38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANIBebeğiniz neredeyse hazır! Kavuşmanıza çok az kaldı!

38 HAFTALIK BEBEK KAÇ AYLIKTIR?

Klinik olarak 8 ay 26 gün; yani nerdeyse dolu dolu 9 aylık hamilesiniz.

38 HAFTALIK HAMİLELİKTE BEBEK GELİŞİMİ

 

-38. Hafta itibariyle bebeğinizin vücudundaki tüylerin çoğunluğu döküldü ama bazı bebekler vücutlarında lanugoyla doğabilir ve bu tüyler ilk birkaç gün ya da hafta içinde dökülür.

-Akciğerleri oluşmaya devam ediyor; solunum kasları solunum çalışmalarını sürdürüyor. Merak etmeyin bu hafta bebeğiniz doğsa da, akciğerleri dışarıda nefes alabilecek kadar gelişti. Tehlikeli zamanlar geride kaldı.

-Atıklar bebeğinizin bağırsağında toplanıyor; doğduğu zaman Mekonyum denilen yeşilimsi, siyahımsı yapışkan olan ilk dışkısı bu atıklardan oluşacak.

-Bebeğiniz her ne kadar gelişimini tamamlasa da günde yaklaşık 25-30 gram almaya devam ediyor. Bütün organları dış dünyaya uyum sağlayacak kadar gelişti. Artık O da doğmayı bekliyor!

38 HAFTALIK HAMİLELİKTE ANNE

-Bu hafta itibariyle önünüzdeki 2 ya da 3 hafta bekleme haftasıdır. Bu haftalarda sabırsız, tükenmiş ve heyecanlı hissedebilirsiniz.

-Doğum yaklaştıkça göğüsleriniz de doğuma hazırlanmaya başladı. Göğüslerinizden kolostrum denilen ilk süt sıvısı salgılanmaya başlamış olabilir. Sızıntı şeklinde olan bu durum için göğüs pedi kullanabilirsiniz.

-Bu haftadan itibaren bebeğin doğum pozisyonuna geçmesiyle birlikte mesanenizde oluşan baskı daha da artar. Bazen hapşırma, öksürme gibi ani reflekslerde idrar kaçırma durumu yaşayabilirsiniz, bu gayet normaldir.

-Eğer bu hafta ishal sorunu yaşıyorsanız sonunda doğum yaklaştı demektir. Gevşeyen bağırsak hareketlerinizin nedeni aşağı inen bebeğinizden dolayı bağırsaklarınıza yer açılmasındandır. Bol bol su içmeyi unutmayın.

-Doğum zamanının yaklaştıkça uyumak iyice zorlaşmış olabilir; yaşadığınız fiziksel zorluklara bir de yaklaşan doğum heyecanı eklendiği için uyumak imkansız hale gelebilir. Enerjinize ihtiyacınız olacak. Bol bol dinlenmeye çalışın.

-Bu haftalarda vajinal akıntınız artabilir. Eğer akıntı şeffaf, kokusuz, süt beyazıysa normaldir. Bunun nedeni kan akışının artmasıdır ve ortada endişelenecek bir durum yoktur. Serviks açılmaya başladığı için cinsel ilişkiden sonra hafif pembe veya kahverengi kan gelebilir.

-‘’Braxton - Hicks kasılması" denilen yalancı kasılmalar iyice artabilir ve şiddetlenebilir. Bunlar vücudunuzun doğuma hazırlandığını gösterdiği işaretlerdir. Kaslarınız doğum için pratik yapıyor. 30 saniye sürebilen bu kasılmalar düzensiz ve ağrısızdır. Kasılmalarınız daha uzun sürerse, özellikle her 5 dakikada bir olursa ve 60 saniye kadar sürerse ihmal etmemelisiniz.  Eğer 1 saat içinde 4 ten fazla kasılmanız olursa doktorunuza başvurunuz.

38 HAFTALIK BEBEK ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ

 

BU HAFTA BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ?

38.haftada bebeğinizin kilosu 2900-3100 gram arasında; boyu ise 47-51 cm arasındadır.

38 HAFTALIK HAMİLELİKTE DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR?

38 haftalık bebek dünyaya gelmek için neredeyse hazırdır. Bu haftada doğum gerçekleşebilir. O yüzden bu belirtilerden bir ya da birkaçı varsa doktorunuzu arayınız.

-Giderek sıklaşan, dinlenme ile geçmeyen, düzenli kasılmalar (Zaman geçtikçe iki sancı arasındaki süre kısalırken kasılmaların süresi uzar.)

-Karnın alt tarafında baskı hissi

-Regl ağrısına benzer ağrı ve kramplar

-Nişan gelmesi (Rahim ağzını örten sümüksü yapılı akıntıdır.)

-Suyun gelmesi (Amniyon kesesinin patlaması ile gelen amniyotik sıvıdır. Su geldikten yaklaşık 12-24 saat sonra doğum gerçekleşir.)

-Vajinal kanama

38 HAFTALIK HAMİLELİKTE HANGİ DURUMLARDA DOKTORUMU ARAMALIYIM?

Sonlara yaklaştıkça endişeli bir ruh haline bürünmeniz gayet normaldir. Hamileliğin son haftalarında gün içinde birçok acı, ağrı veya değişik belirtiler hissediyor olabilir, eğer bu ilk bebeğinizse endişeye kapılabilirsiniz. Peki, hangi zamanlarda doktorunuzu aramalısınız?

  • Bebeğiniz normalden daha fazla vuruyor ya da çok fazla hareket ediyorsa

  • Giderek sıklaşan, dinlenme ile geçmeyen, düzenli kasılmalar varsa (Zaman geçtikçe iki sancı arasındaki süre kısalırken kasılmaların süresi uzar.)

  • Nişan gelmesi durumunda (Rahim ağzını örten sümüksü yapılı akıntıdır.)

  • Karnınızda sürekli bir ağrı varsa

  • Vajinal kanama varsa

  • İdrar yaparken yanma, kanama varsa

  • Sürekli kusma, mide bulantısı hali hissediyorsanız ya da kusarken ateşiniz çıkıyorsa

  • Kalbinizde çarpıntı varsa

  • El, ayak bilekleriniz normale göre aşırı şişerse mutlaka doktorunuzu görmelisiniz.

38 HAFTALIK HAMİLELİKTE SUYUN AZALMASI

Bazı gebeliklerde son haftalarda bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvıda azalma görülebilir. Bebeğin suyunun azalması olarak tanımlanan bu durum bebeğin gelişiminde olumsuz etki yaratabilir, mutlaka tespit edilmesi gerekir.

Gebelik kesesindeki küçük bir yırtık, sızıntı şeklinde sıvı kaybına neden olabilir. Bu durum hamileliğin her anında yaşanabileceği gibi genelde hamileliğin en son zamanlarında görülür.

 Bebeğimin suyunun azaldığını nasıl anlarım?

Eğer bebeğinizin hareketlerini az hissetmeye başladıysanız, gebelik haftasına göre karnınız daha küçük ise, sızıntı şeklinde akıntınız varsa, daha önceki gebeliğinizde gelişme geriliği yaşadıysanız bu durum oluşmuş olabilir. Ama gebelikte bebeğin suyunun azalmasının kesin tespiti ultrasonla gerçekleşir.

Teşhis konduktan sonra ne yapmalı?

Amnion sıvısında azalma tespit edildiyse doktorunuz bebeğinizin gelişimini takibe alçaktır. Doğuma kadar olan sürede çok sık şekilde doktor kontrolünde olmanız gerekmektedir. Sizin de bu süreçte bol bol su içmeniz tavsiye edilir.

38. haftada bu durum tespit edilirse muhtemelen doğum başlatılabilir. Bebeğinizin hareketlerini sürekli takip etmeli, en ufak azalmada doktorunuza haber vermelisiniz.

38 HAFTALIK HAMİLELİKTE ÇATI MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

Çatı muayenesi gebeliğin son haftalarında (37 haftadan sonra) annenin pelvis kemiklerinin vajinal (alttan) yolla değerlendirilmesidir.

Bu muayeneyle normal doğumun olup olmayacağı ihtimali değerlendirilir. Doğumun sezaryenle gerçekleşeceği kesin olan bir hastada çatı muayenesi yapılmasına gerek yoktur.

Çatı muayenesi normal jinekolojik muayene masasında ve aynı şekilde jinekolojik muayene pozisyonunda yapılır. Doktor iki parmağı ile çatı kemiklerinin durumunu değerlendirir. 

Eğer bu muayenede çatı darlığına rastlanırsa normal doğum denenmeden sezaryen doğuma geçilebilir.

Çatı muayenesi ağrılı bir muayene değildir. Bu muayeneden sonra kahverengi akıntı ya da az miktarda kanama görülebilir.

 

 


Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz1,2,3. HAFTA HAMİLELİKTE NELER OLUYOR? 4 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSU 7 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK KALP ATIŞLARININ DUYULMASI 8 HAFTALIK HAMİLELİK; MİDE BULANTILARI BAŞLIYOR 9 HAFTALIK HAMİLELİK; ANNEDE NELER OLUYOR? 10 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 11 HAFTALIK HAMİLELİK; İKİLİ TEST ZAMANI 12 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 14 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEKTE NELER OLUYOR? 15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİ 16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANI 17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR 18 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ? 19 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 20 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM BUGÜN HİÇ HAREKET ETMİYOR NORMAL Mİ? 21 HAFTALIK HAMİLELİK; YOLUN YARISI BİTTİ 22 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM KAÇ KİLO OLMALI? 23 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 24 HAFTALIK HAMİLELİK; ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZAMANI 25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR? 26 HAFTALIK HAMİLELİK; KAÇ KİLO ALMALIYIM? 27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI? 29 HAFTALIK HAMİLELİK; BELİM ÇOK AĞRIYOR NORMAL Mİ? 30 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK DOĞSA YAŞAR MI? 31 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 32 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM HALA DÖNMEDİ 33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYOR 34 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMELERİ VE SANCILAR ARTIYOR 35 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 37 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK KİLOSU KAÇ OLMALI? 38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANI 39 HAFTALIK HAMİLELİK; DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER 40,41 HAFTALIK HAMİLELİK; KAVUŞMA ZAMANI