28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI?Üçüncü ve son trimestere hoş geldiniz. Doğuma yaklaşık 3 ay kaldı!

28 HAFTALIK BEBEK KAÇ AYLIK OLUR?

28 hafta itibariyle bebeğiniz 6 ay 16 günlük yani yaklaşık 6,5 aylık hamilesiniz

28 HAFTALIK HAMİLELİKTE BEBEK GELİŞİMİ

-Bu haftalarda bebeğiniz çok aktiftir. Hatta bütün bebekler bu haftalarda karında ters durumdadır. Doğum haftasına kadar çoğu bebek normal doğum şeklini alır endişelenmeyin.

-Bu hafta bebeğiniz öksürebilir, parmağını emebilir, hıçkırabilir ve nefes alma çalışmaları yapabilir. Bebeğinizin en son gelişen yerleri ciğerleridir. O da 28. Hafta itibariyle yavaş yavaş tamamlanıyor ama dışarıda desteksiz nefes almak için biraz daha zamanı var.

-Bebeğinizin kalbi dakikada 140 kere atıyor ve eğer eşiniz kulağını karnınıza dayarsa bu kalp atışlarını duyabilir.

-Bebeğiniz bu haftadan sonra hızla büyüyecek karın içi alanı azaldığından her hareketini daha çok hissedeceksiniz. Hatta bazı tekmeleri acı bile verebilirJ

-Bebeğiniz gözlerini kırpabiliyor. Gözleri gözyaşı üretebiliyor. Fazla ışığa tepki verebiliyor. Sizi duyabiliyor, onunla sık sık konuşuyorsanız belki sesinizle sakinleşiyor.

-28. Haftada bebeğinizin rüya görmesini sağlayan REM dalgaları saptanmaktadır. Yani bebeğiniz artık rüya bile görebiliyor. Kim bilir belki de rüyasında sizi görüyordur.

-Bebeğinizin cildi altında yağ dokusu birikimi devam ediyor. Buruş buruş hali iyice azaldı. Kilo aldıkça ve yağ dokusu geliştikçe teni de pürüzsüzleşmeye başlayacak.

28 HAFTALIK HAMİLELİKTE ANNE

-Son trimesterde büyüyen karınla birlikte nefes almada zorluk, sırt ve bel ağrıları, kasılmalar yaşamanız gayet normal. Bu şikâyetlerin birçoğu doğuma kadar devam edecektir.

-Bu haftaya kadar 8-10 kilo almanız normaldir. Hamileliğin son trimesterinde haftada yarım kilo bile alabilirsiniz. Bebeğiniz hızla büyüdükçe sizin de kilo alımınız artacak.

-Sindirim sisteminiz hamileliğin son 3 ayında daha yavaş çalışacak. Hem bu yüzden hem de hormonlar ile büyüyen bebeğinizin yarattığı baskı, şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık yaratabilir. Gebeliğinizde kabızlık, hazımsızlık ve gaz sorunları yaşıyorsanız günde 3 büyük öğün yemek yerine 6 küçük öğün yemeyi deneyebilirsiniz. Küçük öğünler, sindirim sistemi için daha az yük demektir.

-Braxton-hicks kasılmaları; bu haftalarda daha sık görülmeye başlar. Gerçek doğum kasılmaları düzenli, daha uzun süreli ve ağrılı olur. Braxton-Hicks kasılmaları düzensiz, daha kısa süreli ve genellikle ağrısız seyretmektedir. Bu kasılmalar üçüncü trimesterde başlayıp doğum yaklaştıkça daha yoğun bir şekilde görülebilmektedir. Kasılmalar esnasında rahim kaslarınız 30-60 saniye arası kadar kasılabilir.

-Göğüslerinizden kolostrum denilen ilk süt sıvısı salgılanmaya başlamış olabilir. Sızıntı şeklinde olan bu durum için göğüs pedi kullanabilirsiniz.

- Karnınız büyüdükçe yaptığı basınç nedeniyle bacaklarda varis ve hemoroit oluşumu görülebilir. Ayrıca karnınızın yaptığı basınç sebebiyle çarpıntı, nefes almada güçlük gibi durumlar da yaşayabilirsiniz.

- Bu haftalarda sık sık bacak krampları yaşıyor olabilirsiniz. Bacak krampları için bol kalsiyum içeren besinler, istirahat ve düzenli egzersiz önerilir. Ayrıca doktorunuzun önerisiyle kalsiyum ve magnezyum tabletleri de kullanabilirsiniz.

28 HAFTALIK BEBEK ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ

BU HAFTA BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ?

28. hafta itibariyle bebeğiniz sonunda artık 1 kilograma ulaşmış olmalı. Boyu ise 28-35 cm arasında. Bebeğiniz bu hafta iri bir patlıcan boyutunda!

28 HAFTALIK HAMİLEYİM HANGİ POZİSYONDA UYUMALIYIM?

Hamilelikten önce yüzüstü yatarak uyumuş olabilir ve öyle rahat hissediyor olabilirsiniz. Ama hamilelikte yüzüstü ve sırtüstü uyumak tercih edilmemelidir.

Sırtüstü yatmak;

 • Karnınızın tüm ağırlığını ve basıncını sırtınıza kalbinize bindirir.

 • Bu basınç da bel ve sırt ağrılarınızı arttırabilir.

 • Hazımsızlığı tetikleyebilir.

 • Kan dolaşımını etkileyerek düşük tansiyona neden olabilir.

Hamilelikte en uygun pozisyon yan tarafınıza dönerek uyumaktır. Özellikle bacaklarınızın arasına yastık alarak yan uyumak hem bebek için hem de sizin için çok uygun olur.

Bu pozisyonla kan akışınız düzene girerek, böbrekleri verimli çalıştırır; el ayak şişmelerini de azaltır.

Gece uyandım kendimi yüzüstü uyurken buldum. Bebeğim zarar görmüş müdür?

Hayır. İnsanlar uyurken tek pozisyonda kalamazlar. Alışkanlığınızdan dolayı yüzüstü pozisyona dönmüş olabilirsiniz. Yan tarafınıza dönüp uyumaya devam edebilirsiniz. Kısa zaman sonra bu şekilde uyumaya alışacaksınız. Eğer zorlanıyorsanız birkaç yastığı dönmenizi engelleyecek şekilde arkanıza önünüze koyabilirsiniz.

28 HAFTALIK HAMİLEYİM AYAKLARIM VE BİLEKLERİM ÇOK ŞİŞ. NEDEN?

Hamilelikte en sık görülen şikayetlerden biri de el ve ayaklardaki şişliklerdir. Bu şişlikler hamileliğin 6.ayından itibaren artarak devam eder ve aşırı olmadığı sürece normaldir.

Hamilelikte ayak ve bilek şişmesinin en çok görülen nedeni, artan kan akışı nedeniyle hücrelerde görülen sıvı miktarının artmasıdır. Artan sıvı miktarı yüzünden dokularda şişlik meydana gelir. Ayrıca bu durumun bir diğer sebebi de kolay doğum için üretilen relaksin hormonunun ayaklardaki ligamentleri de gevşetmesi; el ve ayaklarınızın büyümesine neden olmasıdır.

Şişmiş olan bölgeye dokunulduğu zaman, o bölge hamur gibidir,  bastırıldığında doku hafifçe içe göçer. Bu durum özellikle çalışan ve ayakta çok duran hamilelerde daha fazla görülür.

Hamilelikte ayak şişmesi nasıl geçer?

 • Sık sık ayaklar yukarıda kalacak şekilde uzanmalı

 • Uyurken ayakların altına yastık konulmalı

 • Bacak bacak üstüne atılmamalı

 • Kısa süreli olacak şekilde ayakta durulmalı ve oturulduğunda ayaklar yerde durmamalı

 • Vücuttaki yoğun ısı ödeme sebebiyet verdiğinden hamileler yoğun ısıya maruz kalmamalı

 • Bol giysiler giyilmeli, dar kıyafetlerden uzak durulmalı

 • Bolca su tüketimi sağlanmalı ve sağlıklı besinler tüketilmeli

 • Pamuklu giysiler giyilmeli

 • Düzenli olarak egzersiz yapılmalı ve mutlaka doktor kontrolünde olunmalı

 • Aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalı

28 HAFTALIK HAMİLEYİM BEBEĞİM ÇOK HAREKETLİ. NORMAL Mİ?

Evet. Bebeğinizin çok hareketli olmasının en önemli nedeni bebek büyüdüğü için hareket alanının daralmasından kaynaklanır. Bebeğinizin hareket etmesi, bebeğin sağlıklı olduğunun göstergesidir. Bebeğinizin hareketleri de bebek büyüdükçe değişecek. Bu nedenle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yeri daraldığı için bebeğin hareketlerini daha çok hissetmeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca tatlı yediğinizde veya dinlenirken bebekler çok hareketli olabilirler. Aynı zamanda bebekler, annenin stresli ve üzüntülü olduğu zamanlarda daha az hareket eder. Her bebeğin anne karnında hareketliliği farklı olur. Bazı bebekler çok hareket ederken bazıları daha az hareket edebilir. Başka anne adaylarının bebeği daha az hareketliyken sizin bebeğiniz daha çok sık hareket edebilir.


Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz1,2,3. HAFTA HAMİLELİKTE NELER OLUYOR? 4 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSU 7 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK KALP ATIŞLARININ DUYULMASI 8 HAFTALIK HAMİLELİK; MİDE BULANTILARI BAŞLIYOR 9 HAFTALIK HAMİLELİK; ANNEDE NELER OLUYOR? 10 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 11 HAFTALIK HAMİLELİK; İKİLİ TEST ZAMANI 12 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 14 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEKTE NELER OLUYOR? 15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİ 16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANI 17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR 18 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ? 19 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 20 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM BUGÜN HİÇ HAREKET ETMİYOR NORMAL Mİ? 21 HAFTALIK HAMİLELİK; YOLUN YARISI BİTTİ 22 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM KAÇ KİLO OLMALI? 23 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 24 HAFTALIK HAMİLELİK; ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZAMANI 25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR? 26 HAFTALIK HAMİLELİK; KAÇ KİLO ALMALIYIM? 27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI? 29 HAFTALIK HAMİLELİK; BELİM ÇOK AĞRIYOR NORMAL Mİ? 30 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK DOĞSA YAŞAR MI? 31 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 32 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM HALA DÖNMEDİ 33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYOR 34 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMELERİ VE SANCILAR ARTIYOR 35 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 37 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK KİLOSU KAÇ OLMALI? 38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANI 39 HAFTALIK HAMİLELİK; DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER 40,41 HAFTALIK HAMİLELİK; KAVUŞMA ZAMANI