Reklam Alanı

ÇALIŞAN HAMİLELER NASIL BESLENMELİ?Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilmek için, hamilelerin doğru ve sağlıklı beslenmesi çok önemlidir. Özellikle çalışan anne adaylarının yoğun çalışma temposunun yanında sağlıklı beslenmesi çok önem taşımaktadır.

GÜNE MUTLAKA KAHVALTIYLA BAŞLAYIN

Gebelik döneminde günlük fazladan 10 gr proteine ihtiyacınız vardır. Bunun için güne, muhakkak protein ağırlıklı bir kahvaltı ile başlanmalı, evde veya işyerinde fark etmeksizin süt, peynir, yumurta(katı/iyi pişmiş), ceviz, tam buğday ekmeği gibi besinlerle ilk öğün yapılmalıdır. Eğer çalıştığınız yerde bu tarz kahvaltı imkânı yoksa mutlaka evde hazırlayıp getirmelisiniz. İş yerinde hazır poğaça, açma vb. yağlı gıdaları tercih etmemelisiniz.

ARA ÖĞÜNLERİ ATLAMAYIN

Kan şekeri problemleri yaşanmaması adına özellikle öğün aralarında tüketilen sağlıklı besinlerle dengelenmeye çalışılmalıdır. Sık aralıklarla, azar azar beslenmek kan şekerinizin düşmesini de engelleyecektir.  Ara öğünlerde, ceviz, fındık, badem gibi sert kabuklular, mevsim meyveleri, gebelikle birlikte artan kalsiyum ihtiyacını karşılamaya destek süt, yoğurt, ayran, kefir benzeri süt grubu gıdalar çalışan gebelerin yanında taşıyabileceği ya da kolaylıkla ulaşabileceği sağlıklı alternatiflerdir.

KARBONHİDRAT AĞIRLIKLI PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENİN

3 ana öğününüzü mutlaka tüketin. İş yerinde yemek çıkıyorsa, yağlı ve ağır yemekleri eleyerek, salata, yoğurt, cacık, meyve, tahıllı ekmek gibi alternatifler ile en hafif ana yemekten birini tercih edebilirsiniz. Dışarıdan yemek sipariş vereceğiniz zamanlarda, salata ve ızgara et/tavuk/balık seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Dışarıda yemek yiyecekseniz gittiğiniz restoranlarda tercih edeceğiniz gıdaların az yağlı olmasına, haşlama/ızgara/fırın gibi yöntemlerle pişmiş olmasına özen gösterin. Kızartmalardan kaçının. Porsiyon ölçülerine de dikkat edin.

Dışarıdan yemek tercihi yapmak zorunda olduğunuz durumlarda, salata ve özellikle yeşil yapraklı sebzelerde (ıspanak, semizotu gibi) yıkama koşullarının gerekli hijyenik kurallara uygunluğundan, emin olduğunuz yerlerde tüketimine dikkat ediniz

BOL BOL SU İÇMEYİ UNUTMAYIN

İdrar renginiz su gibi şeffaf renk olacak miktarda sıvı tüketmeye dikkat edin. Su içmek hem böbrekleri çalıştırmak, hem de oluşabilecek kabızlığı engellemek için çok önemlidir. Besin öğelerinin bebeğinize plasenta yoluyla taşınmasını sağlayan su asla ihmal edilmemeli, günde en az 2litre içilmelidir.

Gerekirse iş yerinde masanızın üzerinde 1 sürahi su bulundurun ve gün içinde bitirmeye özen gösterin.

OFİSTE ÇAY KAHVE MOLALARINI AZALTIN

İş yerinde çalışırken sıklıkla tükettiğimiz çay, kahve gibi kafein içeren ve demirin emilimini azaltan içeceklere dikkat etmelisiniz. Çayı azaltmalı, kırmızı et yedikten sonra çay içmemeye özen göstermelisiniz. Demir hamileler için çok önemlidir. Demir emilimini engelleyen çay ve kahve gibi içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmanız en iyisidir.

Kahve de daha fazla kafein olduğu için bu dönemde uzak durulmalı, tüketilecekse kafeinsiz kahveler tercih edilmelidir.

ÇALIŞAN HAMİLELER İÇİN MENÜ ÖRNEĞİ

Sabah:

1 su bardağı az yağlı süt, 4 silme yemek kaşığı yulaf ezmesi, 2 adet ceviz içi, 2 adet organik kuru kayısı veya 2 dilim çavdar ekmeği,  2-3 adet zeytin veya 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1-2 adet kurutulmuş domates, 1 adet haşlanmış yumurta (katı), 1 dilim az yağlı peynir, Mevsim yeşillikleri kahvaltı için tercih edilebilir.

Ara: 1 küçük boy elma+1 avuç leblebi

Öğlen:

120-150 gram ızgara/ haşlama/fırında pişirilmiş et/tavuk/balık Veya 1 porsiyon etli sebze yemeği, 1 porsiyon narlı ıspanak salatası, 8-9 yemek kaşığı mercimekli bulgur pilavı, Yarım kupa az yağlı yoğurt veya 1 bardak ayran veya 1 kâse cacık

İkindi:

1 dilim tam buğday ekmeği, 1 dilim az yağlı peynir, 3-4 adet badem, 1 orta boy portakal

Akşam:

1 kâse mercimek çorbası, 1 porsiyon sebze yemeği, Yarım kupa tam buğday unundan havuçlu, domates soslu spagetti Yarım kupa az yağlı yoğurt, 1 dilim çok tahıllı ekmek

Gece:1 orta boy kivi +1 su bardağı az yağlı kefir

 Bu makale hakkında yorum yapmak ister misiniz ? Tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz