33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYORArtık 33 haftalık hamilesiniz doğuma yaklaşık 7 haftanız kaldı!

33 HAFTALIK BEBEK KAÇ AYLIK OLUR?

Klinik olarak 7 ay 21 günlük yani neredeyse 8 aylık hamilesiniz.

33 HAFTALIK HAMİLELİKTE BEBEK GELİŞİMİ

-Bebeğiniz bu haftalarda artık duyabilir, hissedebilir, mimiklerini kullanabilir. Işığa göre gözbebekleri küçülebilir, büyüyebilir. Artık ışığı iyice algılıyor.

-Bu hafta bebeğiniz baş aşağı pozisyona geçerek pelvise inebilir. Bu pozisyon ayrıca onun beynine kan gitmesini ve beyin hücrelerinin daha çok gelişmesini sağlar.

-33 haftalık bebeğinizin bağırsakları da artık gelişimini tamamladı sayılır; besinleri sindirecek duruma ulaştı.

-33 haftada akciğerlerin oluşumu da büyük ölçüde tamamlanmıştır ama hala biraz daha zamana ihtiyacı vardır. Ancak erken doğum durumunda solunum desteğiyle hayatta kalabilir.

-Destek ve hareket sistemi iyice güçlenen bebeğinizin kemikleri de iyice sertleşmiş durumda. Hatta bazen dirsek, diz ve ayakları canınızı bile acıtabilir. Kafatasındaki kemikleri ise kaynaşmış durumda değil; bu kemiklerin sertleşmesi en son gerçekleşir. Bu da bebeğinizin doğum kanalından daha kolay geçmesini sağlar.

-Ayrıca bebeğiniz bu hafta kendi bağışıklık sistemini oluşturmaktadır. Sizden aldığı antikorlarla oluşan bu sistem sayesinde doğduğunda mikroplarla savaşabilecek. Tabi ki bu düzey maksimum seviyelerde olmayacak; doğduğu zaman sizin özenli bakımınıza da ihtiyacı olacak.

33 HAFTALIK HAMİLELİKTE ANNE

 

-Bebeğiniz büyüdükçe yoğun sırt ağrılarına yol açar; bu durum siyatik siniri üzerinde baskıya yol açar. Ağrıları rahatlatmak için; sıcak banyo yapabilir ya da termal pedlerden yararlanabilirsiniz.

-Bu haftalarda el ve ayak şişlikleriniz iyice artmış olabilir. Şişmiş olan bölgeye dokunulduğu zaman, o bölge hamur gibidir,  bastırıldığında doku hafifçe içe göçer. Bu durum özellikle çalışan ve ayakta çok duran hamilelerde daha fazla görülür. Bilek ve ayaklarınız çok fazla şişiyorsa 15-20 dakika süreyle, günde en az 2-3 defa ayaklarınızı kaldırıp kalp seviyesinin üstünde tutmanız faydalı olabilir. Aşırı miktarda şişme varsa doktorunuzu aramalısınız.

-Gebelikte bu zamana kadar 10-12 kilo arası almış olabilirsiniz.

-Artık otururken bile zorluk yaşarken uyumak sizin için imkânsız hale gelmiş olabilir. Hamileliğin bu zamanlarında uykusuzluk hamile kadınların 4'te 3'ünde görülür. Değişen vücudunuz, artan hormonlarınız, kaygı ve düşünceleriniz uykusuzluğa yol açabilir. Uyku pozisyonu almak için yastıklardan yardım alabilirsiniz.

-Fiziksel ve hormonal değişikliklerden dolayı karnınızda midenizin alanı küçüldü; o yüzden sık sık ama az yemelisiniz. Böylece hazımsızlık ve mide yanması şikayetlerinizi biraz azaltabilirsiniz.

-Hamileliğinizin bu haftalarında el ve ayak parmaklarınızda acı ve uyuşukluk hissedebilirsiniz. Hatta bileklerinizde de ödem oluşmuş olabilir. Bileğinize sabitleyici takabilir, uyurken yastık koyabilirsiniz.

-Büyüyen karnınız ve rahminiz organlarınıza baskı yaptığı için bu haftalarda nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Merak etmeyin bu bebeğinizi etkileyen bir durum değildir. Çok fazla aktif olmaktan kaçının, dinlenmeye özen gösterin.

33 HAFTALIK BEBEK ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ

BU HAFTA BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ?

33.Haftada bebeğinizin boyu 43-44 cm; ağırlığı ise 1900-2000 kilo arasındadır.

33 HAFTALIK BEBEK DOĞSA YAŞAR MI?

Gebeliğin 37’nci haftasını tamamlamadan doğan bebekler ‘prematüre bebek’ olarak isimlendirilir.  Ancak prematüre bebekler de kendi içlerinde ‘yaşam sınırındaki bebekler’ (23-25 hafta), ‘aşırı prematüre bebekler’ (26-27 hafta), ‘çok prematüre bebekler’ (28-31 hafta), ‘orta derece prematüre bebekler’ (32-33 hafta) ve ‘geç prematüre bebekler’ (34-36 hafta) olarak ayrılır. 33. Haftada doğan bebek orta derece prematüre bebeklerdir.

33 haftalık bebeğin akciğerleri hariç tüm organları gelişimini tamamladığı için doğduğunda yaşama şansı oldukça yüksektir. Bu haftada doğan bebeklerin gelişen teknoloji ile birlikte hayatta kalma şansı yüzde 95’tir. Ortalama olarak, 33 haftalık bebekler yaklaşık 1800-2000 gram arasındadır. 33 haftada doğan bir bebeğin, muhtemelen yenidoğan yoğun bakım ünitesinde biraz zaman geçirmesi gerekecektir.

33 HAFTALIK HAMİLEYİM KARNIM VE KASIKLARIM AĞRIYOR. NEDEN?

Gebeliğin 33. Haftasında karın ve kasık ağrısı sık rastlanılan bir durumdur ve çeşitli sebepleri olabilir. 

Ligament ağrısı: Üçüncü trimesterde genişleyen kaslar ligament ağrısına yol açar. Bu kramplar genelde birkaç saniye sürer ve geçicidir. Ağrılar yoğunsa mutlaka doktorunuzu arayın.

Doğum: Braxton-Hicks kasılmaları düzensizdir, ritmik değildir ve giderek artmaz. Kasılmalarınız düzenli ve ritmik geliyor, iki sancının arası kısalıyorsa mutlaka acil şekilde doktorunuzu aramalısınız erken doğum tehlikesi olabilir.

Plasental abrupsiyon: Gebeliğin son zamanlarında yaşanabilen ciddi ve tehlikeli bir durum, plasentanın rahimden doğumdan önce ayrılmasıdır. Bu durumun en büyük belirtisi kanama ya da kanlı lekedir. Ayrıca bu kana adet ağrısı gibi bir durum da eşlik edebilir. Acil şekilde doktorunuza ulaşmalısınız.

Preeklampsi: Preeklampside genel olarak üst karında yoğun bir ağrı görülür. Ağrıya bir de yüz, el ya da ayaklarınızda şişlik eşlik ediyorsa bir an önce doktorunuza haber vermelisiniz.

33 HAFTALIK HAMİLELİKTE SUYUN AZALMASI

Gebeliğin yaklaşık 36 haftasında bir kadının rahminde 1 litre amniyotik sıvı vardır. Bazen bu amniyon sıvısında azalma görülebilir. Bebeğin suyunun azalması olarak tanımlanan bu durum bebeğin gelişiminde olumsuz etki yaratabilir, mutlaka tespit edilmesi gerekir.  Gebelik kesesindeki küçük bir yırtık, sızıntı şeklinde sıvı kaybına neden olabilir. Bu durum hamileliğin her anında yaşanabileceği gibi genelde hamileliğin en son zamanlarında görülür.

Bebeğimin suyunun azaldığını nasıl anlarım?

Eğer bebeğinizin hareketlerini az hissetmeye başladıysanız, gebelik haftasına göre karnınız daha küçük ise, sızıntı şeklinde akıntınız varsa, daha önceki gebeliğinizde gelişme geriliği yaşadıysanız bu durum oluşmuş olabilir. Ama gebelikte bebeğin suyunun azalmasının kesin tespiti ultrasonla gerçekleşir.

Teşhis konduktan sonra ne yapmalı?

Amnion sıvısında azalma tespit edildiyse doktorunuz bebeğinizin gelişimini takibe alçaktır. Doğuma kadar olan sürede çok sık şekilde doktor kontrolünde olmanız gerekmektedir. Doğum tarihi çok yakınsa doğum başlatılabilir, ama 33. Haftada sıkı takiple gebeyi doğum haftasına ulaştırmak hedeflenir. Sizin de bu süreçte bol bol su içmeniz tavsiye edilir. Bebeğinizin hareketlerini sürekli takip etmelisiniz en ufak azalmada doktorunuza haber vermelisiniz.

 


Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz1,2,3. HAFTA HAMİLELİKTE NELER OLUYOR? 4 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSU 7 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK KALP ATIŞLARININ DUYULMASI 8 HAFTALIK HAMİLELİK; MİDE BULANTILARI BAŞLIYOR 9 HAFTALIK HAMİLELİK; ANNEDE NELER OLUYOR? 10 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 11 HAFTALIK HAMİLELİK; İKİLİ TEST ZAMANI 12 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 14 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEKTE NELER OLUYOR? 15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİ 16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANI 17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR 18 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ? 19 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 20 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM BUGÜN HİÇ HAREKET ETMİYOR NORMAL Mİ? 21 HAFTALIK HAMİLELİK; YOLUN YARISI BİTTİ 22 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM KAÇ KİLO OLMALI? 23 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 24 HAFTALIK HAMİLELİK; ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZAMANI 25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR? 26 HAFTALIK HAMİLELİK; KAÇ KİLO ALMALIYIM? 27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI? 29 HAFTALIK HAMİLELİK; BELİM ÇOK AĞRIYOR NORMAL Mİ? 30 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK DOĞSA YAŞAR MI? 31 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 32 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM HALA DÖNMEDİ 33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYOR 34 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMELERİ VE SANCILAR ARTIYOR 35 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 37 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK KİLOSU KAÇ OLMALI? 38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANI 39 HAFTALIK HAMİLELİK; DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER 40,41 HAFTALIK HAMİLELİK; KAVUŞMA ZAMANI