36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR?Tebrikler! Hamilelik sürecinin son ayına girdin. Artık bebeğine kavuşmana çok az kaldı!

36 HAFTALIK BEBEK KAÇ AYLIK OLUR?

Klinik olarak 8 ay 12 günlük hamilesiniz yani 9. Ayın içindesiniz.

36 HAFTALIK HAMİLELİKTE BEBEK GELİŞİMİ

-Bebeğiniz artık muhtemelen doğum pozisyonu almış durumdadır. Bu da karnınızın aşağısında baskı hissetmenize neden olur.

-Artık akciğerleri gelişimini tamamladı sayılır. Bu haftada doğan bebekler çoğunlukla bir ya da iki haftalık hastane desteği sonrası evlerine dönerler.

-Bebeğinizin alanı iyice daraldığı için bazen ellerini ve ayaklarını bile hissedebilirsiniz.

-Bebeğiniz sizin sesinizi iyice tanıyor; sesinizi duyduğunda çalışan sinir sistemi sayesinde hızlıca tepki verebiliyor.

-Bebeğinizin cilt altı yağ dokusu iyice biriktiğinden kolları bacakları boğumlanmaya başladı.

-Bebeğinizin vücudunu kaplayan lanugo isimli tüylerle birlikte, verniks tabakası yok olmaya başlamıştır. 

-Bu hafta itibariyle tehlikeli zamanlar sona erdi rahat nefes alabilirsiniz. Artık normal gelişimi tamamlanmış sayılır.

36 HAFTALIK HAMİLELİKTE ANNE

-Bu hafta ve doğuma kadar bebeğinizin hareketlerinde azalma hissedebilirsiniz. Bunun sebebi bebeğinizin yerinin gittikçe daralmasıdır. Tabi ki hala hareketlerini hissedeceksiniz ama daha çok itme şeklinde olacaktır.

-Bu hafta ile birlikte bebeğinizin başı doğum kanalına doğru indiği için karnınız bir miktar küçülebilir. Göğüs kafesinizdeki baskı azalırken alt kısmınızda, vajinanızda baskı hissedebilirsiniz.

-Bebeğinizin baş aşağı doğum pozisyonuna inmesi üst karnınızı biraz olsa rahatlatacak; sindirim sorunlarınız az da olsa azalabilir. Ama bebeğinizin aşağıya baskı yapması sık sık tuvalete çıkmanıza sebep olabilir.

-Braxton - Hicks kasılması" denilen yalancı kasılmalar iyice artabilir. Bunlar vücudunuzun doğuma hazırlandığını gösterdiği işaretlerdir. Kaslarınız doğum için pratik yapıyor. 30 saniye sürebilen bu kasılmalar düzensiz ve ağrısızdır. Kasılmalarınız daha uzun sürerse, özellikle her 5 dakikada bir olursa ve 60 saniye kadar sürerse ihmal etmemelisiniz.  Eğer 1 saat içinde 4 ten fazla kasılmanız olursa doktorunuza başvurunuz.

- Karnınızın iyice büyümesiyle denge merkezinin değişmesi ve rahminizin vücudunuza baskı yapması nedeniyle daha yoğun sırt ağrıları yaşıyor olabilirsiniz. Bu ağrılar gayet normaldir. Dik oturmaya çalışarak ve sırtınıza destekleyici yastıkla oturarak bu ağrıları biraz hafifletebilirsiniz.

-Doğum yaklaştıkça göğüsleriniz de doğuma hazırlanmaya başladı. Göğüslerinizden kolostrum denilen ilk süt sıvısı salgılanmaya başlamış olabilir. Sızıntı şeklinde olan bu durum için göğüs pedi kullanabilirsiniz.

-Bu haftadan itibaren bebeğin doğum pozisyonuna geçmesiyle birlikte mesanenizde oluşan baskı daha da artar. Bazen hapşırma, öksürme gibi ani reflekslerde idrar kaçırma durumu yaşayabilirsiniz, bu gayet normaldir.

36 HAFTALIK BEBEK ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ

 

BU HAFTA BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ?

36. haftada bebeğinizin boyu 46-48 cm; kilosu ise 2400- 2600 gram arasındadır.

36 HAFTALIK HAMİLELİKTE SUYUN AZALMASI

Gebeliğin yaklaşık 36 haftasında bir kadının rahminde 1 litre amniyotik sıvı vardır. Bazen bu amniyon sıvısında azalma görülebilir. Bebeğin suyunun azalması olarak tanımlanan bu durum bebeğin gelişiminde olumsuz etki yaratabilir, mutlaka tespit edilmesi gerekir.

Gebelik kesesindeki küçük bir yırtık, sızıntı şeklinde sıvı kaybına neden olabilir. Bu durum hamileliğin her anında yaşanabileceği gibi genelde hamileliğin en son zamanlarında görülür.

 Bebeğimin suyunun azaldığını nasıl anlarım?

Eğer bebeğinizin hareketlerini az hissetmeye başladıysanız, gebelik haftasına göre karnınız daha küçük ise, sızıntı şeklinde akıntınız varsa, daha önceki gebeliğinizde gelişme geriliği yaşadıysanız bu durum oluşmuş olabilir. Ama gebelikte bebeğin suyunun azalmasının kesin tespiti ultrasonla gerçekleşir.

Teşhis konduktan sonra ne yapmalı?

Amnion sıvısında azalma tespit edildiyse doktorunuz bebeğinizin gelişimini takibe alçaktır. Doğuma kadar olan sürede çok sık şekilde doktor kontrolünde olmanız gerekmektedir. Doğum tarihi çok yakınsa doğum başlatılabilir, ama 36. Haftada sıkı takiple gebeyi doğum haftasına ulaştırmak hedeflenir. Sizin de bu süreçte bol bol su içmeniz tavsiye edilir. Bebeğinizin hareketlerini sürekli takip etmelisiniz en ufak azalmada doktorunuza haber vermelisiniz.

36 HAFTALIK HAMİLELİKTE DOĞUM OLUR MU?

Evet. 36 haftalık gebelikte doğum gerçekleşebilmektedir. Eğer doğum 36. haftada geç prematüre olarak isimlendirilir. Ancak hemen endişelenmeyin. 36. haftada doğan bebekler gelişimlerini tamamladıklarından dolayı yaşama şansları çok yüksektir.

Erken doğum belirtilerini bilmeniz size yardımcı olabilir. Böyle bir durumdan şüphelenirseniz hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Aşağıda erken doğum belirtileri listelenmiştir:

- Kasık bölgesinde artan basınç ve kasılmalar
- Bacaklarda basınç hissi
- Vajinadan amniyotik sıvı çıkışı
- Vajinadan kan veya mukus akması
- 10 dakikadan kısa aralıklarla oluşan kasılmalar

36 HAFTALIK HAMİLEYİM DOĞUMDAN ÇOK KORKUYORUM. NE YAPMALIYIM?

Anne adayları genelde bu haftalardan sonra yaklaşan doğum nedeniyle doğum korkusu yaşamaya başlarlar. Doğum hakkında ya da ilerideki ebeveynliğiniz hakkında endişe duymanız da oldukça normaldir.

Doğumdan çok korkuyorum!

Doğumdan ve doğumun nasıl gerçekleşeceğinden endişe ediyorsanız yapacağınız en güzel şey iyi bir doğuma hazırlık kursuna katılmak ya da bir doula edinmektir. Kurslar çoğunlukla doğru bilgilendirme doğum korkusunu çoğunlukla azaltırlar. Ağrıyı azaltabilecek gevşeme ve nefes egzersizleri, aromaterapi, hipnoz, homeopati gibi yardımcı teknikler bu kurslarda öğrenilebilir. Tüm bunların dışında tıbbi ağrı kesme yöntemleri lokal anesteziler, epidural anestezi gibi konularda da bilgilenebilirsiniz.

Stres bebeği de etkiliyor!

Annenin doğum öncesi yaşadığı korku ve panik yine bazı hormonların devreye girmesiyle rahime ve dolayısı ile bebeğe giden oksijende azalmaya neden olabilir. Bu da bebeğin kalp atımlarında düzensizliğe neden olabilir.

Tüm bunları tek başıma yapamam diyorsanız günümüzde çok tecrübeli ebeler (doğum koçu ya da doula) gebeye doğum sırasında eşlik ederek her konuda ihtiyacı olan desteği verebiliyor; bu desteklerden faydalanabilirsiniz.

36 HAFTALIK HAMİLEYİM İSHAL OLDUM. ERKEN DOĞUM BELİRTİSİ OLABİLİR Mİ?

İshal doğum belirtilerinden biri olabilir. Doğumun erken evresinde, vücut rahim boynunu yumuşatan ve rahimi bastıran prostaglandinleri salgılar. Ayrıca bağırsak hareketini de uyarır. Doğal olarak bebeğin yolunu açmak için bağırsağı boşaltır. Bu da doğumun erken belirtilerinden biridir. Ama başka bir belirti olmaksızın sadece ishal olmak doğumun başladığını göstermez. İshal yanında; düzenli kasılmalar yaşıyorsanız, kanlı akıntınız varsa mutlaka doktorunuza başvurun.


Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz1,2,3. HAFTA HAMİLELİKTE NELER OLUYOR? 4 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSU 7 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK KALP ATIŞLARININ DUYULMASI 8 HAFTALIK HAMİLELİK; MİDE BULANTILARI BAŞLIYOR 9 HAFTALIK HAMİLELİK; ANNEDE NELER OLUYOR? 10 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 11 HAFTALIK HAMİLELİK; İKİLİ TEST ZAMANI 12 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 14 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEKTE NELER OLUYOR? 15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİ 16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANI 17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR 18 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ? 19 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 20 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM BUGÜN HİÇ HAREKET ETMİYOR NORMAL Mİ? 21 HAFTALIK HAMİLELİK; YOLUN YARISI BİTTİ 22 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM KAÇ KİLO OLMALI? 23 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 24 HAFTALIK HAMİLELİK; ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZAMANI 25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR? 26 HAFTALIK HAMİLELİK; KAÇ KİLO ALMALIYIM? 27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI? 29 HAFTALIK HAMİLELİK; BELİM ÇOK AĞRIYOR NORMAL Mİ? 30 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK DOĞSA YAŞAR MI? 31 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 32 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM HALA DÖNMEDİ 33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYOR 34 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMELERİ VE SANCILAR ARTIYOR 35 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 37 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK KİLOSU KAÇ OLMALI? 38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANI 39 HAFTALIK HAMİLELİK; DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER 40,41 HAFTALIK HAMİLELİK; KAVUŞMA ZAMANI