25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR?Gebeliğinizin 25. Haftasındasınız, artık doğuma daha yakınsınız.

25 HAFTALIK BEBEK KAÇ AYLIK OLUR?

25.Haftadan itibaren artık 5 ay 25 günlük hamilesiniz yani yaklaşık 6 aylık hamilesiniz.

25 HAFTALIK HAMİLELİKTE BEBEK GELİŞİMİ

-Bu hafta sona ererken bebeğinizin 25. Haftası itibariyle bebeğinizin ciğerlerinde hava keseleri oluşmaya başladı artık bebeğiniz dışarıda nefes alma çalışmalarına başlıyor. Ama nefes alması için ciğerlerinin gelişmesine daha çok var.

-Artık 25. Hafta itibariyle bebeğinizin cildinde kılcal damarlar oluşmaya ve bu damarlar kan dolmaya başladı. Bu zamana kadar şeffaf olan bebeğinizin derisi kırmızı olmaya başlayacak. Yakında normal bir bebek gibi gözükecek.

-Bebeğinizin bu zamana kadar kapalı olan burun delikleri bu hafta açılmaya başlıyor. Bu da nefes alma çalışmalarının işaretidir.

- Artık bebeğinizi hıçkırık tutabilir ve siz de bunu hissedebilirsiniz. Eğer karnınızda ritmik ve düzenli tekme gibi atmalar hissediyorsanız büyük ihtimal bebeğiniz hıçkırıyor. Korkmayın, gayet normal ve sevimli bir durumJ

-Saçları uzamaya devam ediyor, diş tomurcukları oluşuyor. Tırnakları uzuyor.

-Bebeğinizin göbek bağı da artık daha güçlü bu bağ sizinle bebeğiniz arasında oksijen ve artık madde alışverişi yapmaya yarıyor.

-Bu aşamada, bebeğinizin işitme yeteneği de iyice gelişti artık babasının sesini de duyabiliyor.  Hatta bazı ses ve müzikleri duyduğunda rahatlayıp uykuya geçebiliyor. Ani ve yüksek seslere tepki verebiliyor.

-Bebeğinizin koordinasyon duygusu da gelişiyor. Artık yumruğunu sımsıkı sıkabiliyor ve ayaklarına uzanabiliyor. Ağzının etrafındaki sinirler de gelişiyor bu da doğduğunda emmesini sağlayacak.

25 HAFTALIK HAMİLELİKTE ANNE

 

 

-24. Haftadan itibaren karnınızın iyice büyümesiyle denge merkezinin değişmesi ve rahminizin vücudunuza baskı yapması nedeniyle daha yoğun sırt ağrıları yaşıyor olabilirsiniz. Bu ağrılar gayet normaldir. Dik oturmaya çalışarak ve sırtınıza destekleyici yastıkla oturarak bu ağrıları biraz hafifletebilirsiniz.           

-Bebeğiniz büyüdükçe mesanenize baskı yapabilir bu da sık sık idrara çıkmanıza neden olabilir. Büyük ihtimal doğuma kadar bunu yaşayacaksınız.

- Bu haftalarda sindirim sisteminizin yavaşlamasından dolayı kabızlık yaşıyor olabilirsiniz. Lif açısından zengin gıdalar tüketmeye ve bol bol su içmeye özen gösterin. Ayrıca doktorunuzun müsaadesiyle günlük 30 dakika kadar egzersiz yapmanız da faydalı olacaktır. 

-Bu haftalarda saçlarınız gözünüze daha uzun, daha gür ve daha parlak gelebilir. Bu hamilelikten kaynaklı hormonlar nedeniyle saçlarınızın dökülmemesinden kaynaklıdır.

-25.haftada bazı ufak ve düzensiz kasılmalar yaşayabilirsiniz. Genelde 28. Haftadan sonra görülen ve Braxton-Hicks denilen bu kasılmalar rahminizin doğuma hazırlanmaya başlaması sebebiyle gerçekleşir. Braxton Hicks kasılmaları sıklıkla ve düzenli bir şekilde meydana gelmez. Ayrıca pozisyon değiştirdiğinizde geçme eğilimindedirler. Eğer düzenli ve sık kasılmalarınız varsa acilen doktorunuza görünmelisiniz.

25 HAFTALIK BEBEK ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ

25 HAFTALIK BEBEK 3D VE 4D ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ

 

BU HAFTA BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ?

25. Haftada bebeğinizin boyu 24-28 cm kilosu ise 650-750 gram arasındadır. Bu hafta bebeğiniz küçük bir tavşan boyutundadır.

25 HAFTALIK HAMİLELİKTE BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR?

Bebekler anne karnında 24. ve 28. haftalarda en aktif dönemlerini geçirirler. Çünkü rahmin içinde yerleri geniştir. Bu yüzden rahatça dans eder, takla atar, tekme atar. Siz bu hareketlerin hepsini hissetmeyebilirsiniz. 25 haftalık bebeğin anne karnındaki hareketleri düzensizdir. Bu nedenle bebeğin hareketleri sürekli hissedilmeyebilir. Bebeğinizin günlük hareket takibini 28. Haftadan itibaren takip etmelisiniz.

25 HAFTALIK HAMİLELİKTE ERKEN DOĞUM OLABİLİR Mİ? 25 HAFTALIK BEBEK DOĞSA YAŞAR MI?

37 haftanın öncesinde doğan bebeklere prematüre bebek denilmektedir. 23 ve 25 hafta arasında doğan bebeklerin ise gelişen teknolojiyle birlikte yaşama şansı yüzde ellilere çıkmaktadır. Bu oran bebeğin kilosuna ve sağlıklı olup olmamasına göre değişebilir.

Bu kadar erken doğan bebekler yüksek ihtimalle enfeksiyon riski ve başka komplikasyonlar nedeniyle birkaç ay hastanede kalmakta ve solunum desteğine ihtiyaç duymaktadır. O yüzden 7 aydan önce doğan bebekler, ileri düzey bakım için daha uzun süre ile yeni doğan yoğum bakım ünitesinde tutulur.

25 HAFTALIK HAMİLEYİM KASILMALARIM VAR ERKEN DOĞUM BELİRTİSİ OLABİLİR Mİ?

Birçok anne adayı gebeliğin farklı dönemlerinde özellikle de 25.hafta ve sonrasında erken doğum belirtilerinden biri olan kasılmaları hissedebilir. Yalancı sancı olarak da tanımlanan Braxton Hicks kasılmaları, doğum sancısı ile karıştırılabilir. Braxton hicks kasılmaları düzensiz ve ara ara olan kasılmalardır. Doğum sancıları ise düzenli ritmik ve şiddeti gitgide artan kasılmalardır.

Doğum kasılması ile yalancı kasılmaların arasında ciddi farklar vardır. Doğum kasılmaları, her 10 dakikada bir ya da daha sık şekilde ritmik gerçekleşir. Kasılmaların sıklığı ve şiddeti gittikçe artar. Ancak yalancı kasılmaların sıklığı ritmik olarak artmaz düzensizdir. Yalancı kasılmalar genelde pozisyon değiştirildiğinde geçer.

Yaşanan kasılmaların Braxton Hicks kasılması olup olmadığının anlamanın en kısa yolu pozisyon değiştirdiğinizde ağrınızın ve sancınızın geçip geçmediğidir.

Erken doğum belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

-Her 10 dakikada bir kez ya da daha sık hissedilen ve giderek şiddetlenen kasılmalar,

-Sırt ve çoğunlukla bel bölgesinde pozisyon değiştirilse dahi geçmeyen ağrı varlığı,

-Karnın alt kısmında adet sancısı ya da şiddetli gaz sancısına benzer ağrı ve kramplar,

-Vajina ya da pelvis bölgesinde basınç hissi,

-Vajinadan su gelmesi ya da sürekli olarak su damlaması,

-Sulu, kanlı ya da mukus benzeri vajinal akıntı,

-Hafif kanamanın ve lekelenmenin de dahil olduğu tüm vajinal kanamalar,

-Enfeksiyon varlığına benzer, bulantı, kusma, ishal gibi belirtilerin varlığı.

25 HAFTALIK HAMİLELİKTE KABIZLIK

Hamileliğinizde artan progesteron hormonu düz kasları yavaşlatarak sindirimi etkiler ve kabızlığa neden olur. Bağırsaktan sıvı emilimi artar ve bağırsak hareketleriniz yavaşlar.

Bu yavaşlamanın faydası da vardır. Yiyeceklerdeki besleyici maddelerin emilerek kanınıza geçmesi için daha fazla zamanı olmasıdır.

Ayrıca büyüyen rahminiz bağırsaklara baskı yaparak bağırsağın normal faaliyetine engel olur.

Hamilelikte kabızlık için ne yapmalı?

Öncelikle doktorunuza danışın. Tavsiye edilen ilaçların yanı sıra, bol sıvı alımı yaparak; posalı ve lifli meyveleri tüketerek bağırsaklarınızı harekete geçirebilirsiniz.

Bol bol su, Meyve suları, Mürdüm eriği suyu, üzüm suyu, Elma suyu, ıspanak, lahana, bamya, kabak, kuru kayısı, kuru incir, kiraz, elma, karpuz, kayısı, zeytinyağı, tarçın, yoğurt gibi besinler, bilinen faydalı besinler arasındadır.

Bir öğünde çok fazla yemeyin.

Probiyotiklerden yardım alabilirsiniz.

Tuvalete gitmeniz gerektiğinde oyalanmadan gidin. Bağırsak hareketlerinin tutulması kasları zayıflatır ve kabızlığı arttırır.

En önemlisi bol sıvı almaktır. Ilık ya da sıcak sıvılar bağırsağı harekete geçirir. Bol bol ılık limonlu su içebilirsiniz. Erik suyunun da faydası olabilir.


Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz1,2,3. HAFTA HAMİLELİKTE NELER OLUYOR? 4 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSU 7 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK KALP ATIŞLARININ DUYULMASI 8 HAFTALIK HAMİLELİK; MİDE BULANTILARI BAŞLIYOR 9 HAFTALIK HAMİLELİK; ANNEDE NELER OLUYOR? 10 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 11 HAFTALIK HAMİLELİK; İKİLİ TEST ZAMANI 12 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 14 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEKTE NELER OLUYOR? 15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİ 16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANI 17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR 18 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ? 19 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 20 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM BUGÜN HİÇ HAREKET ETMİYOR NORMAL Mİ? 21 HAFTALIK HAMİLELİK; YOLUN YARISI BİTTİ 22 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM KAÇ KİLO OLMALI? 23 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 24 HAFTALIK HAMİLELİK; ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZAMANI 25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR? 26 HAFTALIK HAMİLELİK; KAÇ KİLO ALMALIYIM? 27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI? 29 HAFTALIK HAMİLELİK; BELİM ÇOK AĞRIYOR NORMAL Mİ? 30 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK DOĞSA YAŞAR MI? 31 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 32 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM HALA DÖNMEDİ 33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYOR 34 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMELERİ VE SANCILAR ARTIYOR 35 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 37 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK KİLOSU KAÇ OLMALI? 38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANI 39 HAFTALIK HAMİLELİK; DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER 40,41 HAFTALIK HAMİLELİK; KAVUŞMA ZAMANI