15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİGebeliğin 15. Haftasına girmiş bulunuyorsun ve artık 1. Trimester dönemini bitireli bir hafta oldu. Gebeliğin 15. Haftası, sende de bebeğinde de birtakım değişimler ve gelişmeler meydana gelmeye devam ediyor.

15 HAFTALIK BEBEK KAÇ AYLIK OLUR?

Hamilelikte 3,5 ayı geride bıraktınız. 4. Ayın içindesiniz. 3 ay 15 günlük hamilesiniz.

15 HAFTALIK HAMİLELİKTE BEBEK GELİŞİMİ

-15 Haftalık hamilelikte bebeğinizin kemikleri sertleşmeye devam ediyor. Bebeğinizin bacakları kollarından biraz daha uzun ve bütün eklemleri hareket edebiliyor.

-Kulakları hala biraz daha yukarıda ama son hallerini almak üzereler.

-Tat alma duyusu gelişiyor ve yüz kasları şekillendiği için bazı yüz ifadeleri yapabiliyor.

-Bebeğinizin koordinasyonu, el ve ayak parmaklarını oynatacak düzeye geldi. Artık soluk almayı, emmeyi, yutmayı bilebiliyor. Sinir sistemi artık sadece refleks değil bilinçli hareketleri yapacak seviyede gelişiyor.

-Bebeğiniz oldukça aktif, uyanık olduğu zamanlarda bol bol egzersiz yapıyor, geriniyor, minik kol ve ayaklarını esnetebiliyor.

-Bebeğinizin gözleri hâlâ kapalıdır. Ancak göz kapakları kapalı da olsa anne karnındayken bile gelen ışıkları fark edebilir Yaklaşık 23. hafta gözler açılmaya başlayacaktır.

15 HAFTALIK HAMİLELİKTE ANNE

-Rahiminiz artık dışarıdan elle hissedilebilir düzeye gelmiştir. Elinizi karnınıza koyduğunuzda elinize gelen top gibi yumuşak bir kitle bebeğinizin içinde olduğu rahminizdir.

-Gebelikte vücuttaki kanın artması ve burun kanallarının hassaslaşması sonucu burun kanaması yaşayabilirsiniz.

-15. Haftada vajinal akıntıda artış yaşayabilirsiniz. Akıntı ince, şeffaf ve süt beyazı olmalıdır.

-Göğüsler ve içlerindeki süt bezleri artan östrojen ve progesteron hormonları sebebiyle büyümeye devam eder, göğüslerden ilk sütün sızıntı şeklinde gelmesi normaldir.

-Hamileliğin 15. Haftasında ruh halinde değişiklikler devam eder. Mümkün olduğunca stresten uzak kalmaya çalışmalısınız.

 

-Bu haftalarda bacaklarınızda damar genişlemeleri başlayıp varislere neden olabilir. Uzun süreli ayakta kalmaktan, ayakları sallandırarak oturmaktan uzak durulmalıdır.

-Bu hafta itibariyle 2-5 kilo almanız normaldir. Artık karnınız dışarıdan farkedilecek şekilde büyümeye başladı.

15 HAFTALIK BEBEK ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ

15 HAFTALIK BEBEK 3D VE 4D ULTRASON GÖRÜNTÜSÜ

 

BU HAFTA BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ?

15.Hafta itibariyle bebeğinizin ağırlığı 60-90 gram arasında, boyu ise 11 cm civarındadır.

Gebeliğinizin 15. haftasında bebeğiniz artık bir portakal boyutuna ulaşmış olmaktadır.

15 HAFTALIK HAMİLEYİM BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM. NEDEN?

15 haftalık bebek anne karnında oldukça aktif hareket etmektedir. Fakat bebeğiniz hala oldukça minik olduğu için bu hareketleri hissetmeniz hele bu ilk hamileliğinizse mümkün olmayabilir. Bu haftalarda bebek hareketlerini hissettiğini söyleyen kadınlar genelde bağırsak hareketleriyle bebek hareketini karıştırmaktadır.

Bebek hareketlerini hissetmek 15. Hafta ile 26. Hafta arasında görülse de bu hafta bebek hareketlerini hissetmek oldukça güçtür. Genelde ilk his 18 ile 22 hafta arasında görülür.

Daha önce hamilelik geçirmiş olan kadınlar ilk hareketleri daha erken hissederken, ilk hamilelikte deneyim daha ileri haftalarda gerçekleşebilir.

Yine çok zayıf kadınlar çok erken dönemde hafif hareketleri bile fark edebilirken, daha kilolu olan kadınlar karındaki yağ tabakasından dolayı bebeğin hareketlerini daha güçlenene kadar hissetmeyebilirler.

Anne karnındaki bebeğin hareketi nasıl anlaşılır, neye benzer?

Bu hissi anlatmak oldukça zordur, belli belirsiz bir kıpırtı şeklinde olabilir. Ya da karnınızın içinde bir yer seğiriyor gibi hissedebilirsiniz. Karnınız açken hissedilen guruldamaya benzer bir his olabilir. Bazı anne adayları ise bu hareketi balon kabarcığı patlamış gibi diye tarif edebilirler.

15 HAFTALIK HAMİLEYİM DİŞLERİM AĞRIYOR. NE YAPMALIYIM?

Hamilelik hormonları diş ve diş etlerini de olumsuz etkileyebilir. Diş etleri de bu hormonların etkisiyle şişer ve kanama yapar. Ayrıca hormonlar diştaşı ve bakteri oluşumuna yatkınlığı arttırmaktadır.

Hamilelikte diş ağrısına çözüm:

Hamilelikte ilaç kullanmak sakıncalıdır; diş ağrınız eğer dayanılabilecek boyutta ise ilaç kullanmamanız en doğrusudur. Eğer yaşanan ağrı dayanılamayacak ölçüdeyse kendiniz kesinlikle müdahale etmemeli; mutlaka işinde uzman bir doktordan yardım almalısınız.

Ancak diş ağrınız daha hafif düzeyde ise;

-Tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Çok soğuk olmayan tuzlu suyla yapılan gargara ağrınızı oldukça hafifletir.

- Soğuk kompres yapabilirsiniz. Soğuk ağrıyı kesmede kullanılan bir yöntemdir. Ağrıyan yerin olduğu yanak kısmına soğuk kompres yapabilirsiniz.

-Nar suyunun diş ağrılarını dindirdiği bilinir. Nar suyuyla günde 2-3 kez gargara yapabilirsiniz.

Ağrınız dayanılmazsa mutlaka bir diş hekimine danışmalısınız. Hamilelikte diş sorunu yaşasanız da yaşamasanız da dokuz ay içinde en az 1 defa kontrol ve diş temizliğiniz için diş hekimine görünmeyi ihmal etmeyin. Dişlerinizi temizletmek çürük ihtimalini azaltır, ayrıca diştaşı problemlerini de çözerek dişeti sorunlarınızı engeller.

Hamilelikte çürük çok tehlikeli olabilir!

Çürük veya başka bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Hamilelikte diş veya başka kaynaklı bir enfeksiyon bebeğiniz için tehlikeli olabilir, ihmal edilmemesi gerekir.

 

 


Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz1,2,3. HAFTA HAMİLELİKTE NELER OLUYOR? 4 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 5 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK BELİRTİLER 6 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK ULTRASON RANDEVUSU 7 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK KALP ATIŞLARININ DUYULMASI 8 HAFTALIK HAMİLELİK; MİDE BULANTILARI BAŞLIYOR 9 HAFTALIK HAMİLELİK; ANNEDE NELER OLUYOR? 10 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 11 HAFTALIK HAMİLELİK; İKİLİ TEST ZAMANI 12 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 13 HAFTALIK HAMİLELİK; CİNSİYET BELLİ OLUR MU? 14 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEKTE NELER OLUYOR? 15 HAFTALIK HAMİLELİK; İLK TRİMESTER BİTTİ 16 HAFTALIK HAMİLELİK; ÜÇLÜ TEST ZAMANI 17 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ HİSSEDİLMEYE BAŞLIYOR 18 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM NE KADAR BÜYÜDÜ? 19 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 20 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM BUGÜN HİÇ HAREKET ETMİYOR NORMAL Mİ? 21 HAFTALIK HAMİLELİK; YOLUN YARISI BİTTİ 22 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM KAÇ KİLO OLMALI? 23 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİMİ HİSSETMİYORUM NORMAL Mİ? 24 HAFTALIK HAMİLELİK; ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZAMANI 25 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK HAREKETLERİ NASIL OLMALIDIR? 26 HAFTALIK HAMİLELİK; KAÇ KİLO ALMALIYIM? 27 HAFTALIK HAMİLELİK; YALANCI KASIK AĞRILARI BAŞLIYOR 28 HAFTALIK HAMİLELİK; UYKU POZİSYONU NASIL OLMALI? 29 HAFTALIK HAMİLELİK; BELİM ÇOK AĞRIYOR NORMAL Mİ? 30 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK DOĞSA YAŞAR MI? 31 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 32 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEĞİM HALA DÖNMEDİ 33 HAFTALIK HAMİLELİK; KASIK AĞRILARI DEVAM EDİYOR 34 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMELERİ VE SANCILAR ARTIYOR 35 HAFTALIK HAMİLELİK; KARIN SERTLEŞMESİ DOĞUM BELİRTİSİ MİDİR? 36 HAFTALIK HAMİLELİK; ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR? 37 HAFTALIK HAMİLELİK; BEBEK KİLOSU KAÇ OLMALI? 38 HAFTALIK HAMİLELİK; ÇATI MUAYENESİ ZAMANI 39 HAFTALIK HAMİLELİK; DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER 40,41 HAFTALIK HAMİLELİK; KAVUŞMA ZAMANI