17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYORHamileliğinin 17. Haftasına girmiş bulunuyorsunuz. 2. Trimester döneminin son haftasındasınız.

17 HAFTALIK BEBEK KAÇ AYLIK OLUR?

17. haftadan itibaren klinik olarak 3 ay 29 günlük yani 4 aylık hamilesiniz!

17 HAFTALIK HAMİLELİKTE BEBEK GELİŞİMİ

-17. Haftada bebeğinizin saçları, kaşları ve kirpikleri uzuyor. Ağzını açıp kapatabiliyor. Kapalı olan gözlerini kıpırdatabiliyor.

-Bebeğinizin bu hafta kazandığı en güzel özelliklerden birisi de emme refleksi. Doğduktan hemen sonra gördüğünüz emme refleksi aslında bu hafta oluşuyor.

-Artık bebeğinizin vücudunda vücut yağları birikmeye başlıyor.

-Bebeğinizin kalp atışları da artık beyni tarafından kontrol edilmeye başladı; dakikada 140- 150 arasında atıyor.

17 HAFTALIK HAMİLELİKTE ANNE

-Bu hafta rahminizin büyüklüğü artık bir kavun boyutuna ulaşmıştır. Artık pelvis boşluğundan çıkıp yükselmeye başlar.

-Artık rahminiz ve karnınız büyümeye başladığı için dengesiz hissetmeye başlamış olabilirsiniz. Zaman zaman dengeniz bozulabilir. Bu haftadan itibaren düz ve rahat ayakkabılar giymeniz düşme tehlikeleri için en doğrusu olacaktır.

-Gebeliğinizin 17. Haftasında da mide yanması, hazımsızlık, kabızlık gibi gebelikte sık görülen rahatsızlıklar yaşıyor olabilirsiniz. Mide yanması için doktorunuzun izniyle anti asit ilaçlar kullanabilir; kabızlık için ise bol su ve lifli gıdalar tüketebilirsiniz.

-Hamileliğinizin 17. haftasında vajinal akıntı, ter, mukus gibi vücut sıvılarında artış olduğunu görmüş olabilirsiniz. Bunun nedeni vücudunuzdaki kan akışının artmasıdır.

-Bu haftalarda hamilelerde siyatik sinir ağrısını da sık rastlanır. Bebeğinizin büyümesi ve bunun rahminize baskı yapmasıyla, bacaklarınızda iğne batması ve keskin bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu büyük ihtimalle siyatik sinir ağrısıdır.

-Arada sırada baş dönmesi ya da baygınlık hissi yaşayabilirsiniz. Aniden kalkmamaya, ani pozisyon değiştirmemeye dikkat etmelisiniz.

-İştahınız da gitgide artıyor olabilir. Bu haftadan itibaren kalça ve bacaklarda genişlemeler yaşayabilirsiniz.

17 HAFTALIK BEBEK ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ

17 HAFTALIK BEBEK 3D VE 4D ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ

 

BU HAFTA BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ?

Bebeğiniz hızlıca büyümeye devam ediyor. Bebeğinizin boyu yaklaşık 13 cm; ağırlığı da yaklaşık 150 gram oldu.

Bu hafta bebeğiniz yaklaşık olarak bir nar büyüklüğünde!

Bu bilgiler referans bilgilerdir; döllenme zamanına göre değişiklik gösterebilir.

17 HAFTALIK HAMİLEYİM TANSİYONUM YÜKSEK ÇIKTI. NEDEN?

Eğer sadece tek testte tansiyonunuz yüksek çıktıysa hemen endişelenmeyin. O günlük yaşanan stres ya da beslenme şekliniz bu sonucu doğurmuş olabilir. Bir sonraki ölçümde bile tansiyonunuzun yüksek çıkması çok da tehlikeli bir durum değildir. Hamilelerin yüzde 2 sinde bu durum görülür ve doğum sonrası düzelmektedir.

Eğer tansiyonunuz fazla yükselirse (140-90 üzeri) 2 ve daha fazla ölçmede de fazla çıkarsa doktor takibinde kalmanızda fayda vardır.

17 HAFTALIK HAMİLEYİM BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM. NORMAL Mİ?

Hamilelikte 17. Hafta bebek hareketlerinin hissedilmeye başladığı haftadır.

Eğer hala bebeğinizin hareketlerini hissetmediyseniz endişelenmeyin. Önümüzdeki haftalarda bebeğinizin hareketlerini fazlasıyla hissedebileceksiniz.

Daha önce hamilelik geçirmiş olan kadınlar ilk hareketleri daha erken hissederken, ilk hamilelikte deneyim daha ileri haftalarda gerçekleşebilir.

Yine çok zayıf kadınlar çok erken dönemde hafif hareketleri bile fark edebilirken, daha kilolu olan kadınlar karındaki yağ tabakasından dolayı bebeğin hareketlerini daha güçlenene kadar hissetmeyebilirler.

Anne karnındaki bebeğin hareketi nasıl anlaşılır, neye benzer?

Bu hissi anlatmak oldukça zordur, belli belirsiz bir kıpırtı şeklinde olabilir. Ya da karnınızın içinde bir yer seğiriyor gibi hissedebilirsiniz. Karnınız açken hissedilen guruldamaya benzer bir his olabilir. Bazı anne adayları ise bu hareketi balon kabarcığı patlamış gibi diye tarif edebilirler.

17 HAFTALIK BEBEĞİN CİNSİYETİNDE YANILMA OLABİLİR Mİ?

Evet, 17. Haftada bebeğinizin cinsiyetinde yanılma olabilmektedir. Bebeğin cinsiyeti 16. haftadan itibaren yüksek oranda doğrulukla tespit edilebilmesine rağmen 20. Haftadan önce her zaman ufak da olsa bir yanılma payı vardır. Bebeğinizin pozisyonu, doktorunuzun tecrübesi, ultrason cihazının kalitesi gibi birçok faktör bebeğin cinsiyetinin doğru tahmin edilmesini etkilemektedir. En net sonuç için 20. Haftayı bekleyebilir ya da birkaç doktorun görüşünü alabilirsiniz.

17 HAFTALIK HAMİLELİKTE ANNE KARNI NE KADARDIR?

Rahminiz yukarı doğru çıktıkça ve bebeğiniz büyüdükçe karnınız da büyümeye başlıyor. 17. Hafta civarlarında artık karnınız hamileliğiniz dışarıdan anlaşılabilecek kadar büyümüş olabilir.

Artık hamile kıyafetleri giymenizin vakti geldi! Beli lastikli ayarlanabilir kıyafetler hem siz hem bebeğinizin rahatı için daha uygun olacaktır.

17 HAFTALIK HAMİLEYİM ÇATLAKLARIM OLUŞMAYA BAŞLADI. NE YAPMALIYIM?

Kadınların büyük bölümünde hamilelikte göğüs kalça, göbek bölgelerinde hafif çatlaklar oluşmaya başlayabilir. Gebelikte alınan kilolar sebebiyle vücutta istenmeyen deri çatlakları oluşabiliyor.

Çatlaklar oluşmaya başlarken o bölgelerde derinin incelmeye başlamasıyla kaşıntılar hissedebilirsiniz. 

Çatlakları nasıl önlerim?

Bazı kremler ve jeller oluşmuş olan çatlakları gidermeye yönelik vaatlerde bulunsalar da bunların kesin olarak geçirdiğine dair bir kanıt yoktur. Bu nedenle en iyisi çatlaklar oluşmadan önce harekete geçmektir.

Hamileliğinizin 7 veya 8. Haftasından itibaren mutlaka çatlak oluşabilecek bölgeler düzenli olarak nemlendirilmelidir. Ama bu haftaya kadar bir önleyici kullanmadıysanız da şimdi başlayabilirsiniz. Hala geç kalmadınız. Çatlak önleyici kremler ya da yağlar cildinizin genişlemeye dayanıklılığını artırarak çatlak oluşumunu azaltabilir ve hatta hiç oluşmamasını sağlayabilir.

Nemlendirici kullanmanız cildinizin esnek kalmasına yardımcı olacağı için çatlak oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Su içmek de, vücudunuzun yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

Tabi bazı anne adayları ne yaparsa yapsın çatlaklara engel olamazlar. Bu tamamen genetik yapıyla alakalı olabilir. Eğer anneniz size hamileyken çatlaklara sahip olmuşsa, sizin de cildinizde çatlak oluşumu görülebilir.

Bunun nedeni cildinizin elastikiyetinin az olmasından kaynaklanmıştır; bazı anne adayları hiç önlem almadan hiçbir yerleri çatlamadan birçok hamilelik atlatmış olabilirler. Bu tamamen cilt esnekliği ile ilgilidir. Siz her ne kadar korunmaya çalışsanız da cildinizin çatlak oluşturmaya eğilimi varsa gebeliğinizin sonucunda çatlak oluşumu kaçınılmaz olacaktır. Fakat yine de elinizden gelen tüm önlemleri almanız çatlak görünümünü azaltabilir.

 


Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz1,2,3. HAFTA HAMİLELİKTE NELER OLUYOR? 4 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSU 7 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK KALP ATIŞLARININ DUYULMASI 8 HAFTALIK HAMİLELİK; MİDE BULANTILARI BAŞLIYOR 9 HAFTALIK HAMİLELİK; ANNEDE NELER OLUYOR? 10 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 11 HAFTALIK HAMİLELİK; İKİLİ TEST ZAMANI 12 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 14 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEKTE NELER OLUYOR? 15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİ 16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANI 17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR 18 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ? 19 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 20 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM BUGÜN HİÇ HAREKET ETMİYOR NORMAL Mİ? 21 HAFTALIK HAMİLELİK; YOLUN YARISI BİTTİ 22 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM KAÇ KİLO OLMALI? 23 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 24 HAFTALIK HAMİLELİK; ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZAMANI 25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR? 26 HAFTALIK HAMİLELİK; KAÇ KİLO ALMALIYIM? 27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI? 29 HAFTALIK HAMİLELİK; BELİM ÇOK AĞRIYOR NORMAL Mİ? 30 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK DOĞSA YAŞAR MI? 31 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 32 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM HALA DÖNMEDİ 33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYOR 34 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMELERİ VE SANCILAR ARTIYOR 35 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 37 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK KİLOSU KAÇ OLMALI? 38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANI 39 HAFTALIK HAMİLELİK; DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER 40,41 HAFTALIK HAMİLELİK; KAVUŞMA ZAMANI