akıntının temel görevi vajinadan gelmesi muhtemel olan bakterilerin bebeğe ulaşmasını engellemektir.

Akıntıdaki yüksek asit oranının zararlı bakterileri önlemede rolü olduğu düşünülür.

  • Vajinaya doğrudan duş tutmamak,
  • Pamuklu iç çamaşırı kullanmak,
  • Rahat ve bol pantolonlar giymek yararlı olabilir.

Göğüs hassasiyeti:

Gebelikte 5 hafta belirtileri arasında diğer bir güçlü izlenim ise göğüslerde ve meme başlarında görülen hassasiyettir.

Yiyeceklerden tiksinme:

Bazı kadınların hamilelikte 5. hafta belirtileri arasında ağızda metalik tat, aşırı tükürük salgısı ve koku almada yüksek hassasiyet olduğu da bilinir. Bazı yiyeceklerin tadından ve kokusundan tiksinme de bu dönemde sıkça görülen belirtiler arasındadır.

Duygusal değişimler:

Gebeliğin henüz başlangıcı olsa da bu hafta içerisinde anne adayında yaşanan duygusal değişimler de hamilelik habercisi olabilir. Kendinizi herhangi bir şeye aşırı şekilde gülerken ya da durup dururken ağlamaya başlamış şekilde bulabilirsiniz.

Sık sık idrara çıkma: 

Başlarında yoğun olmakla birlikte, hamileliğin büyük bir bölümünde devam edebilir. Özellikle doğum yaklaştıkça rahim genişleyip idrar torbasına basınç yaptıkça rahatsız edici olmaya başlar.

5 HAFTALIK HAMİLELİKTE GEBELİK KESESİ ULTRASONDA GÖZÜKÜR MÜ?

5 haftalık gebelik kesesi rahim içerisinde vajinal yolla yapılan ultrason sonucu net şekilde görülebilir. Koyu renkli bir halka şeklinde görülen gebelik kesesi içerisinde kalp atışı olan embriyo da görülebilir. Ancak minik embriyo hala hızla büyüyen ve gelişen bir hücre kümesi şeklinde olduğundan ultrasonda minik bir beyaz nokta halindedir.

5 haftalık gebelik kesesi ultrason görüntüsü ortalama 8-10 mm boyutunda olur. Görüntü eşliğinde doktorunuz gebelik kesesinin çapını ölçer. İçerisinde embriyo olan kesenin ortalama çapı ise 1,5 - 2 cm civarındadır. Bu hafta içerisinde bebeğinizin kalbi de atmaya başlar ancak ultrasonda sesi henüz duyulmaz. Bebekte çalışmaya başlayan ilk organ olan kalp, dakikada ortalama 90-110 arasında atış yapar.

Not: Bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.

 


Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz1,2,3. HAFTA HAMİLELİKTE NELER OLUYOR? 4 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSU 7 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK KALP ATIŞLARININ DUYULMASI 8 HAFTALIK HAMİLELİK; MİDE BULANTILARI BAŞLIYOR 9 HAFTALIK HAMİLELİK; ANNEDE NELER OLUYOR? 10 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 11 HAFTALIK HAMİLELİK; İKİLİ TEST ZAMANI 12 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 14 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEKTE NELER OLUYOR? 15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİ 16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANI 17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR 18 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ? 19 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 20 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM BUGÜN HİÇ HAREKET ETMİYOR NORMAL Mİ? 21 HAFTALIK HAMİLELİK; YOLUN YARISI BİTTİ 22 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM KAÇ KİLO OLMALI? 23 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 24 HAFTALIK HAMİLELİK; ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZAMANI 25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR? 26 HAFTALIK HAMİLELİK; KAÇ KİLO ALMALIYIM? 27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI? 29 HAFTALIK HAMİLELİK; BELİM ÇOK AĞRIYOR NORMAL Mİ? 30 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK DOĞSA YAŞAR MI? 31 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 32 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM HALA DÖNMEDİ 33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYOR 34 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMELERİ VE SANCILAR ARTIYOR 35 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 37 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK KİLOSU KAÇ OLMALI? 38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANI 39 HAFTALIK HAMİLELİK; DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER 40,41 HAFTALIK HAMİLELİK; KAVUŞMA ZAMANI